جام جم جمعه از ساعت 23 به مدت 50 دقیقه

رادیو ایران

جام جم

بازگشت به كودكی با اشعار «محقق»

برنامه «جام جم» جمعه ها ساعت 23:00 از رادیو ایران پخش می شود.

1402/09/24
|
09:01
|

سیده زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «جام جم» بیان كرد: جمعه 23 آذر، مروری بر زندگی و آثار « استاد جواد محقق» خواهیم داشت.

وی ادامه داد: برنامه سازان رادیو ایران در راستا با طرح «هفته های ایرانی» این هفته به «استان همدان» سفر كرده اند، از همین رو برنامه «جام جم» نیز به معرفی مفاخر این استان می پردازد.

صالحی افزود: «جواد محقق» شاعر و نویسنده دو حوزه بزرگ‌سال و نوجوان، از نسل اول انقلاب است. وی سال‌ها در مدارس داخل و خارج از كشور، تدریس كرد سپس به‌دلیل تجربه معلمی و سابقه فعالیت‌های فرهنگی و مطبوعاتی، به سردبیری ماهنامه رشد معلم انتخاب شد و طی 13 سال، بیش از 110 شماره آن را منتشر كرد.

تهیه كننده برنامه «جام جم» افزود: «محقق» در سرودن شعر نیمایی، سلامت زبانی را با زبانی ساده پاسداری می‌كند و در پالایش اشعار كلاسیك نیز موفق است

شاید تعهد و پیام مهم‌ترین ویژگی آثار او باشد. در كتاب‌ها و اشعاری كه وی برای كودكان و نوجوانان نوشته، بدون استثنا پیام یا نكته دینی، اخلاقی یا دستِ‌كم تربیتی نهفته است و این موضوع نشأت‌گرفته از شخصیت و مشی اوست.

شایان ذكر است : سال 1386 در نخستین دوره جشنواره استانی شعر دفاع مقدس كه در همدان برگزار شد؛ در مراسمی تحت عنوان نكوداشت «جواد محقق»، از جایگاه ممتاز وی در شعر دفاع مقدس، تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است «جام جم» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی، اجرای حسن همایی جمعه ها ساعت 23:00 از رایو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
جام جم