خبرگزاری صدا و سیما بررسی سیر تاریخی تأثیر دو سویه موسیقی و آیین‌های مذهبی در «عندلیب»

سیر تاریخی تأثیر دو سویه موسیقی و آیین‌های مذهبی در برنامه رادیویی «عندلیب» بررسی می‌شود.

1397/07/21
|
09:15

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شبکه رادیویی ایران، برنامه عندلیب این هفته به بررسی سیر تاریخی تأثیر دو سویه موسیقی و آیین‌های مذهبی می‌پردازد.

تهیه کننده این برنامه گفت: به گواهی تاریخ موسیقی ایران زمین پیوندی همیشگی و همزیستی عمیقی با آداب و رسوم و اعتقادات مذهبی مردم داشته است، بطوریکه بنابر نقل قول‌هایی از بزرگان این عرصه در دوره‌هایی که هر نوع از موسیقی با ممنوعیت‌های شدیدی روبرو شده، موسیقی در قالب مراثی و مدایح و مناجات‌ها از این گذرگاه‌های تاریخی به سلامت عبور کرده و به دست نسل‌های بعد رسیده است.

سعید مبشری افزود: اما این رابطه متقابل چندی است که دچار نقصان شده و از این رهگذر هر دو سوی این رابطه یعنی آیین‌های مذهبی و مناجات‌ها از لحاظ ساختار زیبایی شناسی و موسیقی از نظر نفوذ در میان اقشار مختلف جامعه دچار آسیب‌های غیر قابل انکاری شده است.

وی گفت: در برنامه این هفته «عندلیب» با حضور استاد رسول رهو کارشناس ارشد ادبیات، ردیف دان و خواننده و همچنین علیرضا امینی آهنگساز، پژوهشگر و کارشناس موسیقی شیوه‌های درست ارتباط میان آواز در موسیقی ایرانی و مناجات خوانی در مناسبت‌های مذهبی بررسی خواهد شد.

«عندلیب» ویژه برنامه موسیقایی رادیو ایران به نویسندگی و تهیه کنندگی سعید مبشری و گویندگی داود حیدری هر پنج شنبه ساعت 22 تقدیم حضور همراهان رادیو ایران می‌شود.

دسترسی سریع