بحث روز چهارشنبه از ساعت 12:40 به مدت 40

رادیو ایران

بحث روز

بحث های داغ درباره مجلس یازدهم در بحث روز رادیو ایران

همزمان با آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برنامه بحث روز رادیو ایران با چند تن از نمایندگان مجلس یازدهم به همراه کارشناسان سیاسی و اجتماعی به بررسی وظایف سنگین مجلس یازدهم برای تحقق آرمان های انقلاب به ویژه گام دوم آن پرداختند.

1399/03/08
|
12:14


*معیشت مردم؛ دغدغه رهبری و مجلس
زهره الهیان؛ نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم به عنوان اولین مهمان تلفنی برنامه بحث روز با اشاره به پیام رهبر انقلاب به مجلس یازدهم درباره برنامه‌های مجلس در زمینه تحقق دغدغه‌های رهبری در حوزه اقتصاد و معیشت مردم به ویژه اقشار ضعیف و نیز عدالت عنوان داشت: این دغدغه ها با توجه به رویکرد انقلابی نمایندگان مجلس در دستور کارنمایندگان مجلس قرار دارد وی در توضیح این بخش ادامه داد استفاده از ظرفیت نخبگان جوانان و خود مردم از برنامه های مجلس یازدهم برای حل معضلات اقتصادی و تحقق عدالتی است که آنگونه که باید و شاید نشد به آن نیل پیدا کنیم
وی در پاسخ به سوالی درباره موضوع شفافیت از برنامه های مجلس در این زمینه خبر داد و گفت علاوه بر پیگیری طرح شفافیت آرا نمایندگان موضوع شفافیت در اموال و منابع مالی نمایندگان از برنامه های مجلس یازدهم است.

* بازگرداندن آرامش اقتصادی و توجه به فرهنگ از اولویت های مجلس یازدهم

حجت الاسلام محمد صفری نماینده رودسر و املش در مجلس یازدهم دومین فردی بود که روی خط برنامه بحث روز رادیو ایران آمد.
وی با اشاره به پیام امروز رهبر انقلاب به مجلس و خواسته ایشان مبنی بر اولویت قرار دادن دو موضوع فرهنگ و اقتصاد در برنامه های مجلس جدید عنوان کرد متاسفانه رفتن به حواشی از اشکالاتی بوده که در دوره‌های گذشته در مجلس وجود داشته بنابراین برای رسیدگی به امور اصلی مجلس جدید باید دغدغه های حزبی و موضوعات بی اهمیت را که از حواشی پیرامون کار نمایندگی است را کنار بگذارد و به موضوع فرهنگ و اقتصاد همزمان توجه داشته باشد.
صفری درباره وضع قوانین با کیفیت هم خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه بسیاری از قوانین پشتوانه علمی و شناختی از از واقعیت های جامعه را همراه خود نداشته امروز ناسخ و منسوخ یکدیگر شده‌اند از این رو مجلس یازدهم که از آن به عنوان یک مجلس انقلابی یاد می گردد با استفاده از ظرفیت چهره هایی آگاه و علمی باید در این زمینه قوانین مورد نیاز جامعه که دربرگیرنده اولویت هاست را تصویب کند.
این نماینده مجلس یازدهم در پاسخ به سوالی مبنی بر توجه به حوزه فرهنگی و اجتماعی وی با انتقاد از کمرنگ بودن نقش خانواده در برنامه های توسعه تصریح کرد: ما در زمینه مبارزه با ولنگاری فرهنگی موازی کاری نهادهای این حوزه و نبود برنامه جامع در این زمینه که متاسفانه مشکلاتی را به وجود آورده همانگونه که رهبری معظم انقلاب در پیام خود به مجلس یازدهم تاکید کردند اولویت کاری این مجلس دو حوزه بسیار مهم فرهنگ و اقتصاد این است که باید همزمان به هر دوی آن ها توجه کنیم زیرا اگر به حوزه اقتصاد توجه گردد اما فرهنگ با بی توجهی مواجه شود جامعه به قهقرا رفته و از سوی دیگر چنانچه به موضوع اقتصاد توجه نشود آسیبهای فرهنگی اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد نتیجه آن خواهد بود.

* مجلس مردم را از دست اقتصاد لیبرالی رانتی نجات دهد
عسکر جلالیان اقتصاددان و از نمایندگان ادوار مجلس سومین مهمان برنامه بحث روز بود.
وی با اشاره به رویکرد های اقتصادی رهبری در نامگذاری سالهای اخیر بیان کرد: اینها نشانگر توجه ویژه مقام معظم رهبری به موضوع اقتصاد به عنوان اولویتهای اصلی کشور در شرایط فعلی است.
وی با اشاره به ساختار بیماری اقتصاد کشور تصریح کرد: متاسفانه کشور به جای داشتن یک ساختار اقتصادی دینی و اخلاقی دچار یک اقتصاد لیبرال شده که در آن حقوق اقشار ضعیف نادیده گشته و در خوش بینانه ترین حالت می توان گفت تنها 20 درصد جامعه از امتیازات اقتصادی چنین ساختاری بهره مندند از این رو مجلس با ابزارهای نظارتی خود همچون دیوان محاسبات علاوه بر پایش این فضا باید به اصلاح ساختار آن بپردازد.

