نقش امام خمینی (ره) در قیام 15 خرداد

ویژه برنامه «نیمه خرداد» به مناسبت سالروز قیام 15 خرداد به نقش امام خمینی (ره) در این قیام، حوادث و دستاوردهای این رویداد تاریخی می پردازد.

1402/03/15
|
08:00
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، فاطمه ربانی تهیه كننده ویژه برنامه «نیمه خرداد» بیان كرد: با نگاهی به گذشته ‌و مرور تاریخ، پی خواهیم برد كه خاستگاه قیام 15خرداد از نقش و جایگاه روحانیّت شیعه و به ویژه تلاش های مجدانه امام خمینی (ره) در جامعه ایران و پیروی مردم از آنها ناشی می شود.

وی ادامه داد: ابتدا قیام تنباكو بر ضد تسلّط اقتصادی بیگانگان (انگلیس) شكل گرفت، سپس افكارعدالت جویانه و قانون خواهی در انقلاب مشروطیت و قانون اساسی مشروطه تبلور یافت و بعد از آن جنبش ملّی شدن نفت نیز یك مبارزه ضد استعماری بود كه حیطه وسیع تری نسبت به قیام تنباكو داشت و سرانجام نهضت پانزده خرداد 1342 خورشیدی در كوران اقدامات تسلّط جویانه آمریكا كه در پوشش برخی اصلاحات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و اجتماعی انجام می شد، به وقوع پیوست و پایه های رژیم سلطنتی پهلوی را متزلزل كرد.

ربانی تصریح كرد: در همه این جنبش های سیاسی و اجتماعی روحانیّت مبارز شیعه نقش اصلی را برعهده داشت و این قیام با تلاش های مجدّانه امام خمینی(ره) روی داد.

وی افزود: نظر به اینكه این اقدام تاریخ ساز نقطه عطف پیروزی انقلاب اسلامی است، ویژه برنامه «نیمه خرداد» با حضور كارشناسان و صاحب نظران به بررسی اهمیت قیام 15 خرداد و نقش امام خمینی (ره) در این قیام و حوادث، دستاوردها و پیامدهای آن می پردازد.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع