فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

بازخوانی اشعار و ترانه های عامیانه کودکانه در فرهنگ مردم

سه شنبه 16 مهر ماه روز جهانی کودک بود.
به گزارش شبکه رادیویی ایران، از همین رو برنامه فرهنگ مردم جمعه 19 مهر ماه به بازخوانی ترانه های عامیانه کودکانه می پردازد.

1398/07/18
|
11:47

به گزارش شبکه رادیویی ایران، از همین رو برنامه فرهنگ مردم جمعه 19 مهر ماه به بازخوانی ترانه های عامیانه کودکانه می پردازد.
زهرا فقیه میرزایی تهیه کننده این برنامه گفت: اشعار و ترانه های عامیانه کودکان دارای انواع و اشکال متعدد هستند که مهمترین آنها عبارتند از لالایی ها، چیستان ها و معماهای منظوم، مهملات و هیچانه ها.
وی ادامه داد: مهم ترین نمونه اشعار و ترانه های عامیانه ، ترانه های دایه ها و مادران است. اشعاری که بزرگسالان آن را برای آرامش بخشیدن به کودکان یا بازی کردن با آنها می خوانند
فقیه میرزایی ادامه داد: نوع دیگری از اشعار و ترانه های عامیانه ، بازی با ترانه ها هستند که از نظر کلامی پای در شعر عامیانه دارند و از نظر حرکتی، بازی به شمار می آیند و معمولاً برای کودکان کم سن و سال از آنها استفاده می شود، مثل این بازی ترانه:
دس دسی باباش میاد …………………………. صدای کفش پاش میاد
تهیه کننده فرهنگ مردم ضمن دعوت به شنیدن این برنامه خاطرنشان شد: در برنامه این هفته از صنایع دستی میناب و شاهنامه خوانی در ایل بختیاری هم خواهیم گفت.
گفتنی است فرهنگ مردم با اجرای شمسی فضل الهی و محمد محسن رفیعی جمعه ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود

دسترسی سریع
فرهنگ مردم