از گذرنامه اربعین تا هوشمندسازی نیروی انتظامی

سردار نوریان در برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایرانضمن اعلام آخرین موضوعات مرتبط با اربعین و هوشمند سازی ناجا به سوالات مردم نیز پاسخ داد.

1398/07/21
|
08:24

درآخرین روز هفته نیروی انتظامی برنامه بحث روزه گروه سیاسی رادیو ایران میزبان سخنگوی ناجا بود.
از نکات جالب این برنامه دریافت سوالات و مشکلات مردم در حوزه مربوط به ناجا بود که علاوه بر مطرح کردن تعدادی از آنها در برنامه؛ کل پیامک ها در اختیار مسئولان نیروی انتظامی قرار گرفته تا به سوال یا مشکل احتمالی آنان ترتیب اثر داده شود.
سردار نوریان درباره موضوع مرزها که امروز در هفته ناجا به آن اختصاص داده شده بود گفت: امروز ما افتخار داریم در 8 هزار و 700 کیلومتر از مرزهای کشور پهناور جمهوری اسلامی 6000 مرز خشکی 2700 کیلومتر مرز آبی در حال نیروهای مختلف فرماندهی مرزبانی نیروی انتظامی از مردم پاسداری میکنند. به علاوه اینکه رزمایشی و مانور اقتدار و آرامش امروز ما در بندرعباس اجرا شد پیام امنیت پایدار و همه جانبه در کشور را هم به دوستان و دشمنان فرستاد
وی درباره تغییرات در رویکرد پلیس در حوزه رفتاری و ساختاری هم عنوان کرد:پلیس بیشترین سطح تماس با مردم را دارد که حفظ ارزش ها؛ نظم و امنیت در اولویت آن است.
وی در همین باره تاکید کرد: در دو دهه اخیر با توجه به تحولاتی و اکنون نیز در مرحله هوشمندسازی پلیس دنبال میشود تا در شأن مردم قرار بگیرد.
سخنگوی ناجا تغییر رویکرد این نیرو از رویکرد سلبی به ایجابی و جامعه را هم خاطر نشان کرد و گفت: در این راه اولین گام تغییر نگاه پلیس به تهدیدات و علمی نگاه کردن به آنهاست.در همین راستا می توان نیروی انتظامی را به طور قاطع پیشگام خدمات الکترونیک به مردم دانست. از سویی ما به این سمت رفتیم تا با مشارکت مردم به جای افزایش حضور فیزیکی امنیت را در یک فرایند جامعه محور ایجاد کنیم. همچنین اصلاح رفتار و رویکرد کارکنان ناجا هم در این راستا انجام گرفت. از سویی حرکت به سمت تخصصی کردن پلیس ها از دیگر برنامه ها در جهت هوشمندسازی پلیس است که تشکیل پلیس های تخصصی یک نمونه آن بود.
نوریان درباره عملکرد پلیس در حوزه معضلات فضای مجازی هم عنوان کرد: اکنون مهمترین دغدغه برای فضای مجازی امنیت این فضا هست. مردم یک حضور معناداری در این فضا پیدا کرده اندو ضریب نفوذ اینترنت 89درصد از کل جمعیت 81 میلیونی در کشور است.
وی با بیان آمارهایی درباره فضای مجازی؛ رها بودن آن را بزرگترین مشکلش دانست و افزود: تحت کنترل نبودن مشکل اصلی این فضاست. اکنون 77 درصد جرایم در فضای مجازی به وسیله پلیس فتای ما کشف می شود که از این میزان 70 درصد جرایم اقتصادی و12 درصد موضوعات اخلاقی؛ نشر اکاذیب؛ هک و است.در بین استان‌ها نیز تهران؛ خراسان رضوی؛ اصفهان و فارس بیشترین جرایم این حوزه را به خود اختصاص داده است.
وی خطاب به مسئولان تصریح کرد: گرچه نیروهای جوان ما در پلیس فتا شبانه روزی در جهت کشف جرایم فضای مجازی کار می‌کنند اما من از دوستان در شورای عالی فضای مجازی خواهش می کنم به سرعت تکلیف مردم را روشن کند و با مدیریت این فضا که اکنون رهاست به صورت جدی وارد عمل شود. تا آسیب های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی آن کاهش یابد.
موضوع داغ راهپیمایی اربعین از دیگر محورهای سخنان سردار نوریان بود.
وی با اشاره به افزایش 78 درصدی صدور گذرنامه و 4 برابری ثبت نام در سامانه سماح عنوان کرد: قطعا آمار زوار از 3 میلیون نفر فراتر می رود. در حال حاظر افرادی که برای گذرنامه به مراکز پلیس+10 مراجعه می کنند در بازه یک هفته ای گذرنامه تک برگی خود را دریافت خواهند کرد تا به سفر معنوی اربعین برسند با این حال در این چند روزه شاهد ازدحام در مراکز پلیس+10 هستیم که به این علت گاهی از مراجعه کنندگان خواسته می شود در روزهای بعد برای امورگذرنامه مراجعه کنند. اما ما با توجه به تاکید فرماندهی محترم ناجا بر کار 24 ساعته جهت صدور گذرنامه برای زوار ارجمند اربعین؛ همکاری را از این دوستان با زوار خواستاریم و ما مشکلی برای صدور گذرنامه نداریم.
وی درباره اعتبار گذرنامه هم گفت: افرادی که گذرنامه شان 6 ماه به بالا اعتبار دارد مشکلی برای تردد ندارند اما اگر کسی مشکلی در زمینه تمدید گذرنامه داشته باشد در مراکزی که در مرزها پیش بینی شده حل می گردد.

دسترسی سریع