فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

فرهنگ مردم و نگاه ویژه به مراسم ویژه نیمه ماه مبارک رمضان

برنامه فرهنگ مردم جمعه 19 اردیبهشت ماه، همزمان با نزدیک شدن به نیمه ماه مبارک رمضان به آیین و مراسم ویژه این ماه می پردازد

1399/02/18
|
11:22

به گزارش شبکه رادیویی ایران، برنامه فرهنگ مردم هر هفته جمعه با اجرای شمسی فضل اللهی و محسن رفیعی به آداب و رسوم مختلف ایران می پردازد.
این هفته به رسم افطاری برای عروس در مناطق مختلف ایران مانند همدان، اصفهان، شیراز، کاشان ،استان مرکزی، ماه شهر، بهبهان و اصفهان می پردازد.
زهرا فقیه میرزایی تهیه کننده این برنامه گفت : همچنین آیین گِرگیعان در هرمزگان(همه ساله همزمان با میلاد امام حسن مجتبی (ع) مراسم قدیمی و کهن «گرگیعان» یا «قرقیعان» که نام یک آئین سنتی رایج بین مردم عرب استان خوزستان، هرمزگان و کشورهای عربی نظیر عراق است ) در نیمه ماه رمضان توسط کودکان اجرا می‌شود. کودکان با پوشیدن لباس‌های نو و محلی یعنی دشداشه برای پسران و عبا برای دختران، به خانه های مختلف می‌روند و عیدی و شیرینی می‌گیرند.) ، و مراسم یار رمضان (یارم رمضان، به شکرانه ی نیمه شدن این ماه و نعمتی که از آن برخوردار بوده اند، برگزار می کنند. بدین ترتیب که بعد از نماز مغرب، گروهی از جوانان و نوجوانان با فردی که معمولا پیش نماز مسجد محل است بر در خانه ها می روند و رهبر گروه، شعاری در ستایش این ماه می خواند و دیگران آلاو (الله) می گویند.
صاحب خانه نیز مبلغی پول می دهد که سر آخر بین شرکت کنندگان این مراسم تقسیم می شود.
پیام کلی یا رمضان این است که، ماه نیمه شد، برای نیمه دیگر همت کنید.
گفتنی است از دیگر بخش های برنامه مروری بر خوردنی های ماه رمضان در کرمانشاه مانند شیرینی ها و آش ها می باشد.
فرهنگ مردم هر هفته جمعه ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ مردم