باشگاه خبرنگاران جوان رادیو در روز جهانی مساجد

رادیو به مناسبت روز جهانی مساجد، با معرفی مساجد كشور و اهمیت نماز جماعت برنامه‌هایی را تقدیم مخاطبان می‌كند.

1402/06/07
|
14:55
|

31 مرداد روز جهانی مساجد نامگذاری شده است. در سال 1348 در چنین روزی مسجدالاقصی كه قبله اول مسلمین جهان است توسط صهیونیست‌ها به آتش كشیده شد. شبكه‌های مختلف رادیویی به مناسبت فرارسیدن «روز جهانی مساجد» برنامه‌هایی را برای تولید و پخش آماده كرده اند كه بدین شرح است:

معرفی مساجد كشور در «سرزمین من» رادیو فرهنگ

برنامه «سرزمین من» هر روز ساعت 13:00 دو بخش را به موضوع مساجد اختصاص می‌دهد. هرروز یكی از مساجد كشور معرفی و در این برنامه به معماری مساجد در بافت شهری ایران پرداخته خواهد شد و در هر برنامه تاریخچه و نوع معماری یكی از مساجد كشور بررسی می‌شود. در این برنامه به طور ویژه محمدرضا مختاری در گذری بر رویداد‌های تاریخی به چرایی نامگذاری روز مساجد می‌پردازد.

برنامه «قرار آدینه» كه جمعه‌ها ساعت11:30 از رادیو فرهنگ پخش می‌شود، ویژه اطلاع رسانی از برنامه‌های ستاد نماز جمعه در سراسر كشور است و در بخش كارشناسی به اهمیت نماز جماعت و نماز جمعه پرداخته و در هر برنامه ائمه جمعه دو‌شهر به تشریح برنامه‌های ستاد اقامه نماز جمعه این شهر‌ها پرداخته و درباره مضمون خطبه‌های نماز جمعه نیز صحبت می‌كنند.

رادیو تهران در ساحت حضور

برنامه «در ساحت حضور» از رادیو تهران سال‌های متمادی انعكاس برگزاری مراسم نماز جمعه تهران را بر عهده داشته است. "در ساحت حضور" نه تنها اختصاص به خطبه‌های نماز جمعه، سخنرانی‌ها و قرائت وصیت نامه شهدا داشته بلكه به پخش گزارش‌های مردمی از اهمیت و جایگاه نماز جمعه و ارائه مطالبی در مورد اهمیت روز جمعه دارد.

اهمیت نماز جماعت در رادیو ورزش

برنامه «به اضافه ورزش» در یك برنامه به موضوع نماز جمعه و نماز جماعت خواهد پرداخت.

«ندای جمعه» در رادیو معارف

در «ندای جمعه»، خطبه‌های نماز جمعه تهران ساعت 11:50 شنیده می‌شود. پخش خطبه‌های نماز جمعه قم، ساعت 22:00 پخش خواهد شد.

«نوبت عاشقی» در رادیو صبا

این شبكه رادیویی به مناسبت هفته مساجد از امروز تا 5 شهریور ویژه برنامه اذان گاهی «نوبت عاشقی» را با موضوع مسجد و جایگاه آن در جامعه مسلمین راهی آنتن می‌كند. این ویژه برنامه با بهره گیری از كلام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و خوانش شعر و متن به گرامیداشت هفته مساجد می‌پردازد. «نوبت عاشقی» هر روز حوالی اذان ظهر پخش می‌شود.

رادیو پیام و «مسجد من»
«مسجد من» با هدف معرفی مساجد 3 بار قبل از بخش‌های اذان گاهی از شبكه رادیویی پیام شنیده می‌شود.

برنامه‌های مرتبط با روز جهانی مسجد در رادیو گفتگو

دو برنامه «گفتگوی فرهنگی» با موضوع ضرورت بهره گیری از نخبگان مسجدی در تحولات مسجد و ارزش و جایگاه مساجد در تاریخ اسلام و انقلاب از رادیو گفتگو شنیده می‌شود. همچنین در برنامه «رواق تماشا» مساجد تاریخی ایران از ترویج فرهنگ اسلام تا معماری و جذب گردشگری معرفی می‌شود.

«به افق آفتاب» در رادیو ایران

برنامه اذان گاهی «به افق آفتاب» نیز با رویكرد نقش سازنده مساجد در زندگی اجتماعی ساعت 11:40 از رادیو ایران پخش می‌شود.

رادیو قرآن و «گلدسته»

رادیو قرآن، ویژه برنامه معارفی و نیایشی «گلدسته» را با رویكرد و ساختاری نو در دقایق نورانی پیش از اذان ظهر تقدیم شنوندگان نمازگزار می‌كند.» گلدسته» عنوان ویژه برنامه اذانگاهی رادیو قرآن است؛ كه هر روز به مدت 20 دقیقه در لحظات نورانی پیش از اذان ظهر همراه نمازگزاران خواهد بود.
این برنامه نیایشی و معارفی كاری از گروه علوم قرآنی رادیو قرآن با بخش‌ها و آیتم‌های متنوع دعا خوانی، پخش احكام، گزارش از مساجد سراسر كشور، آیتم تریبون آزاد (پخش پیشنهادات مخاطبان در خصوص برنامه‌های مساجد) و بخش لطیفه‌هایی در خصوص نماز به كارشناسی حجت الاسلام قرائتی و آیت الله مجتهدی تهرانی؛ به استقبال اذان ظهر می‌رود.

مساجد محله در رادیو سلامت

رادیو سلامت عصر‌ها شنبه تا چهارشنبه در بخش «مسجد محله» به منظور آشنایی مخاطبان با برنامه‌های مساجد در محلات هر دو هفته یك بار در برنامه «عصری نو» با مسئولان مساجد به شرح برنامه‌ها و فعالیت‌های آنان در مساجد می‌پردازد و مردم محله نیز نظرات خود را بیان می‌كنند.
همچنین در برنامه «تابیكران» دوشنبه 31 شهریور، روز جهانی مسجد موضوع برنامه خیرین مسجد ساز خواهد بود.

دسترسی سریع