فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

جشن های ملی و قومی بلوچستان در «فرهنگ مردم»

برنامه «فرهنگ مردم» که از آداب و رسوم و فرهنگ مناطق مختلف ایران می گوید، جمعه 7 خرداد از جشن های ملی و قومی در بلوچستان می گوید.

1400/03/07
|
07:26

به گزارش شبکه رادیویی ایران، برنامه «فرهنگ مردم» از قدیمی ترین برنامه های رادیو ایران است که جمعه ها با اجرای شمسی فضل اللهی و محمد محسن رفیعی از رادیو ایران پخش می شود.
این هفته جمعه 7 خرداد، فرهنگ مردم از جشن هایی که به مناسبت های ملی و قومی، مناسبت های مذهبی، برداشت محصول، تولد فرزند و عروسی برگزار می شود، می گوید.
یکی از این جشن های معروف در بلوچستان ، جشن «پله» یا جشن گندم است که مربوط به برداشت محصول گندم است. این جشن هنگامی که جوانه های گندم سبز و پر مغز است ، به نشانه برداشت خوب گندم و به شکرانه سلامت و پر بار بودن گندم زارها برگزار می شود .
یکی دیگر از جشن های مردم بلوچستان ، جشن« آب طاس » است . در بلوچستان برای تقسیم آب به روش سنتی از ظرفی مسی به نام طاس، که در وسط آن سوراخ هایی وجود دارد و داخل آن یک ظرف بزرگ سفالی پر از آب قرار دارد ،استفاده میشود . با پر شدن طاس از آب ، یک سهم از آب به سهام دار قنات تحویل داده می شود که به آن یک
« آب طاس » میگویند .
همچنین فرهنگ مردم از « جشن هامینه» که در زبان بلوچی هامین به فصل برداشت خرما گفته می شود نیز می گوید.
برای شنیدن آیین و مراسم های مختلف دیگر در بلوچستان شنونده برنامه «فرهنگ مردم» به تهیه کنندگی زهرا فقیه میرزایی جمعه ها ساعت 21:30 از رادیو ایران باشید.

دسترسی سریع
فرهنگ مردم