مهر معرفی ویژه‌برنامه‌های رادیو در دهه اول محرم

شبكه‌های مختلف رادیو با برپایی حسینیه رادیویی، پخش مرثیه‌سرایی و مداحی‌های اهل بیت (ع)، دعوت از كارشناسان مذهبی و تدارك ویژه‌برنامه‌های مناسبتی مخاطبان‌شان را همراهی می‌كنند.

1403/04/18
|
17:10
|

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی معاونت صدا، شبكه‌های رادیو برنامه‌های متفاوتی را ویژه ایام محرم تهیه كردند كه در این حوزه می توان به «روایت رهایی»، «به عشق حسین»، «با نوای كربلا»، «حسینیه رادیو تهران»، «روایتی از یك بیعت»، «شور حسینی»، «عرشیان»، «افق عشق»، «بر كرانه فرات»، «روشنا»، «دل آهنگ»، «پیام آزادگی» و «قصه‌های حسین و مادربزرگ» اشاره كرد.

*رادیو ایران

«روایت رهایی» با محوریت روز شمار وقایع محرم و صفر همزمان با دهه اول محرم ساعت4:45 روی آنتن رادیو ایران می‌رود.

این شبكه رادیویی برنامه‌های متعدد دیگری نیز در نظر گرفته است.

فصل نوزدهم برنامه «یك دو صدا» با محوریت شهادت سالار شهیدان ساعت 20:30 روانه آنتن می‌شود، ضمن اینكه «خیمه گاه خورشید» با موضوع تعزیه‌خوانی روانه آنتن می‌شود.

مسابقه پیامكی «نوبت به نوبت» با رویكرد فرهنگی و سرگرمی پنجشنبه‌های ماه محرم و صفر ساعت 9 پخش می‌شود.

«عشق است و آتش و خون» با نگاه به قیام عاشورا با حضور حجت‌الاسلام علی آقابابا، بعد از خبر ساعت 17:15 تقدیم مخاطبان رادیو ایران می‌شود.

«شش ماهه بلند بالا» ویژه شیرخوارگان حسینی است، كه به رسم هر ساله در اولین جمعه محرم همزمان با 22 تیر، ساعت 9 به سمع مخاطبان می‌رسد.

«باغ ارغوان» از 23 تا 28 تیر و از 3 تا 8 مرداد، نواها و آیین‌های مناسبتی را با اجرای مریم نشیبا، ساعت 15 پخش می‌كند.

«حسینیه ایران» با رویكرد هر خانه یك حسینیه، مراسم عزاداری حسینیه‌های مختلف را از 24 تیر، ساعت 21:35 پخش می‌كند.

*رادیو جوان

برنامه «به عشق حسین (ع)» كه ساعت 22 با هدف دعا برای بیماران، كودكان بیمار و كودكان مظلوم غزه تقدیم شنوندگان می شود، در روزهای پخش نیز به سراغ چای خانه‌ها و هیات‌ها می‌روند.

برنامه ویژه «واژه‌های آسمانی» به مشاعره آیینی با حضور شاعران می‌پردازد.

برنامه «سقاخونه» به معرفی هیئت‌های قدیمی و سنتی پرداخته و هر روز ساعت 14 پخش می‌شود.

ویژه‌برنامه ویژه «حوالی حرم» به صورت زنده از مشهد مقدس پخش می‌شود و برنامه «تكیه رادیو» هر روز ساعت 15 روی آنتن می‌رود.

برنامه «مقتل‌خوانی» با صدای مرحوم مهران دوستی از اول ماه محرم هر روز ساعت 13:30 تقدیم مخاطبان خواهد شد.

از دیگر برنامه‌های این شبكه رادیویی می‌توان به «مقتل خوانی» اشاره كرد كه ساعت 19:50 بعد از اذان مغرب پخش می‌شود.

برنامه ویژه «هیأت حضرت علی اكبر» با اجرای جواد تشكری و حضور مداحان هر شب ساعت 24 روی آنتن رادیو جوان می‌رود.

فضای مجازی رادیو جوان هم با پویش «به عشق حسین (ع)» شنوندگان را دعوت به ارسال عكس‌های مراسم مذهبی خود می‌كند.

مخاطبان می‌توانند برنامه‌های دیگر مانند «سوگنامه»، «اتفاق»، «مداحان جوان» را بشنوند.

