نمودار شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:20 به مدت 40

برداشت گندم در «سیستان و بلوچستان» آغاز شد

مدیر زراعت سازمان جهاد «سیستان و بلوچستان» در گفت و گو با رادیو ایران بیان كرد: حدود 40 درصد از كار برداشت گندمزارهای این استان انجام شد.

1403/02/25
|
18:44
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، در راستا با «هفته های ایرانی» و سفر به استان «سیتان و بلوچستان» عباس اشكانی در گفت و گو با برنامه «نمودار» گفت: در سال زراعی جاری 35 هزار هكتار از اراضی كشاورزی «سیستان و بلوچستان» به زیر كشت گندم رفته است.

وی تصریح كرد: بیش از 150 دستگاه كمباین بومی و مهاجر و 600 دستگاه دروگر جهت برداشت محصول گندم و 16 مركز خرید جهت تحویل این محصول استراتژیك در «سیستان و بلوچستان» پیش بینی و به بهره‌برداران در برداشت و خرید گندم كمك می‌كنند.

مدیر زراعت سازمان جهاد كشاورزی «سیستان و بلوچستان» گفت: شهرستان های دلگان با 15 هزار تن و بمپور با هشت هزار تن بیشترین گندم تحویلی به مراكز خرید را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با اشاره به رشد بیش از 100 درصدی میزان كشت قراردادی گندم در «سیستان و بلوچستان» نسبت به تعهد كشت قراردادی به وزارت جهاد كشاورزی افزود: خوشبختانه كشاورزان در سال زراعی جاری استقبال خوبی برای كشت قراردادی داشته‌اند.

اشكانی تصریح كرد: امسال 16 مركز خرید در سطح استان، كار خرید گندم از گندمكاران را انجام خواهند داد.

وی در پایان متذكر شد: «سیستان و بلوچستان» به سبب نزدیكی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، انار و مركبات دارد.

تولید محصولات كشاورزی در «سیستان و بلوچستان» در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق استان سیستان و بلوچستان مانند نیكشهر، سرباز، ایرانشهر، كنارك و چابهار در هر سال توان تولید 2 بار محصول را دارند.


گفتنی است «نمودار» این هفته به تهیه كنندگی سیما پاتیمار و اجرای خاطره ارج از شنبه تا چهارشنبه ساعت 10:20 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نمودار