بحث روز چهارشنبه از ساعت 12:40 به مدت 40

رادیو ایران

بحث روز

آمدن ناو آبراهام لینکن « به خلیج فارس » یک بازی تبلیغاتی است

امیر دریادار کاویانی در گفتگو با برنامه بحث روز رادیو ایران درباره آمدن ناو هواپیمابر آمریکا و رزمایش های مشترک آینده با کشورهای گوناگون سخن گفت.

1398/09/07
|
07:54

امیردریادار حمزه علی کاویانی ، معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آستانه هفتم آذر روز نیروی دریایی میهمان برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران بود.
وی درباره خبرهای منتشر شده پیرامون آمدن ناو هواپیمابر آبراهام لینکن به منطقه عنوان کرد.همین ناو پس از آنکه غیور مردان سپاه پاسداران پهپاد جاسوسی آمریکایی ها را سرنگون کردند با سر و صدای فراوان راهی منطقه شد، اما برخلاف جنجال های رسانه ای در حدود هفتصد مایلی آب های سرزمینی ما توقف کرده و جرات نزدیک شدن به مرزهای آبی ما را نداشت.
وی در همین باره ادامه داد: اکنون آمریکایی ها دوران افول خود را در منطقه می گذرانند و همچون انگلیسی ها که مجبور به ترک منطقه ما پس از سال ها حضور سلطه طلبانه شده بودند، آمریکایی ها هم ناگزیر از منطقه خارج خواهند شد.
دریادار کاویانی درباره سیادت دریایی ایران از آب های سرزمینی خود هم تصریح کرد: چه در منطقه شمال خلیج فارس که حوزه ماموریتی اصلی برادران عزیزمان در نیروی دریایی سپاه ، بوده و چه در حوزه سواحل دریای عمان که حوزه ماموریتی نیروی دریایی راهبردی ارتش است، نیروهای مسلح با هوشیاری و قدرت تمام از منافع ملی پاسداری کرده و هر کدام پشتیبان دیگری هستند.
معاون نداجا برخی حوادث پیش آمده در منطقه را یادآور شده و خاطرنشان کرد: برای درک بهتر پوشالی بودن کارهای نمایشی آمریکایی ها باید زمانی را که نفتکش متخلف انگلیسی به دست رزمندگان نیروی دریایی سپاه توقیف شد را یادآوری کنم که آمریکایی ها و همپیمانان آنها جرات هیچ اقدامی علیه ایران را نداشتند از این رو می توان نتیجه گرفت حضور ناو آبراهام لینکن در منطقه تنها یک اقدام نمایشی است.
***
سواحل مکران آبادتر از همیشه
معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش درباره پیشرفت در توسعه و آبادانی سواحل دریای عمان موسوم به « مکران » گفت: از سال 86 با ابلاغ مقام معظم فرماندهی کل قوا این سواحل با دو هدف توسعه و امنیت در اختیار نیروی دریایی ارتش قرار گرفت تا این مناطق را آباد کند.
امیر کاویانی به کارهای انجام شده در این منطقه اشاره کرده و افزود: همان گونه که مقام معظم رهبری نیروی دریایی را علمدار توسعه و پیشرفت سواحل مکران نامیده اند، ما به منظور بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی و افزایش اقتدار هرچه بیشتر دریای خود کار عمران و آبادانی سواحل مکران را شروع کردیم. اکنون این مناطق ( با همکاری ظرفیت های محلی ) از این دیدگاه قابل قیاس با ده سال گذشته نیست و پیشرفت های شگرفی در آن انجام گرفته است.
***
برگزاری رزمایش های مشترک به زودی
معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش از برگزاری رزمایش های مشترک در آینده نزدیک با دیگر کشورها خبر داد و گفت: به زودی در منطقه جنوب شرقی و سواحل دریای عمان و شمال اقیانوس هند رزمایش مشترک خود را با کشورهای روسیه و چین برگزار خواهیم کرد.
وی این کار را در راستای توسعه دیپلماسی دریایی و نظامی خواند و افزود: هدف تعامل هر چه بیشتر با کشورهای دوست و هم پیمان در عرصه دریاست.
امیر کاویانی همچنین از برگزاری رزمایش مشترک درایی میان کشورهای حاشیه اقیانوس هند « IONS » در آینده ای نزدیک در همین منطقه خبر داد.
***
ناوگروه 64 ایران هم اکنون در آب های آزاد بین المللی
معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش با اشاره به راهبردی خواندن این نیرو از سوی فرماندهی معظم کل قوا عنوان کرد: بر همین اساس برای دفاع از منافع جمهوری اسلامی ایران ناوگروه های ما در مناطق دوردست و آب های آزاد بین المللی حضور پیدا کرده اند که این در راستای تحقق عنوان "راهبردی"برای نداجا از سوی فرمانده معظم کل قواست.
دریادار کاویانی در همین رابطه ادامه داد: اکنون با هدف دفاع از منافع دریایی ایران شصت و چهارمین ناوگروه نیروی دریایی در آب های آزاد بین المللی حضور دارد.
وی مقابله با دزدی دریایی را از مهمترین اهداف حضور نیروی دریایی در آب های بین المللی خواند و خاطرنشان کرد : از زمانی که پدیده شوم دزدی دریایی در شمال اقیانوس هند؛ خلیج عدن و بابل المندب به وجود آمد نیروی دریایی برای حفاظت از کشتی های ایرانی در این مناطق حضور پیدا کرد.
وی دست آوردهای این حضور را نیز به صورت خلاصه برشمرد و یادآور شد: علاوه بر مقابله با دزدان دریایی که کشتی های تجاری ایرانی را مورد تهدید قرار می دادند نیروی دریایی در کمک به دیگر کشورها هم موفقیت های خوبی را داشته که دستگیری دزدان دریایی کشتی تجاری چینی از جمله آنهاست.
***
دفاع مقدس درس خودباوری بود
معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش با اشاره به دوران دفاع مقدس هم گفت: با وجود آنکه تمام تجهیزات ما در دوران رژیم گذشته از خارج تامین می شد اما کارکنان غیور و تلاشگر نیروی دریایی با همت و توان خود تمامی این تجهیزات را دوران دفاع مقدس سرپا نگه می داشتند به گونه ای که 67 روز پس از آغاز جنگ با همین تجهیزات به مصاف دشمن بعثی رفته و ضمن تحکیم صیادت دریایی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز و تامین خطوط مواسلاتی کشتیرانی جمهوری اسلامی نیروی دریای عراق را تا پایان جنگ از عرصه میدانی خارج کردند.
وی در پایان رشادت های رزمندگان نیروی دریایی را در سایر میدان ها یادآور شد و یادآور شد: فراموش نمی کنیم حضور تکاوران گردان تفنگداران دریایی خرمشهر را که با وجود ادعاهای صدام مبنی بر تصرف چند روزه آبادان و خرمشهر این رزمندگان در کنار نیروهای مردمی و سایر نیروهای مسلح 34 روز جانانه مانع از سقوط خرمشهر عزیز شدند.همین رویه در سایر نقاط جبهه ها نیز وجود داشت.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
بحث روز