فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

جایگاه اسب در میان اقوام ترکمن

«فرهنگ مردم» این هفته درباره مسابقه اسب سواری قرمز دون صحبت می کند.

1397/11/03
|
14:51

اسب در پهنه ادبیات و فرهنگ قوم ترکمن از جایگاه و منزلت خاصی برخوردار است و در زندگی مردمان این سرزمین نقش مهمی را ایفا می کند.
مردمان ترکمن به اسب عشق و علاقه وافری دارند. آنان برای این حیوان زیبا و کارآمد پوشش های مخصوصی همراه با زیورآلات که گاه نیز به آب طلا مزین شده است، تهیه می کنند که این خود نشانگر از عشق و اهمیت و توجه خاص مردمان سرزمین ترکمن به اسب است.
برنامه فرهنگ مردم رادیو ایران که رویکردی فرهنگی دارد و با پخش آیتم های متنوع می کوشد شنوندگان را با آداب و رسوم اقوام مختلف ایران آشنا کند، این بار به سراغ اقوام ترکمن رفته و درباره جایگاه اسب، ادبیات شفاهی مربوط به آن و مسابقه اسب سواری قرمز دون صحبت می کند.
مراسم ازدواج در جیرفت و بم استان کرمان، توضیح درباره ساربانان (شتربانان) و ادبیات شفاهی مربوط به آن، صحبت راجع به قصه اشتر خجو همراه با موسیقی آن و توضیحات جعفرزاده کارشناس فرهنگی در خصوص آداب و رسوم زمستان ( شب نشینی ها، قصه و ادبیات شفاهی در کهک قم) از دیگر بخش های برنامه است.
برنامه فرهنگ مردم جمعه پنجم بهمن ساعت 21:30 به تهیه کنندگی زهرا فقیه میرزایی و اجرای شمسی فضل اللهی و محمد محسن رفیعی بر روی موج اف ام ردیف 90 و موج ای ام ردیف 558 کیلوهرتز از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ مردم