*رادیو فرهنگ

«با نوای كربلا» شامل مداحی و مراثی خوانی خادمین هر شب ساعت. 12 تا 12:30 بامداد روانه آنتن رادیو فرهنگ می‌شود.

برنامه «با كاروان» با موضوع بررسی و روایت سیر تاریخی حركت كاروان امام حسین (ع) و یاران‌شان از مدینه به كربلا پخش خواهد شد.

برنامه «محتشم‌نامه» به معرفی شعر عاشورایی و آیینی ایران با نگاهی آسیب شناسی به این موضوع می‌پردازد.

عقل سرخ» ویژه 14 سخنرانی درباره مكتب امام حسین(ع) با 14 شخصیت فرهنگی و دینی كه هر روز از ساعت4 صبح و 21:30 تقدیم مخاطبان خواهد شد.

ویژه‌برنامه‌ «غزل های بارانی» در قالب نمایش آیین ها در مراسم‌های عزاداری از ساعت ‌7:15 روی آنتن می‌رود.

برنامه «روایت رستاخیز» ساعت 12:30 پخش خواهد شد.

برنامه «هم قدم با كاروان نینوا» از زبان بانوان حاضر و از زاویه نگاه آنها در كربلا و واقعه روز عاشورا از ساعت 14 روایت می‌شود.

مخاطبان می‌توانند برنامه «تكیه چارسوق» را با محوریت مجلس‌های تعزیه‌خوانی ساعت 17 بشنوند.

برنامه های «تكیه فرهنگ»، «بحر در كوزه»، «فتح خون»، «حریر سخن»، «جام شفق، «كاروان عاشقی»، «هفت اقلیم» از دیگر تولیدات این شبكه است كه محرم پخش می شود.

*رادیو تهران

برنامه «حسینیه رادیو تهران» مجله تركیبی است كه هر شب از یكی از هیئت های پایتخت ساعت 21 از رادیو تهران روانه آنتن می‌شود.

برنامه «حكیمیه» شامل سخنرانی با موضوع ماه محرم است كه بعد از اذان صبح از ساعت 15:30 تقدیم مخاطبان می‌شود.

مجله تركیبی «باغ فردوس» در ایام ماه محرم از ساعت 11:40 روانه آنتن می‌شود.

مسابقه معارفی «سرچشمه» با سنجش اطلاعات عمومی مخاطبان درباره ماه محرم و وقایع تاسوعا و عاشورا روزهای 23، 24 و 27 تیر از ساعت 19 تا 20 تقدیم شنوندگان می‌شود.

«كتاب شب» رادیو تهران در 10 برنامه 20 دقیقه‌ای، از 16تا 27تیر از ساعت 23:30 تا 23:50 با خوانش بهروز رضوی روی آنتن رادیو تهران می‌رود.

همچنین برنامه های» شهر آفتاب»، «سعادت‌آباد» و «تهران من» در ماه محرم به مناسبت‌های این ماه می‌پردازند.

*رادیو اقتصاد

برنامه «روایتی از یك بیعت» در شبكه رادیویی اقتصاد به نقش اعتقادات مذهبی و فرهنگ عاشورایی بر رفتار اقتصادی افراد می‌پردازد.

محور برنامه روایت‌های داستانی از تجربه معنوی یك فعال اقتصادی است كه به‌عنوان بانی تكیه و هئیت، اتفاقات خاص هر شب از مراسم عزاداری در تكیه را نقل می‌كند.

پخش سخنرانی، مداحی و روایت‌های مستند از پیرغلامان بازار به‌عنوان بانیان مالی مراسم عزاداری سالار شهیدان، نیز از دیگر بخش‌های برنامه است.

این برنامه با روایتگری امیرحسین مدرس، از 17 تا 29 تیر، هر روز ساعت 13 پخش می‌شود.

برنامه «گذر بازار»، به معرفی هیأت‌های مذهبی بازار و آیین های سنتی آنها در ماه محرم می پردازد كه ساعت 16 پخش می‌شود.

برنامه «از بركت حسین(ع)» به انعكاس برگزاری مجالس روضه اختصاص دارد و ساعت 11:30 روی آنتن می‌رود.

*رادیو ورزش

رادیو ورزش در ایام محرم برنامه‌ «شورحسینی» را با بازنمایی واقعه كربلا و برجسته‌سازی مظلومیت امام حسین(ع) و یارانش و «ساقی عطشان» به بررسی شخصیت امام حسین(ع) و یارانش در واقعه كربلا می‌پردازد.

