خبرگزاری صدا و سیما چرایی بی اعتمادی به اروپا

برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران میزبان دکتر ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق ایران در ایتالیا و مرتضی نشاط کارشناس رسانه های اروپایی بود.

1398/07/15
|
08:46

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما‎؛ ظهره وند با اشاره به سوابق تاریخی اروپایی ها در بی رحمی نسبت به مردم ایران گفت: روابط تاریخی ما با اروپایی‌ها فهرست بلندی از بدعهدی دارد؛ آنان همواره منافع خودشان را به قیمت زیر پا گذاشتن منافع ملی ایران می بینند؛ شما بعد از جنگ جهانی دوم و چه سال 32 در کشورمان و چه حتی بعد از انقلاب تا به امروز این رفتارها را می بینید و جالب اینکه در همین سفر اخیر آقای روحانی در نیویورک هم زمانی که به دنبال ایجاد زمینه یک نشست بین ایران و امریکا هستند، اما از آن سو انگشت اتهام را به سمت ما برده و حتی در چند روز اخیر دیدیم از منافقین در لندن و نیویورک دعوت کرده و نشست می‌گذارند. وی به هوشمندی رهبر معظم انقلاب در مقابل آنان اشاره کرده و افزود: گرچه آنان با دیگر کشورها اینگونه رفتارها را دنبال می کنند اما در اینجا آنها با پدیده ای به نام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی مواجه هستند؛ در جمهوری اسلامی ایران مقام معظم رهبری به عنوان امام جامعه خط مشی هایی را ترسیم می نمایند که درست در نقطه مقابل طراحی آنان است.
عضو سابق گروه مذاگره کننده هسته ای افزود: رهبری معظم انقلاب پیش از امضای برجام از بدگمانی به اروپایی ها می فرمودند که اکنون این درستی آن ثابت شده است، از این رو اگر مسئولان از این روش پیروی کنند در برابر دسیسه های آنان مصون خواهیم بود.
سفیر سابق ایران در ایتالیا تاکید کرد: همواره شاهدیم که آنان در روابط شان رفتار دوگانه دارند.
مرتضی نشاط کارشناس رسانه های اروپای غربی و کشورهای آلمانی زبان هم دیگر مهمان برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران بود.
وی درباره شگردهای رسانه های اروپایی در برخورد با جمهوری اسلامی عنوان کرد: رسانه های غربی به ویژه آلمانی زبان سعی دارند ما را در حالت بلاهتی نشان دهند که مثلا چرا ایرانی ها وارد گفتگو و مذاکره نمی شوند؟ اما جالب است که آنها حتی در اجرای اینستکس هم ناتوانند.
در ادامه برنامه بحث روز بخش هایی از گفتگوی کارشناسی دو تن از کارشناسان شبکه دوم تلویزیون آلمان پخش شد و مرتضی نشاط تحلیل خود را در باره صحبت های دو کارشناس این برنامه ارائه کرد.

دسترسی سریع