باشگاه خبرنگاران جوان «پروین» برگزیده داوران چشم‌انداز پاسداشت زبان فارسی

شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا و رادیو ایران فیلم سینمایی «پروین» به كارگردانی محمدرضا ورزی را به عنوان چشم‌انداز پاسداشت زبان فارسی برگزیدند.

1402/11/23
|
18:18
|

16:48-21 بهمن 14028666012
«پروین» برگزیده داوران چشم‌انداز پاسداشت زبان فارسیفرهنگی هنریسینما و تئاتر
نظر دادن
اشتراك گذاری
دانلود PDF
«پروین» برگزیده داوران چشم‌انداز پاسداشت زبان فارسی
شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا و رادیو ایران فیلم سینمایی «پروین» به كارگردانی محمدرضا ورزی را به عنوان چشم‌انداز پاسداشت زبان فارسی برگزیدند.
شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا و رادیو ایران فیلم سینمایی «پروین» به كارگردانی محمدرضا ورزی و تهیه كنندگی محمدرضا شریفی نیا را به عنوان چشم انداز پاسداشت زبان فارسی برگزید.

بیانیه داوران آثار جشنواره فیلم فجر از چشم‌انداز پاسداشت زبان فارسی به شرح ذیل است:

به‌نام خدای زبان آفرین

زبان فارسی، زبانی تمدن‌ساز و فرهنگ آفرین بوده و از اركان هویت ایرانی به شمار می‌رود؛ زبانی كه شناسنامه‌ی ایرانیان است و مجموعه‌ای از زبان‌ها و گویش‌ها را در زیر بال و پر خود، بارور كرده، چنان‌كه با این شالوده‌ی تمدنی، به جایگاهی فراتر از یك زبان و به پایه‌ی اَبَرزبانی رسیده است.

زبان فارسی، سرشار از دانش، احساس و اندیشه است و در درازنای قرن‌ها با كوشش هنرمندان، ادیبان و اندیشمندان بی‌شمار، با آرایه‌های متنوع ادبی و هنری آراسته شده و در جهان، نامبردار گشته است.

چند سالی از پیشنهاد رادیو ایران برای اختصاص جایزه‌ای ویژه برای پاسداشت زبان فارسی در جشنواره‌ی فیلم فجر می‌گذرد. در این بازه‌ی زمانی با آن‌كه این پیشنهاد بسیار با استقبال روبرو شد، اما هنوز ساز و كار اجرای آن عملی نشده است. رادیو ایران در این سال‌ها دست‌به‌كار شده و با بهره‌گیری از كارشناسان زبد‌ه‌ی ادبی و سینمایی به این مهم اقدام می‌كند و فیلم‌های برگزیده جشنواره‌ی چهل و دوم فیلم فجر را از چشم اندازِ پاسداشت زبان و ادب فارسی با این سنجه‌ها معرفی می‌نماید.

*توجه به گستره‌ی ایران فرهنگی و همبستگی ایرانیان و زبان فارسی به‌عنوان عامل همبستگی و یكپارچگی ایران

*بهره گیری از زندگانی مفاخر ایرانی در ساخت فیلم.

*بهره گیری هنرمندانه از ادبیات غنی، اشعار، مثل‌ها و متل‌ها، زبانزد‌های ایرانی در نگارش فیلمنامه.

*بازآفرینی فضایی ایرانی با بهره‌گیری از ظرایف فرهنگ ایرانی و اسلامی، همچون تاریخ، معماری و موسیقی

*پرهیز از نادرست‌گویی، غلط‌های ویرایشی و گرته‌برداری‌های نادرست

شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا و رادیو ایران ضمن ارج نهادن به برخی تلاش‌ها در جشنواره مانند فیلم «نوروز»، فیلم «پروین» را برگزید‌ه‌ی كارشناسان این شورا اعلام می‌كند. فیلم «پروین» با پاسداشت زبان و ادب فارسی، بزرگداشت مفاخر ایرانی، احترام به جایگاه زن، خانواده و سبك زندگی ایرانی اسلامی (با گذشت از پاره‌ای كاستی‌ها) برگزیده‌ی شورای كارشناسان پاسداشت زبان فارسی رادیو ایران است.

این شورا پیشنهاد می‌كند «سیمرغ پارسی» در بخش اصلی جشنواره‌ی فیلم فجر قرار گیرد تا هرساله كوشش برای نهادینه شدن سینمای ملی با تكیه بر زبان و ادب گرانقدرِ فارسی گسترش یابد.

كارشناسان: دكتر مهدی آذرمكان، دكتر محمدرضا تركی، دكترمحمدجعفرمحمد زاده، دكتر یدالله گودرزی، شهاب شهرزاد، دكتر رحمت امینی، عباس كریمی عباسی، مصطفی محمودی.

دسترسی سریع