رهاورد شنبه تا سه شنبه از ساعت 11:30 به مدت 25

معرفی انواع كاربرد پرینتر سه بعدی در «رهاورد»

مستند علمی «رهاورد» شنبه 30 دی با حضور، دكتر مجید عابدی كارشناس تحقیق و توسعه شركت دانش بنیان امیدآفرینان، از تولید چاپگرهای سه بعدی زیستی می گوید.

1402/10/30
|
11:41
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، چاپ زیستی یك فرآیند تولید افزودنی است كه در آن مواد زیستی مانند سلول‌ها و فاكتورهای رشد با هم تركیب می‌شوند تا ساختارهای بافت مانندی ایجاد كنند كه از بافت‌های طبیعی تقلید می‌كنند.

این فناوری از ماده ای به نام bioink برای ایجاد این ساختارها به صورت لایه به لایه استفاده می كند. این تكنیك به طور گسترده در زمینه های پزشكی و مهندسی زیستی قابل استفاده است. اخیراً این فناوری حتی در تولید بافت غضروفی برای استفاده در بازسازی، پیشرفت هایی داشته است.

مریم بانو فطرتی تهیه كننده «رهاورد» گفت: در برنامه روز شنبه با حضور دكتر مجید عابدی كارشناس تحقیق و توسعه شركت دانش بنیان امیدآفرینان در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران درباره تولید چاپگرهای سه بعدی زیستی برای ترمیم و پیوند بافت های نرم و سخت آسیب دیده بدن و تولید ایمپلنت های غضروفی و استخوانی گفت و گو خواهیم كرد.

گفتنی است «رهاورد» به تهیه كنندگی مریم بانو فطرتی، گزارشگری نوید دانشور و هماهنگی اكرم خیرخواه شنبه 30 دی ساعت 13:30 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
رهاورد