جهان سیاست شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو ایران

جهان سياست

در بخش دارویی و اقتصاد دانش بنیان بالاترین حجم صادرات را داشته ایم

قائم مقام وزارت بهداشت گفت: دولت تلاش می کند تا پایان برنامه ششم توسعه؛ میزان صادرات و واردات را برابر و تراز دارویی را به میزانی مثبت برساند.

1396/07/30
|
11:05

قائم مقام وزارت بهداشت گفت: دولت تلاش می کند تا پایان برنامه ششم توسعه؛ میزان صادرات و واردات را برابر و تراز دارویی را به میزانی مثبت برساند.
ایران با توجه به ظرفیت هایش می تواند تا ده برابر میزان فعلی صادرات غیر نفتی داشته باشد این در حالی ست که در گزارش گمرگ امسال تراز تجاری کشور در مقایسه با سال گذشته 4.4 دهم میلیارد دلار کاهش یافته است.
انصاری رییس انجمن صادرات خدمات فنی و مهندسی به وضعیت نابسامان صادرات اشاره و در این باره می گوید: ظرفیت صادرات غیر نفتی کشورمان به تناسب جمعیت هوشیار هم حدود 600 میلیون دلار است که این میزان در حال حاضر بسیار پایین تر از این مقدار است. در حوزه ما باید خودمان را باید با کشورهایی مثل ترکیه و کره جنوبی مورد سنجش و مقایسه قرار دهیم.
با انکه کشورمان در بسیاری از بخش صادرات چندان چشمگیری نداشته اما می توان گفت در بخش اقتصاد دانش بنیان و برخی خدمات دارویی پیشرفت هایی نیز داشته است.
دکتر حریرچی قام مقام وزارت بهداشت در توضیح این موضوع می گوید: وزارت بهداشت در این مدت توانسته هر ماه دو دارو از داروهای موجود در بازار جهانی را به تولید داخلی برساند و کشور را از واردات بی نیاز سازد. تلاش می کنیم تا پایان برنامه ششم میزان صادرات و واردات را برابر و تراز دارویی را به میزان مثبت برسانیم. باید گفت خوشبختانه ایران در حوزه صادرات دارویی جایگاه خوبی را میان کشورهایی نظیر روسیه عراق افغانستان قرقیزستان و برخی کشورهای آفریقایی به دست آورده است.
برای رشد اقتصادی کشور و افزایش درآمد خود دولت چند سالی ست که روی بسته های حمایتی از صادرات کار کرده است بخشی از این بسته نیز تابستان سال جاری پرداخت شد.
مهندس مولودی معاون سازمان توسعه تجاری ایران در شرح توضیح این خبر گفت: یک بخش از بسته حمایتی دولت توسط صندوق توسعه ملی با اعتبار حدود 2 هزار میلیون تومان اعتبار ریالی با بهره 14 درصد و 2 میلیارد دلار اعتبار ارزی تامین می گردد. ضمن آنکه دولت برای کسانی فعالیت های صادراتی انجام می دهند حدود 300 میلیارد تومان یارانه کمک سود اختصاص داده است.

دسترسی سریع
جهان سیاست