«بر آستان جانان» با موضوع اهمیت واقعه كربلا و «ریحانه‌های عاشورا» با بررسی زندگی زنان واقعه كربلا روی آنتن می‌رود. رادیو ورزش مستند ورزشی درباره هیئت‌های مذهبی تدارك دیده است.

برنامه «داغ ماندگار» با همراهی ورزشكاران در سوگواری سالار شهیدان، «حماسه‌های عاشورا» با بررسی ابعاد مختلف عاشورا و «سرو قامتان» معرفی شهدای ورزشكار اختصاص یافته است. همچنین از دیگر برنامه‌های رادیو ورزش می‌توان به «اعجاز عاشقی»، «اوج عاشقی»، «پهلوان ماندگار»، «مویه‌های غریبانه» و «نامه پهلوانی» اشاره كرد.

*رادیو قرآن

برنامه «عرشیان» شبكه رادیویی قرآن در قالب گفت وگو با پیرغلامان سراسركشور، معرفی آداب و رسوم كشورهای اسلامی در محرم، معرفی شخصیت های كربلا و سبك زندگی حسینی هرروز ساعت9:30 با شنوندگان همراه خواهد بود.

برنامه «اشراق» با پخش عزاداری های مردم به همت گزارشگران مراكز، آیتم حماسه حسینی ساعت 20:05 تقدیم شنوندگان می شود.

در رویكرد موضوعی برنامه، هرروز یك آیه مرتبط با حركت و حماسه امام حسین (ع)، برای مخاطبان برنامه تبیین و بررسی خواهد شد.

*رادیو سلامت

برنامه «افق عشق» شبكه رادیویی سلامت با محوریت قیام حضرت امام حسین (ع) با بخش های متنوع فلسفه قیام عاشورا، سلامت معنوی و آزادگی و آزاده اندیشی، سوگواره محرم در نقاط مختلف ایران، عاشورا و فرهنگ امر به معروف و نهی از منكر، سلامت در نذورات روی آنتن می رود.

این برنامه هر روز ساعت 17 با اجرای علی اله دانه تقدیم مخاطبان می شود.

*رادیو معارف

برنامه «بر كرانه فرات» با سخنرانی عبدالله جوادی آملی و با موضوع آشنایی با اهداف امام حسین(ع) و تحلیل نهضت كربلا ساعت 5:30 تقدیم خوبان رادیو معارف می شود.

مستند رادیویی «خیمه های عشق» با موضوع برپایی مجالس عزا، جمعه ها ساعت 6:55 روی آنتن می رود.

برنامه «بوی بهشت» با موضوع درس آموزی و عبرت گیری از مكتب امام حسین(ع) در مسیر حسینی شدن با پخش مداحی و مرثیه و ... ساعت 9 روی آنتن می رود.

مجله رادیویی «ملت امام حسین» با موضوع جهاد تبیین حضرت امام حسین(ع) و شخصیت های عاشورایی هر روز ساعت 20:15 تقدیم مخاطبان می شود.

«زیارت وارث» با پخش زیارت وارث با مناجات خوانی مداحان مختلف، هر روز از ساعت 3:35 پخش خواهد شد. «روایت عشق» درباره سیره و زندگی شهدای مدافع حرم از زبان مادران و همسران شهداست كه ساعت 13:30 روی آنتن می رود.

برنامه «نینوا» با موضوع بررسی شعر هیئت ساعت 5 تقدیم فرهیختگان می شود

. مخاطبان می تواند برنامه «نجوای عاشقان» با بخش های مناجات های مرتبط با ماه محرم را بشنوند.

*رادیو نمایش

رادیو نمایش نمایش های رادیویی ویژه ای را به روی آنتن می برد كه می توان به برنامه های «روشنا» حماسه عزت، «و او عاشق بود»، »روشنا» زین العابدین، «قصه واقعه»، «خاتون»، «سریر»، «به رنگ خورشید»، «اشك بدون مرز»، «تا رهایی»، «كاروان زیارتی»، «رویای تشنگان»، «تعزیه قاسم»، «تربت آستان»، «حقیقت دارد»، «نای نی»»،امام دلیر»، «قصیده سرا»، «كاروان عشاق»»،تكیه برپا شد»، «حلما»، رادیو فیلم «روز واقعه» و «استودیو هشت» اشاره كرد.

