جام جم جمعه از ساعت 23 به مدت 50 دقیقه

رادیو ایران

جام جم

نگاهی به زندگی و آثار «عارف قزوینی»

برنامه «جام جم» جمعه 22 دی، مروری بر آثار «عارف قزوینی» دارد.

1402/10/22
|
09:12
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سیده‌زهرا صالحی تهیه‌كننده برنامه «جام جم» بیان كرد: برنامه سازان رادیو ایران در راستا با طرح «هفته‌های ایرانی» این هفته به استان «قزوین» سفر كرده‌اند، از همین رو برنامه «جام‌جم» نیز مروری بر آثار «عارف قزوینی» این هنرمند پر آوازه قزوینی دارد.

وی ادامه داد: «ابوالقاسم قزوینی» متخلص به «عارف» فرزند «هادی» در سال 1300 هجری قمری در قزوین متولد شد و بعد از مدتی به تهران آمد. ورودش مصادف شد با ایحاد مشروطیت و ابراز حرارت ها و احساسات از طرف مردم، او هم وارد این جرگه شد و مشغول ساختن تصنیف گردید.

تهیه كننده «جام جم» تاكید كرد: او شاعر ی بود تصنیف ساز، احساساتی و وطنخواه و اكثر اشعاری كه سروده، وطنی بوده است. وی در زمینه موسیقی نیز استعداد داشت به‌تدریج در هر دو حوزه فعال‌شده و به‌واسطه فعالیت‌هایش به‌تدریج به دیگران شناخته شد.

صالحی گفت: «عارف قزوینی» همچنین صدایی خوش داشت و تسلطش بر موسیقی از او تصنیف‌ساز و موسیقی‌دانی قابل ساخته بود. شاعر بودن عارف و بهره بردنش از اشعار خود در تصنیف‌هایی كه می‌ساخته از ویژگی‌های این تصنیف‌ها به شمار می‌آید كه این امر اتفاقا در میزان گیرایی این آثار نیز بسیار موثر بوده است.

«جام‌جم» به تهیه‌كنندگی سیده زهرا صالحی، اجرای حسن همایی جمعه ها ساعت 23:00 از رایو ایران پخش می‌شود.تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
جام جم