جام جم جمعه از ساعت 23 به مدت 50 دقیقه

رادیو ایران

جام جم

نگاهی به شهریار شعر ایران

برنامه «جام جم» جمعه 4 اسفند، مروری بر زندگی و آثار محمد حسین بهجت، «شهریار» شعر ایران دارد.

1402/12/04
|
10:00
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سیده‌زهرا صالحی، تهیه‌كننده برنامه «جام جم» بیان كرد: برنامه‌سازان رادیو ایران در راستای اجرای طرح «هفته‌های ایرانی» این هفته به استان «آذربایجان شرقی» سفر كرده‌اند، از همین رو برنامه «جام جم» نیز مروری بر آثار سید محمدحسین بهجت متخلص به «شهریار» شاعر ایرانی اهل تبریز دارد.

وی ادامه داد: «شهریار» از شعرای مشهور و اهل ادب است كه اشعار زیبایی را به زبان فارسی سروده است و یكی از این اشعار معروف در مدح حضرت علی (ع) و شعر معروف «علی ای همای رحمت» بود.

صالحی افزود: منظومه‌ی «حیدر بابایه سلام» (به معنی سلام بر حیدر بابا) یكی دیگر از آثار شاخص «شهریار» است كه بعد از انتشار در سال 1322 مورد استقبال قرار گرفت. این منظومه كه با الهام از ادبیات ملی آذربایجان و در وصف اصالت زندگی روستایی سروده شده، گواهی عشق و شور «شهریار» به مردم آذربایجان است. حیدر بابا نام كوهی است كه «شهریار» در این منظومه آن را خطاب قرار می‌دهد و خاطرات كودكی خود را روایت می‌كند.

این اثر ارزشمند «شهریار» در سطح جهانی نیز مورد توجه قرار گرفته و به بیش از 80 زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است.

علاقه مندان می توانند «جام‌جم» به تهیه‌كنندگی سیده زهرا صالحی، اجرای حسن همایی جمعه‌ها ساعت 23:00 از رادیو ایران پخش می‌شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
جام جم