نمودار شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:20 به مدت 40

چند درصد پوشاك موجود در بازار قاچاق است

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در گفت و گو با رادیو ایران گفت: مشاهدات میدانی نشان می‌دهد حدود 10 درصد بازار پوشاك به كالای قاچاق اختصاص دارد.

1403/03/09
|
12:25
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، حمیدرضا دهقانی‌نیا در برنامه «نمودار» رادیو ایران گفت: با توجه به اینكه محاسبه دقیق آمار كالای قاچاق ممكن نیست و صرفا برآوردهایی در این زمینه وجود دارد، عموما در برخی حوزه‌ها بر سر آمار قاچاق اختلاف نظر وجود دارد كه در این میان این اختلاف بر سر میزان كالای قاچاق در بازار پوشاك بیشتر است؛ به‌طوری كه تولیدكنندگان سهم كالای قاچاق از بازار پوشاك را 30 درصد عنوان می‌كنند، اما رقمی كه از سوی ستاد مقابله با قاچاق كالا و ارز اعلام می‌شود، به مراتب كمتر است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر دست‌اندركاران حوزه‌های مختلف از جمله پوشاك و دخانیات، فروش بخشی از كالاهای قاچاق را به دستفروشان نسبت می‌دهند و این در حالی است كه ستاد معتقد است، دست‌فروشان بیشتر فروشنده كالای تقلبی هستند.

در این رابطه حمیدرضا دهقانی‌نیا، با اشاره به ادعاهای مطرح‌شده در رابطه با فروش كالاهای قاچاق از سوی دستفروشان تصریح كرد؛ اطلاعاتی مبنی بر این‌كه دستفروشان به‌صورت سازمان‌یافته كالای قاچاق عرضه كنند، وجود ندارد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تاكید كرد: البته با فروش پوشاك دست‌دوم از سوی دستفروشان به‌دلیل این‌كه با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد، باید برخورد شود.

وی با بیان این‌كه شاخص تشخیص كالای قاچاق، شناسه كالاست، گفت: برخی تولیدكنندگان پوشاك هنوز شناسه كالا را روی محصولات خود درج نكرده‌اند. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد حدود 10 درصد بازار پوشاك به كالای قاچاق اختصاص دارد، چراكه كالای تقلبی هم در این بازار زیاد است و بخش زیادی از كالاهایی كه به‌عنوان قاچاق شناخته می‌شود، در اصل تقلبی است.

گفتنی است «نمودار» این هفته به تهیه كنندگی سیما پاتیمار و اجرای زهرا رحیمی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 10:20 روانه آنتن رادیو ایران شد.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نمودار