پلاك هشت شنبه تا پنج شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25

رونمایی از دستاوردهای جدید هسته ای

معاون سازمان انرژی اتمی و مدیر عامل شركت توسعه كاربرد پرتوها در گفت و گو با رادیو ایران به تشریح دستاوردهای صنعت هسته‌ای پرداخت

1403/01/20
|
14:40
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، دكتر پژمان شیرمردی معاون سازمان انرژی اتمی و مدیر عامل شركت توسعه كاربرد پرتوها ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته ای در برنامه «پلاك هشت» با اشاره به اهداف سازمان انرژی اتمی در از بین بردن هیاهوی اتمی، توسعه صنعت هسته‌ای و وارد كردن آن به زندگی مردم گفت: در همین چارچوب سند راهبردی تهیه و تدوین شد كه در سال 1401 رونمایی شد؛ ما در سال 1401 حدود 159 دستاورد مختلف را رونمایی كردیم.

وی در ادامه با بیان اینكه این روند در سال 1402 پرشتاب دنبال شد، اضافه كرد: برای توسعه و تقویت زیرساخت‌های سازمان و تجاری‌سازی دستاورد‌ها در سال 1403 اقداماتی انجام شده كه از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان در زمینه پرتو یاد كرد.

شیرمردی، حوزه‌های هسته‌ای صنایع مختلف كشور به‌ویژه بخش ابزار دقیق تحت تاثیر تحریم‌ها قرار داشت كه سازمان انرژی اتمی به كمك آن‌ها شتافت و اكنون بیش از 150 تاسیسات بزرگ كشور از این خدمات بهره‌مند هستند؛ این جریان همچنان ادامه دارد.

معاون سازمان انرژی اتمی در بخشی دیگر با تاكید بر اهمیت بخش پزشكی و سلامت برای صنعت هسته‌ای، به 15 دستاورد جدید در این زمینه اشاره كرد و گفت: در زمینه رادیودارو‌ها ما پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشتیم كه منجر به پیشتازی ما در خط دانش شد؛ این پیشتازی خدمات مهمی به بیماران به‌ویژه بیماران سرطانی ارائه كرد؛ رادیودارو‌های جدید ما عمدتا از جنس درمانی و تكمیلی در بخش تشخیصی هستند.

وی با بیان اینكه در بخش پلاسمای سرد هم موفقیت‌هایی داشتیم كه بسیار اثربخش بودند، افزود: امیدواریم واحدهای درمانی، مقدمات و شرایط را برای توسعه فعالیت در این زمینه فراهم كنند؛ ما قصد داریم در سال جاری كه پنجاهمین سال تاسیس سازمان انرژی اتمی است، بتوانیم 50 مركز را آماده كنیم.

وی در بخشی دیگر مهم‌ترین بخش برای تولید را بخش پرتودهی خواند و گفت: این مهم با همكاری مردم امكان‌پذیر است چراكه جهش تولید به معنای واقعی كلمه از این مسیر رقم می‌خورد.

معاون سازمان انرژی اتمی اضافه كرد: وقتی سامانه‌ها و ظرفیت پرتودهی افزایش یابند، امنیت غذایی و سلامت و پیشگیری تامین خواهند شد؛ این یك گام بزرگ است كه با حضور حداكثری مردم در صنعت هسته‌ای رقم می‌خورد.

گفتنی است «پلاك هشت» این هفته به تهیه كنندگی محمدحسین خسروجردی و اجرای آرش احمدی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 11:15 از رادیو ایران تقدیم می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پلاك هشت