*تقوا شرط اصلی موفقیت این دوره مجلس آینده پژوهی در مجلس در عرصه سیاست خارجی پادزهر ادعاهای رساله‌های بیگانه

علیرضا اشراقی کارشناس مسائل استراتژیک و بین الملل چهارمین میهمان برنامه بحث روز این هفته رادیو ایران بود که از از دیدگاهی دیگر به نقش مجلس پرداخت
وی پیام مقام معظم رهبری به مجلس یازدهم را مشابه نامه امیر مومنان به مالک اشتر توصیف کرده و افزود: همانگونه که در در آن نامه امام علی علیه السلام توصیه‌های موکدی به رعایت تقوا فرمودند، رهبر انقلاب هم در پیام اخیرشان بر بر این موضوع تاکید داشتند زیرا این تقواست که به عنوان یک ابزار خودکنترلی از بروز بسیاری از مفاسد جلوگیری کند.
وی با اشاره به مضمون پیام رهبر انقلاب خطاب به مجلس

یازدهم افزود: همان گونه که از مضمون این پیام بر می آید اگر هر نماینده سوگند نمایندگی خود را نه به عنوان یک تکلیف قانونی که به عنوان یک وظیفه شرعی سرلوحه کارهای خود قرار دهد یک ابزار خودکنترلی که همان وجدان استرا در خود فعال کرده که می تواند بسیاری از آفت های ناشی از بی تقوایی را از بین برده و در مرحله بعد همین امر را به دستگاه های اجرایی تسری دهد.
این کارشناس روابط بین الملل با اشاره به شیطنت های رسانه‌های بیگانه وابسته به برخی کشورهای عربی در منطقه که رویکرد انقلابی مجلس یازدهم را ابزاری برای تنش زایی در منطقه نشان می‌دهند عنوان کرد:
اگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با استفاده از ظرفیت پژوهشکده امنیت ملی و سیاست خارجی مرکز پژوهش های مجلس به گونه ای آینده نگرانه و نه موردی در جلسات کمیسیون ها آن هم محدود به مسائل روز هم افزایی و همکاری کنند می‌توانند حضوری عزتمند همراه با حکمت و مصلحت را در عرصه بین المللی رقم بزنند و به همین ترتیب تبلیغات سوء رسانه‌های استکباری در رادیکالیزه نشان دادن مجلس یازدهم را خنثی کنند

*کاهش 9.8 درصدی اعتبارات حوزه آسیب های اجتماعی و وظیفه سنگین مجلس یازدهم

اما آخرین مهمان برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران در این هفته سید عبدالرضا حسینی؛ کارشناس حوزه اجتماعی و از مدیران شهری بود.
وی در ابتدای صحبت هایش به اعتبارات حوزه آسیب های اجتماعی در سال های 98 و 99 که در مجلس دهم تصویب شد اشاره کرده و ادامه داد: اعتباری که در بودجه سال 98 برای مقابله با آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد؛طلاق؛حاشیه‌نشینی و کودکان کار در نظر گرفته شد 35 هزار و 562 میلیارد ریال بود که این رقم در سال 99 32 هزار 69 میلیارد ریال در نظر گرفته شده و این به معنی کاهش 9.8 درصدی اعتبارات این بخش است.

حسینی در تکمیل این بخش از صحبت های خود اضافه کرد: بروز پدیده کرونا و تبعات آن که منجر به تعطیلی بسیاری از مشاغل روزمزد و همچنین آسیب های اجتماعی ناشی از آن را در پی داشته باشد. ازسویی از بین رفتن بسیاری از مشاغل همچون کودکانی که با دستفروشی مخارج خانواده را تامین می کردند، افزایش ناهنجاری های جایگزین چون سرقت را در پی خواهد داشت که در واقع نشانگر تاثیرپذیری حوزه اجتماعی از اقتصاد است. این امر به دنبال خود ضرورت حضور سازمان های مردم نهاد در این عرصه را نشان می دهد. اینجاست که مجلس می‌تواند با استفاده از ظرفیت کمیسیونهای مرتبط خود اعم از کمیسیون اجتماعی و اقتصادی وارد عمل شده و با افزایش اعتبارات این بخش به حل معضل کمک کند.
این مدیر حوزه شهری تعامل مجلس با نهادهای درگیر بازی های اجتماعی را ضروری دانست و یادآور شد: نهادهایی همچون شهرداری؛ بهزیستی و کمیته امداد که با آسیب های اجتماعی سر و کار دارند می‌توانند به عنوان‌ مشاور کمک کار مجلس در این زمینه باشند.
حسینی در پایان ضرورت حضور افراد متخصص در کمیسیونهای مرتبط با آسیبهای اجتماعی را در مجلس یادآور شد و تصریح کرد: مجلس یک‌نهاد برنامه ریز برای کشور است. بنابراین نمایندگانی که به عضویت کمیسیون‌های نرتبط با حوزه اجتماعی در می آیند، بایستی با حوزه آسیب های اجتماعی آشنا باشند و اینگونه نباشد که به عنوان‌ نمونه فردی که حوزه‌اش بیرون‌ مجلس آموزش بوده اکن ن در درون مجلس بخواهد در زمینه اعتیاد برنامه ریز شود. همچنین مجلس می تواند از ظرفیت مشاوره‌ای نهادهای درگیر با آسیب های اجتماعی و به ویژه شبکه سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه بهره گیرد.

دسترسی سریع
بحث روز