ایرنا جشنواره «آیین سخن» با گرامیداشت حكیم نظامی گشایش یافت

تهران- ایرنا- شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، اقدام به برگزاری دومین جشنواره ملی «آیین سخن» در راستای نگهبانی، توسعه و ترویج زبان فارسی كرده است.

1401/12/20
|
15:01
|

به گزارش ایرنا از جشنواره ملی «آیین سخن»، یدالله گودرزی دبیر دومین جشنواره ملی «آیین سخن» ویژه پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا بیان كرد: زبان، كلیدِ رسانه است و مهمترین ابزار ارتباطی آن، ازاین رو بایسته است اهالی رسانه آن را به خوبی شناخته، با آگاهی ازآن بهره گرفته و در پاسداشت آن بكوشند.

براین پایه رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها بر بهره‌گیری درست از زبان فارسی و پاسداشت آن تاكید فرموده اند.

وی ادامه داد: رادیو بهترین رسانه برای بهره‌گیری از زبان، ادبیات و فرهنگ است، شایسته است این رسانه فراگیر به بهترین گونه به این مهم توجه كند.

دبیر دومین جشنواره ملی «آیین سخن» ویژه پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا افزود: شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا با توجه به اهمیت نگهبانی از زبان، خط و ادبیات فارسی دومین جشنواره ملی «آیین سخن» را برگزار می كند.

تمام شبكه های رادیویی ملی، استانی و شهری می توانند آثار خود را در رشته های اعلام شده به دبیرخانه جشنواره «آیین سخن» ارسال كنند.

جشنواره «آیین سخن» با گرامیداشت حكیم نظامی گشایش یافت


وی بخش های مختلف این جشنواره را به شرح زیر اعلام كرد:

«بخش های رادیویی» :

شامل آثار تركیبی، گفتگومحور، گفتارمحور، مستند، مسابقه، نمایش، تبلیغی شامل برنامك، معرفی، نشانه و...

در هر بخش به دو برنامه جایزه نقدی تعلق خواهد گرفت. هر شبكه می تواند در هر بخش یك اثر ارسال كند.

برنامه های تا شصت دقیقه قابل ارسال است، برنامه ها باید در سال1401 پخش شده باشند .

«بخش ویژه»: به سه برنامه برتر كه درآنها به حكیم نظامی گنجوی، شاعر داستان پرداز ایران پرداخته شده باشد جایزه اهدا خواهد شد.

«بخش مردمی»:

شامل آثار صوتی، موسیقی، كلیپ یا فرسته (پست) فضای مجازی

در این بخش هر فرد می تواند دو اثر ارسال كند و در پایان از میان آثار رسیده، چهار اثر برتر معرفی و تقدیر خواهند شد.آثار ارسالی این بخش كمتر از ده دقیقه باشد.

«بخش فضای مجازی و رادیو نما»:

شبكه های رادیویی می توانند آثار خود را دراین بخش از راه های گوناگون به ستاد جشنواره بفرستند. ستاد جشنواره، آثار، صفحه ها و فرسته های رادیوها را بررسی كرده و دو اثر برتر را در حوزه ی رادیونما و فضای مجازی معرفی و از آنها تقدیر خواهد كرد.

وی اظهار داشت: آثار از طریق وبگاه رادیو ایران از 22 اسفند 1401 تا 25 اردیبهشت 1402 دریافت می‌شود. آثار برگزیده در مراسمی معرفی و تقدیر خواهند شد

دسترسی سریع