رهاورد شنبه تا سه شنبه از ساعت 11:30 به مدت 25

بزرگداشت ابوریحان بیرونی در رادیو ایران

برنامه «رهاورد» دوشنبه 13 شهریور، همزمان با زاد روز ابوریحان بیرونی، دانشمند ایرانی از كاربرد علم ریاضی و نجوم می گوید.

1402/06/13
|
09:46
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، راضیه حسینعلی تهیه كننده برنامه «رهاورد» این هفته بیان كرد: ابوریحان بیرونی را بزرگ‌ترین دانشمند مسلمان و یكی از بزرگ‌ترین دانشمندان ایرانی در همه اعصار می‌دانند. همین‌طور او را پدر علم انسان‌شناسی و هندشناسی نیز می‌دانند.

وی ادامه داد: آن‏چه از كتاب‏ها و نوشته‏ های ابوریحان بیرونی و نقل تاریخ‏ نویسان برمی ‏آید، گویای این است كه او جزء سرآمدهای روزگار خود و از شخصیت‏های چند بُعدی در علم بوده است. این موضوع را از تعداد زیاد كتاب‏ها و عمق نوشته‏ هایش می‏توان فهمید.

ابوریحان بیرونی مباحث متعددی را مطرح و نظریات جدیدی را ابداع كرد كه كسی قبل از او آن‏ها را بیان نكرده بود. ابوریحان در علوم متعدّد، نظریه‏ های جدیدی را پایه‏ گذاری كرد.

حسینعلی افزود: ببه پاس زحمات و تلاش های ابوریحان بیرونی، 13 شهریورماه را به نام این دانشمند ایرانی و روز ملی نجوم نامگذاری كرده اند و به همین مناسبت ما در «رهاورد» نیز با حضور مهدی كدخدایی و محمد صادق رزاق مهر كارشناسان برنامه از كاربرد علم ریاضی و نجوم خواهیم گفت.

«رهاورد» این هفته به تهیه كنندگی راضیه حسینعلی، اجرای آرش احمدی، گزارشگری عباس سنجری و قلم مهوش تكلیف از شنبه تا چهارشنبه ساعت 11:15 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
رهاورد