آشنایی با كتاب «نظامی گنجوی» اثر جلال خالقی مطلق در «تالار آیینه»

برنامه «تالار آیینه» یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها به معرفی كتاب می‌پردازد.

1402/03/16
|
09:00
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سعید مبشری تهیه كننده برنامه «تالار آیینه» بیان كرد: سه شنبه 16 خرداد، كتاب «نظامی گنجوی» اثر جلال خالقی مطلق نقد و بررسی می شود.

وی ادامه داد: «نظامی گنجوی» شاعر و داستان سرای معروف و محبوب قرن ششم هجری است . كمتر ایرانی می توانید پیدا كنید كه اشعار عاشقانه‌ی زیبای او را بخوانند و لذت نبرد . نظامی شاعر بزم و رزم و عشق و وصال و فراق است . كسی كه بنیانگذار سبك جدیدی از داستان سرایی در قالب مثنوی بود.

مبشری افزود: و«جلال خالقی مطلق» ادیب، زبان‌شناس، ایران‌شناس و شاهنامه‌پژوه ایرانی است كه عمده كارهای پژوهشیِ او، در زمینه شاهنامه و حماسه‌سرایی در ایران بوده‌است.

دوستداران فرهنگ ایران، خالقی را بزرگ‌ترین شاهنامه‌پژوهِ تمامِ ادوار می‌دانند؛ زیرا این اعتقاد وجود دارد كه خالقی توانسته بهترین تصحیحِ شاهنامه را ارائه كند. وی عضو هیئت امنا و فرنشین بنیاد فردوسی می‌باشد و سال‌ها در دانشگاه هامبورگ آلمان تدریس كرده‌است. به اعتقاد این ادیب «نظامی» بیش از همه از فردوسی و اثر او تأثیر پذیرفته است.

تهیه كننده برنامه «تالار آیینه» در پایان تصریح كرد: علاقه مندان می‌توانند این برنامه را با اجرای شهاب شهرزاد یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت 22:30 از رادیو ایران بشنوند.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع