رهاورد شنبه تا سه شنبه از ساعت 11:30 به مدت 25

گرامیداشت روز ملی فناوری هسته ای در رادیو ایران

برنامه «رهاورد» دوشنبه 20 فروردین، با حضور كارشناسان و صاحب نظران مختلف از دستاوردهای انرژی هسته ای می گوید.

1403/01/20
|
08:44
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، 20 فروردین 1385 خبر دستیابی ایران به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و راه‌اندازی زنجیره كامل غنی‌سازی اورانیوم اعلام شد؛ موفقیتی كه با تكیه بر توان داخلی و در شرایط تحریم به دست آمده بود و همگان را متحیر ساخت.

تولید سوخت هسته‌ای موردنیاز رآكتورهای هسته‌ای، رؤیایی بود كه دانشمندان جوان كشور با توكل به قدرت باری تعالی و مجاهدت شبانه‌روزی، آن را تبدیل به واقعیت كردند و به پاس این مجاهدت علمی، 20 فروردین با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان «روز ملی فناوری هسته‌ای» در تقویم جمهوری اسلامی ایران ثبت شد. از آن سال تاكنون، این تاریخ جدای از اینكه به مثابه جلوه ای از غرور ملی ایرانیان و پیشرفت های ملی كشور جشن گرفته می شود، در عین حال فرصتی است برای رونمایی از دستاوردهای جدید و پیشرفته صنعت هسته‌ایِ كشورمان كه در نوع خود از رشد و تكامل تدریجی و البته قابل توجه آن در ایران حكایت دارد.

مریم بانو فطرتی تهیه كننده برنامه «رهاورد» بیان كرد: كاربردهای فناوری هسته‌ای امروزه آنقدر وسیع و گسترده شده كه كمتر حوزه‌ای را می‌توان یافت كه در آن ردی از فناوری هسته‌ای وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: در برنامه روز دوشنبه 20 فروردین میزبان دكتر سید پژمان شیرمردی معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شركت توسعه كاربرد پرتوها مهندس محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حسین درخشنده معاون توسعه نیروگاه اتمی بوشهر، دكتر اعظم برزویی دانشیار پژوهشكده كشاورزی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و دكتر محمد قنادی،معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران خواهیم شد و از تازه ترین دستاوردهای این حوزه خواهیم گفت.

شایان ذكر است «رهاورد» دوشنبه 20 فروردین به تهیه كنندگی مریم بانو فطرتی ساعت 13:30 از رادیو ایران تقدیم می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
رهاورد