رهاورد شنبه تا سه شنبه از ساعت 11:30 به مدت 25

ترمیم بافت های نرم و سخت با چاپگر سه بعدی

مستند علمی«رهاورد» شنبه20 آبان،با دكتر مجید عابدی كارشناس تحقیق و توسعه شركت دانش بنیان امیدآفرینان درباره تولید چاپگرهای سه بعدی زیستی برای ترمیم و پیوند بافت های نرم و سخت آسیب دیده بدن گفت و گو می كند.

1402/08/20
|
13:08
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، مریم بانو فطرتی تهیه كننده مستند علمی «رهاورد» بیان كرد: دانشمندان روشی را برای تولید بافت‌های متنوع سخت و نرم بدن در یك زمان با استفاده از چاپگر سه بعدی ابداع كرده‌اند.

وی ادامه داد: مزیت این فناوری سرعت و دقت بالای آن است كه موجب می‌شود بتوان در عرض چند دقیقه بافت‌های آسیب دیده را با استفاده از محصول تولید شده با چاپگر سه بعدی بازسازی كرد.

فطرتی افزود: پیش از این چاپ زیستی سلول‌های زنده و تولید بافت‌هایی برای پوست، ارگان‌های مختلف بدن و استخوان‌ها ممكن شده بود. اما مداوای جراحاتی كه مستلزم جایگزینی همزمان چندین نوع بافت نرم و سخت بوده‌اند تا به حال ممكن نبوده است.

این تهیه كننده رادیویی تصریح كرد: از همین رو برای كسب اطلاعات بیشتر در برنامه روز شنبه 20 آبان، با دكتر مجید عابدی كارشناس تحقیق و توسعه شركت دانش بنیان امیدآفرینان در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گفت و گو خواهیم كرد.

گفتنی است «رهاورد» به تهیه كنندگی مریم بانو فطرتی و گزارشگری نوید دانشور شنبه و سه شنبه ساعت 13:30 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
رهاورد