فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

آداب و آیین های ماه محرم در سیستان و بلوچستان

برنامه «فرهنگ مردم» به مناسبت فرارسیدن ماه محرم، جمعه 22 مرداد از آداب و آیین های ماه محرم در سیستان و بلوچستان می گوید.

1400/05/21
|
07:35

به گزارش شبکه رادیویی ایران، آیین های سوگواری محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی یکی از باشکوه ترین و عظیم‌ترین مراسم در ایران است که با گذشت بیش از هزار سال هنوز هـم به صورت زنـده و پویا در حیـات اجتماعی ما جریان دارد.
برنامه «فرهنگ مردم» که از آیین ها می گوید این هفته جمعه 22 مرداد از آداب و آیین های ماه محرم در سیستان و بلوچستان می گوید.
تاربخ و تمدن کهن اقوام ساکن در سیستان و بلوچستان و عشق و علاقه مردمان این دیار به ائمه اطهار (ع) سبب شد در مدت کوتاهی پس از واقعه تلخ کربلا وقتی خبر به گوش مردم این دیار رسید جان برکف برای خونخواهی امام حسین (ع) مهیا شده و با قیامی اسلامی و مقتدرانه حاکم ملعون وقت سیستان را که اتفاقا برادر «ابن زیاد» بود را فراری داده و نخستین قیام به خونخواهی سرور و سالار شهیدان را در تاریخ ثبت کردند.
عزاداری در شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان از همان روزهای نخست بعد از واقعه کربلا و روز عاشورا در این منطقه آغاز شد.
«فرهنگ مردم» به تهیه کنندگی زهرا فقیه میرزایی و اجرای شمسی فضل اللهی و محمد محسن رفیعی جمعه ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود

دسترسی سریع
فرهنگ مردم