بحث روز دوشنبه از ساعت 12:40 به مدت 40

رادیو ایران

بحث روز

اهمیت مجلس خبرگان رهبری

یك تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت و گو با رادیو ایران از اهمیت مجلس خبرگان رهبری گفت.

1402/11/28
|
14:53
|

دكتر «علی كیهانیان» در گفت و گو با برنامه «بحث روز» اهمیت مجلس خبرگان رهبری گفت: پایه و اصل حكومت جمهوری اسلامی، ولایت‌فقیه است و در این بین مجلس خبرگان رهبری در تشخیص فرد صاحب صلاحیت و نظارت نقش اساسی دارد.

معنی ولایت‌فقیه این است كه در زمان غیبت امام زمان (عج) فقیه عادل در رأس حكومت باشد و تعیین و كشف این فرد مجتهد كه لیاقت و شرایط بیشتری دارد بر عهده مجلس خبرگان است.

وی ادامه داد: به فرموده مقام معظم رهبری: «مجلس خبرگان رهبری اهمیتش در آنجاست كه در موقع لازم میتواند رهبر مناسب را برای كشور انتخاب كند و در طول زمان هم میتواند و می‌باید مراقب حفظ شرایط حیاتی رهبری در شخص رهبر موجود باشد؛ بایستی ملت ایران، دقّت كنند، مراقب كنند و این انتخابات را به بهترین وجهی برگزار كنند.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان كرد: با توجه به نقش بسزا و تعیین كننده‌ای كه مجلس خبرگان رهبری در كشور ما دارد، و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مردم باید به این جایگاه توجهی ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: انتخاب نمایندگان خبرگان رهبری با انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری بسیار متفاوت است؛ چراكه فعالیت مجلس در حوزه قانون‌گذاری و حوزه فعالیت ریاست جمهوری و شوراها در حوزه اجرا است اما انتخابات مجلس خبرگان یك اثر بسزایی در سیاست‌های كلان كشور دارد و مردم ما باید با حضور در پای صندوق‌های رای، نظرات و دیدگاه‌های خود را در زمینه انتخاب خبرگان رهبری اعلام كنند.

كیهانیان تصریح كرد: طبق قانون احزاب، حضور و مشاركت در انتخابات یكی از وظایف ذاتی احزاب است و اگر حزبی نخواهد در انتخابات شركت كند یا نیت تحریم انتخابات داشته باشد، این اقدام مغایر وظیفه ذاتی احزاب است.

وی در پایان به حضور پر رنگ و شكوهمند مردم در راهپیمایی 22 بهمن اشاره كرد و از مردم قدردانی كرد و گفت مردم ایران همیشه كنار انقلاب اسلامی بودند.

گفتنی است «بحث روز» به تهیه كنندگی فاطمه ربانی و اجرای مرضیه حاجی پور جمعه 27 بهمن ساعت 19:30 از رادیو ایران پخش شد.

دسترسی سریع
بحث روز