پلاك هشت شنبه تا پنج شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25

نقش بی بدیل «كرمان» در هشت سال دفاع مقدس

برنامه «پلاك هشت» در راستا با طرح «هفته ‌های ایرانی» و این هفته سفر به استان «كرمان» مروری بر یاد و خاطرات شهدای این استان دارد.

1402/10/10
|
07:48
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، استان «كرمان» با تقدیم شش هزار و 700 شهید، یكهزار و 800 جانباز و یكهزار و 200 آزاده نقش موثری در دوران دفاع مقدس داشت.

متین السادات فیروزی تهیه كننده این هفته برنامه «پلاك هشت» گفت: جریان تفكر عظیم بسیجی و ولایتمداری از شاخصه های مردم «كرمان» از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس، تا دفاع از حریم حرم و تاكنون ادامه دارد.

وی ادامه داد: عملیات ثامن الائمه یكی از عملیات هایی بود كه رزمندگان استان «كرمان» با اعزام دو گردان از مجموع 16 گردان بیشترین سهم را در این عملیات غرور آفرین داشتند.

این تهیه تهیه كننده رادیویی تصریح كرد: یكی از نقاط قوت رزمندگان كرمانی در جنگ هشت ساله حضور سردار سلیمانی بود كه با سخنان امید آفرین شوق جنگ حق علیه باطل را دو چندان می‌كرد.

فیروزی ادامه داد: در برنامه روز دوشنبه 10 دی، ضمن بررسی نقش مردم استان «كرمان» در هشت سال دفاع مقدس، مروری نیز بر زندگی شهید «یونس زنگی آبادی» خواهیم داشت. او در اول فروردین1340 در روستای زنگی آباد بیست كیلومتری كرمان به دنیا آمد و چون در روز عید قربان تولد یافت حاجی اش نامیدند.

فرمانده تیپ امام حسین لشكر 41 ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ ایران و عراق بود. آنقدر از خود شایستگی نشان داد كه تا جانشینی فرمانده لشكر هم پیش رفت و حاج قاسم سفارش كرده بود تا او را بعد از شهادتش به عنوان فرمانده لشكر بگذارند اما بیست و سومین روز از دی ماه سال 65 بود و چند روزی از شروع عملیات كربلای پنج می گذشت كه یونس از ناحیه گردن و دست و پا به شدت آسیب دید و او را به همراه چند تن دیگر از بچه ها سوار بر وانتی كردند تا به عقب منتقل كنند كه در میانه راه ماشینشان به وسیله هواپیماهای بعثی بمباران شد و سر و دست یونس از پیكرش جدا شد و به جمع دوستان شهیدش پیوست.

گفتنی است «پلاك هشت» این هفته به تهیه كنندگی متین السادت فیروزی و اجرای آرش احمدی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 11:25 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پلاك هشت