*رادیو صبا

برنامه‌های شبكه رادیویی صبا همزمان با اول محرم به صورت ویژه تقدیم مخاطبان می‌شود.

ویژه برنامه «دل آهنگ» با پخش موسیقی ترانه و تصنیف هر روز از ساعت 9 صبح پخش می‌شود.

برنامه «مشتاق دیدار» به روایت امیرحسین مدرس ساعت 13 با داستان‌هایی عامیانه با محوریت ماه محرم همراه مخاطبان می‌شود.

برنامه «گنجه» به روایت واقعه عاشورا به داستان‌های كهن فارسی می‌پردازد.

برنامه «رد پای نشانه‌ها» به دنبال نشانه‌هایی از احادیث و سخنان گوهربار معصومین (ع) داستان‌های زندگی افراد مختلف را ساعت 16:15پخش می كند.

برنامه «روایت عاشقی» هر شب ساعت 20 با داستان عشق و دلدادگی افراد مختلف به امام حسین (ع) راهی آنتن می‌شود.

برنامه موسیقی محور «نواهنگ» هر شب ساعت 21 با پخش موسیقی و ترانه و شعرخوانی با موضوع ماه محرم در این ایام همراه مخاطبان می‌شود

. این شبكه رادیویی برنامه های دیگری تدارك دیده كه می توان به «حسینی ام، مجلس شبیه، بر بوی زلف یار، موج ارغوانی، تكیه‌گاه، بیا بریم هیئت و دل و دلدار» اشاره كرد.

*رادیو پیام

«پیام آزادگی» برنامه محرم رادیو پیام است كه به معرفی یاران امام حسین(ع) و تبیین ویژگی های شخصیتی آنها می پردازد.

برنامه «پیام عاشورا» با موضوع روایتی از پاسداشت عاشورا و ارزشهای عمیق و ماندگار مكتب امام حسین(ع) با بیان سخنان بزرگان روی آنتن رادیو پیام می‌رود.

از دیگر برنامه های رادیو پیام می توان به «پیام حسینی» اشاره كرد كه به داستان های كوتاه براساس روایت هایی از اهل بیت(ع) پیرامون واقعه عاشورا اختصاص یافته است.

«حسینیه پیام» با صدای ذاكرین اهل بیت(ع)، پخش تعزیه و روضه مربوط به ایام محرم در دهه اول محرم به سوگ می نشیند. «حسینیه آوا» به مدت 5 دقیقه با صدای ذاكرین اهل بیت (ع)، پخش تعزیه و روضه مربوط به ایام محرم در دهه اول محرم به سمع مخاطبان رادیو آوا می رسد.

*ایران صدا

پایگاه كودك ایران‌صدا ویژه شب‌های محرم «قصه های حسین و مادربزرگ» را آماده انتشار كرده است.

در هر قسمت یكی از ویژگی های قیام عاشورا و همچنین ویژگی های امام حسین(ع) در قالب یك داستان نمایشی برای كودكان بیان می‌شود.

این پایگاه در برنامه بچه های مسجد به موضوعاتی مانند نذر عباس كه به سنت حسنه توسل ارامنه به حضرت عباس و نذری دادن به هیئات مذهبی است، «آیین های عاشورایی»، «پیرغلامان حسینی» و «مغناطیس حسین» و ویژه «شهادت حضرت زین العابدین» می پردازد.

ایران صدا در پایگاه كودك خود به تولید قطعاتی با عناوین «كربلا»، «بوی گل»، »بچه های پیغمبر»، «دختران عاشورا»، «سربند یاحسین» در قالب شعر پرداخته است.

این پایگاه همچنین تازه های گروه های سرود كودكانه را نیز به زودی بارگذاری خواهد كرد.

پایگاه موسیقی ایران‌صدا نیز همزمان با فرارسیدن ایام محرم الحرام پادكست‌های 60 دقیقه ای را منتشر خواهد كرد كه در این باره می‌توان به عطش، سراكش، با كاروان، علی اصغر، علی اكبر، تاسوعا و ذبیح عشق اشاره كرد.

این پایگاه همچنین قطعات جدید ویژه محرم را در كوتاه ترین زمان بعد از انتشار بارگذاری خواهد كرد. پایگاه دعا و نغمه‌های مذهبی ایران‌صدا نیز بعد از برگزاری جلسات و هیئات عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) محتوای این جلسات را بلافاصله روی پایگاه خود منتشر می‌كند.

دسترسی سریع