فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

آداب باغ اسپارکردن در فرهنگ مردم

«فرهنگ مردم» دربردارنده آیین ها، سنت ها ، مراسم موسیقی محلی ، ادبیات شفاهی و فرهنگ مختلف مردم ایران است که هر هفته جمعه از رادیو ایران پخش می شود.

1399/03/21
|
11:07

به گزارش شبکه رادیویی ایران، این هفته جمعه 23 خرداد این برنامه به موضوع آداب باغ اسپارکردن (بیل زدن) در دره چنار ملایر می پردازد.
زهرا فقیه میرزایی تهیه کننده این برنامه گفت: کشاورزان زحمتکش و سـختکوش دره چنار ملایر همه ساله بعد از چهلم بهار زمـین، باغ انگور خود را بیل میزنند و آن را آماده میکنند به این کار اصطلاحاً «بـاغ اسـپار» می گویند.
وی افزود: در گذشته که بیشتر مـردم کـشاورز و باغدار بودند به روش کمکی و بلاعوض در باغ اسپار یکدیگر شرکت می کردنـد، ولـی امروزه روش کار به صورت «آیم به آیـم» ( (یا نفر به نفر یـا آدم بـه آدم) انجام میشود .
میرزایی ادامه داد: هنوز در برخی مناطق این مراسم به شیوه گروهی انجام می شود. به این ترتیب که افراد کمکی یک یا دو روز قبـل دعـوت و آمـاده میشوند و صبح زود روز شروع بـاغ اسـپاری بـه خانـه صاحب باغ میروند تا همراه او به باغ بروند. بـه محـض واردشدن به باغ همه صلوات میفرستند و برای پربـاری باغ و دوری از گزند آفت دعا میکنند .
فرهنگ مردم جمعه ها ساعت 21:30 با اجرای شمسی فضل اللهی و محمد محسن رفیعی از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ مردم