فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

آداب و آیین های ماه محرم در سیستان و بلوچستان

برنامه «فرهنگ مردم» به مناسبت فرارسیدن ماه محرم، جمعه 22 مرداد از آداب و آیین های ماه محرم در سیستان و بلوچستان می گوید.

1400/05/21
|
07:35
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، آیین های سوگواری محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی یكی از باشكوه ترین و عظیم‌ترین مراسم در ایران است كه با گذشت بیش از هزار سال هنوز هـم به صورت زنـده و پویا در حیـات اجتماعی ما جریان دارد.
برنامه «فرهنگ مردم» كه از آیین ها می گوید این هفته جمعه 22 مرداد از آداب و آیین های ماه محرم در سیستان و بلوچستان می گوید.
تاربخ و تمدن كهن اقوام ساكن در سیستان و بلوچستان و عشق و علاقه مردمان این دیار به ائمه اطهار (ع) سبب شد در مدت كوتاهی پس از واقعه تلخ كربلا وقتی خبر به گوش مردم این دیار رسید جان بركف برای خونخواهی امام حسین (ع) مهیا شده و با قیامی اسلامی و مقتدرانه حاكم ملعون وقت سیستان را كه اتفاقا برادر «ابن زیاد» بود را فراری داده و نخستین قیام به خونخواهی سرور و سالار شهیدان را در تاریخ ثبت كردند.
عزاداری در شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان از همان روزهای نخست بعد از واقعه كربلا و روز عاشورا در این منطقه آغاز شد.
«فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی و اجرای شمسی فضل اللهی و محمد محسن رفیعی جمعه ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود

دسترسی سریع
فرهنگ مردم