خبرگزاری برنا همه چیز درباره سند همکاری 25 ساله ایران و چین

برنامه «بحث روز» به بررسی ابعاد مختلف سند همکاری ایران و چین می پردازد.

1400/01/18
|
13:25

به گزارش برنا، برنامه «بحث روز» رادیو ایران این هفته به سراغ بررسی سند همکاری 25 ساله ایران و چین رفته است. امضای سند جامع همکاری‌های ایران و چین در نخستین روزهای سال جدید، بازتاب‌های متفاوتی را به دنبال داشته است. انتشار دیدگاه‌های مختلف بدون توجه به واقعیت موجود درباره این سند، موجب شده بررسی فنی این سند به حاشیه برود و نگاه سیاسی در تحلیل و بررسی بر آن غالب شود.

ارتقای روابط راهبردی ایران و چین از سفر رسمی رئیس جمهوری این کشور در زمستان 1394 آغاز شد. در پایان سفر رسمی دو روزه شی جین پینگ، بیانیه «مشارکت جامع راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» در قالب 20 ماده و با هدف تبیین نقشه راه گسترش و تعمیق همکاری‌های مشترک تهران _ پکن در حوزه‌های سیاسی، همکاری اجرایی، انسانی و فرهنگی، منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز قضایی، امنیتی - دفاعی منتشر شد.

پس از آن نیز توافق برای انعقاد یک برنامه همکاری جامع بلندمدت در دستور کار دو کشور قرار گرفت که در نهایت هفتم فروردین امسال و با سفر وزیر امور خارجه چین به کشورمان به امضا رسید.

این برنامه ساعت 11:40 امروز چهارشنبه هجدهم فروردین با حضور دکتر عطا بهرامی کارشناس مسائل چین و دکتر علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به صورت زنده روی آنتن رادیو ایران می رود.

دسترسی سریع