فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

بررسی قصه و ریشه ضرب المثل؛ در فرهنگ مردم

برنامه فرهنگ مردم جمعه 28 تیر ماه به بررسی قصه و ریشه ضرب المثل «شتر را خواستند نعل کنند، قورباغه هم پایش را بالا آورد»می پردازد.

1398/04/28
|
06:52

زهرا فقیه میرزایی تهیه کننده این برنامه به روابط عمومی رادیو ایران گفت: ضرب‌المثل‌ها در هر ملتی اشاره‌ای دارند به فرهنگ و اعتقاد و آداب و رسوم آن مردم، هر اندازه که یک ملت از تمدن و تاریخ حیات بیشتری برخوردار باشد، به همان میزان هم ضرب‌المثل‌ها و کنایه‌ها در آن کشور بیشتر است.
وی ادامه داد: در این میان ایرانیان از دیرباز مردمانی با فرهنگ غنی بوده‌اند. گوشه‌ای از این تمدن و فرهنگ به مقوله ادبیات در کشورمان برمی‌گردد. ادبیاتی که نه تنها در عرصه نظم که در عرصه نثر هم حرفی برای گفتن دارد.
فقیه میرزایی افزود: این هفته در برنامه فرهنگ مردم ریشه ضرب المثل المثل «شتر را خواستند نعل کنند، قورباغه هم پایش را بالا آورد»می پردازیم.
مثلی که بیشتر در مواقعی به کار می‌رود که فردی بدون آگاهی و دیدن جوانب یک کار، خود را به میان می‌اندازد و به قول معروف می‌خواهد عرض ‌اندام کند.
این تهیه کننده در پایان گفت: از دیگر بخش های جذاب شنیدنی این هفته در خصوص برداشت گندم و مراسم پایانی درو از دشت آزادگان و شادگان است.
گفتنی است فرهنگ مردم جمعه ها ساعت 21:30 با اجرای شمسی فضل الهی و محمد محسن رفیعی از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ مردم