جام جم جمعه از ساعت 23 به مدت 50 دقیقه

رادیو ایران

جام جم

شاعری از كرمان

برنامه «جام جم» جمعه 15 دی، مروری بر آثار «خواجوی كرمانی» دارد.

1402/10/15
|
09:00
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سیده زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «جام جم» بیان كرد: برنامه سازان رادیو ایران در راستا با طرح «هفته های ایرانی» این هفته به استان «كرمان» سفر كرده اند، از همین رو برنامه «جام جم» نیز مروری بر آثار «خواجوی كرمانی» دارد.

وی ادامه داد: كمال‌الدین ابوالعطاء كه به «خواجوی كرمانی» شهرت دارد، در سال 689 هجری قمری، در استان كرمان به دنیا آمد. او به ‌عنوان شاعر پرآوازه خطه كرمان شناخته می‌شود و یكی از گوهرتراشان غزل فارسی ایران است.

وی ادامه داد: این شاعر پر آوازه كرمانی كه از نوابغ عالم ادبیات است در دوران جوانی علاوه بر تحصیل، به مسافرت نیز علاقه داشت و به بیت‌المقدس، مصر، شام، حجاز و عراق سفر كرد و سپس به ایران بازگشت و در شیراز اقامت یافت.

صالحی افزود: آثار زیادی از «خواجوی كرمانی» برجای مانده كه می توان به دیوان اشعار شامل قصاید، غزلیات، رباعیات، شش مثنوی به پیروی از مثنوی های نظامی و فردوسی و سنایی، سام نامه به تقلید از شاهنامه فردوسی، گل و نور، به تقلید از خسرو و شیرین نظامی، روضة الانوار مانند مخزن الاسرار نظامی، همای و همایون داستان عشق همایون با همای دختر فغفور چین،كمال نامه، منظومه ای عرفانی و گوهر نامه با موضوعات عرفانی اشاره كرد. همچنین رساله البادیه، رساله سبع المثانی و رساله شمس و سحاب را نوشته است.

گفتنی است «جام جم» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی، اجرای حسن همایی جمعه ها ساعت 23:00 از رایو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
جام جم