هفته های ایرانی یكشنبه و سه شنبه از ساعت 22 به مدت 60 دقیقه

رادیو ایران

هفته هاي ايراني

سفر رادیویی به استان «قزوین» آغاز شد

برنامه «هفته های ایرانی» در چهاردهمین سفر استانی خود راهی استان «قزوین» می شود.

1402/10/16
|
11:47
|

به گزارش روابط عمومی رادیو ایران، «قزوین» استانی در شمال غربی ایران است، كه تقریباً در 150 كیلومتری غرب تهران قرار دارد. مساحت آن 15549 كیلومتر مربع است. «قزوین» به خاطر تاریخ غنی خود با تعدادی مكان های تاریخی و شاهكارهای معماری مانند مسجد جامع قزوین، كوه های البرز و قلعه الموت شهرت دارد. شهر «قزوین» همچنین مركز عمده منسوجات، محصولات غذایی و صنایع دستی است.

مردم«قزوین» به مهمان نوازی و خونگرمی شهرت دارند و این استان به غذاهای لذیذش زبانزد است. غذاهای محلی شامل باغلا قاتوق، خورش سنتی با لوبیا، شوید و تخم مرغ و میرزا قاسمی، دیپ بادمجان و گوجه فرنگی است.

همچنین «قزوین» به تولید فرش، منسوجات و صنایع دستی مرغوب مانند سفال، سرامیك و پوشاك سنتی شهرت دارد.

«قزوین» دارای چندین بنای تاریخی از جمله كاروانسرای سعدالسلطنه، بازار قزوین، كاخ چهل ستون و عمارت عالی قاپو است. مناظر طبیعی خیره كننده آن مانند رشته كوه های البرز، دریاچه ها، چشمه ها و جنگل ها نیز بازدیدكنندگان زیادی را به خود جذب می كند.

شایان ذكر است در ادامه طرح هفته های فرهنگی رادیو ایران، این هفته از 16 تا 22 دی یك هفته روی موج رادیو ایران مسافر استان «قزوین» باشید و با مفاخر فرهنگی، جاذبه های دیدنی، فرهنگ و آداب و رسوم و غذاهای محلی این استان بیشترآشنا شوید.

برنامه های مختلف رادیو ایران مثل «سلام صبح بخیر، نمودار، باغ هنر، ایرانشهر و ورزش ایران و زیر آسمان ایران و ...» در بخش های مختلف از استان «قزوین» خواهند گفت.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
هفته های ایرانی