نمودار شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:20 به مدت 40

صفر تا صد شارژ كالا برگ

مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، در گفت و گو با رادیو ایران بیان كرد: پس از حذف ارز ترجیحی با تكلیف مجلس، اعطای كالابرگ الكترونیكی در دستور كار دولت قرار گرفت.

1402/11/30
|
12:18
|

به گزارش روابط عمومی رادیو ایران، سیدرضا یحیوی در برنامه «نمودار» ضمن تاكید بر اینكه در طرح كالابرگ الكترونیك، هجدهم تا بیستم هر ماه حساب سرپرستان خانوار شارژ و اعتبار یارانه‌ها واریز می‌شود،گفت: در مرحله جدید طرح كالابرگ الكترونیك كه در قالب طرح فجرانه از هفته گذشته در حال اجراست، «شرط 200 هزار تومان خرید از یارانه» حذف شده و اعتبار تشویقی از 120 به 220 هزار تومان افزایش یافته است.

وی متذكر شد: هدف مجلس از تصویب این موضوع رسیدن كالا‌های اساسی با قیمت‌های شهریور1400 به دست مردم بود.

مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ادامه داد: سبد 11 قلمی برای تأمین حداقل كالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن،ماكارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شكر، تخم‌مرغ و حبوبات با قیمت‌های مبنای سال 1401 انتخاب شده و مابه‌التفاوت آن قیمت‌ها با قیمت روز (1402) از محل یارانه جدید دولت تأمین خواهد شد.

یحیوی اظهار كرد: در مرحله جدید كالابرگ، هر كالا دارای اعتبار مشخصی است، و هر كدام از اقلام تعریف شده در سبد غذایی اعتبار تشویقی مشخصی دارند كه در صورت خرید تنها اعتبار تشویقی آن قلم به فرد تعلق می‌گیرد. به طور مثال یك خانوار می‌تواند هر نوع مرغ، حتی مرغ‌های بسته‌بندی تكه‌شده خریداری كند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. حتی افراد می‌توانند به جای خرید گوشت یخ زده كه در سبد غذایی 11 قلمی تعریف شده، گوشت گرم خریداری كنند، اما باید به این نكته توجه داشته باشند كه دولت قیمت مبنای گوشت یخ زده در سال 1401 را در نظر گرفته و مابه التفاوت قیمت گوشت یخی و گوشت گرم را باید خودشان پرداخت كنند.

وی درخصوص میزان استقبال مردم از طرح فجرانه كالابرگ به تفكیك دهك‌های درآمدی، گفت: 65 درصد خریدهای كالابرگی توسط دهك‌های درآمدی یك تا سه كه پایین‌ترین دهك‌های جامعه است صورت گرفته كه نشان از هدف گذاری صحیح دولت دارد.

گفتنی است «نمودار» این هفته به تهیه كنندگی سیما پاتیمار و اجرای زهرا رحیمی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 10:20 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نمودار