خبرگذاری صدا و سیما پرونده مسكن مهر تا سال آینده بسته می شود

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید گفت : پرونده مسكن مهر تا سال آینده بسته می شود كه عمده مسكن مهر امسال است آن مسكن‌هایی كه در سال 99 تازه شروع شده است هم امیدواریم تا تابستان سال آینده به نتیجه برسانیم.

1401/10/20
|
10:54
|

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ دكتر علیرضا جعفری، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شركت عمران شهر‌های جدید در برنامه نمودار شبكه رادیویی ایران درباره پروژه‌های باقی مانده مسكن مهر و دیگر پروژه‌های ساخت مسكن در كشور (نهضت ملی مسكن) گفتگو شد.
سؤال: اگر خاطرتان باشد یك پروژه‌ای شروع شد به نام مسكن مهر كه مشكلات زیادی را داشت ازجمله اینكه جانمایی هایش بعضاً مشكل داشته است برای رساندن خدمات به این مراكز و زحمت كشیدند همكاران شما این پروژه‌ها را به یك سرانجامی رساندند، اما چند پروژه مشخصاً پردیس پرند و هشتگرد این‌ها مشخصاً همچنان مشكل دارد زیاد تماس داریم از اینكه بلاتكلیف هستند از آن طرف هم بعضی از پیمانكاران هم تماس می‌گیرند می‌گویند این پروژه‌ها را به سرانجام رسانده ایم و هنوز طلبكار هستیم اینجا یك مشكلاتی كه وجود دارد این دو هستند.
علیرضا جعفری: در هر صورت در سنوات گذشته و در دولت‌های قبل در حوزه بحث تأمین مسكن طرح‌هایی در دستور كار متولیان این امر قرار گرفته بود و اقدامات خوبی در این حوزه شكل گرفته است علی الخصوص در دوره مسكن مهر یكی از نكات بسیار مهم و حائز اهمیت این است كه در آن مقطع نهضت مسكن سازی و نگاه دولت برای تأمین مسكن بخشی از اقشار جامعه در دهك‌های زیر عدد 5 در دستور كار قرار گرفته بوده است و حجم قابل توجهی از این مسكن‌ها هم در آن مقطع اجرا شد و در دستور كار قرار گرفت. برای اینكه ما بخواهیم مسكن مهر را ارزیابی كنیم اول باید به آن تأثیرات مثبتی كه در روند حوزه رشد اقتصاد و تأمین مسكن و سرپناه برای بخش عمده‌ای از هموطنان مان ایجاد شد، اشاره كنیم بعد بعنوان یك نگاه كارشناسی نقاطی را كه بعنوان نقاط ضعف كار بوده است برای اینكه از این تجربه برای طرح‌های آتی مسكن بتوانیم استفاده كنیم باید به این نقاط ضعف اش هم توجه شود تا این مشكلات دوباره تكرار نشود. یكی از مهمترین مشكلات مان همان بحث عدم توجه به توسعه زیرساخت‌ها و رویكردی كه به نگاه شهرسازی برمی گردد ما در نگاه مسكن مهر بیشتر نگاه مسكن سازی اولویت بود و پروژه‌های زیربنایی و روبنایی و خدماتی كه مورد نیاز است برای یك زندگی در یك محیط شهری شاید به آن كمتر توجه شده است. در دولت‌های قبل هم در یك مقطعی بی مهری كه به مسكن مهر شد باعث شد هم تعداد تعهدات مسكن مهر باقی مانده ما كه بخش عمده متقاضیان ما بیش از 10 سال است كه منتظر تحویل واحدهایشان هستند در این دوره 8 سال گذشته متأسفانه روند سرعت اجرای مسكن مهر تقریباً متوقف شده بود این دو تا ضربه را به ما زد هم نارضایتی اجتماعی در دیر تحویل گرفتن واحد‌ها شد و هم با توجه به افزایش قیمت‌هایی كه ما در حوزه صنعت ساختمان داشتیم، قیمت تمام شده ساخت مسكن مهر به شدت بالا رفت و این نكته حائز اهمیت است كه ما منابعی كه بعنوان تسهیلات بانكی و آورده متقاضی در مسكن مهر بوده پایان یافته بود و بقیه تعهدات باقی مانده باید از اعتبارات خود دولت هزینه می‌شد ما متأسفانه امروز در شهر‌های جدید باید بیش از 20 همت برای تكمیل زیرساخت‌ها و سرانه‌های مورد نیاز در حوزه سكونت مسكن مهر و خود ساختمان مسكن در غالب مسكن مهر باید بیش از 20 همت هزینه كنیم.
سؤال: شما اشاره درستی هم داشتید، هرچقدر زمان این پروژه‌ها زمان شان بیشتر شود با توجه به افزایش نرخ ها، افزایش دستمزد‌ها و هزینه‌های جاری، قطعاً در سال‌های آینده باز هزینه بیشتری را دولت متحمل می‌شود. چرا یكبار واقعاً نمی‌آیند این را تكیلف اش را مشخص كنند هم بندگان خدایی كه در نوبت هستند صاحب مسكن شوند و هم هزینه‌های سربار دولت كمتر شود. همیشه این صحبت‌ها می‌شود، ولی اجرایی نشده است واقعاً.
علیرضا جعفری: این نكته شما در تأكیدی كه جناب آقای دكتر رئیسی ریاست محترم جمهور در بازدید فروردین ماه داشتند در دستور كار قرار گرفت هم در بودجه امسال و هم در بودجه سال آینده و هم آن رویكرد‌های قانونی‌ای كه نیاز است برای استفاده از منابع صندوق ملی مسكن توسط نمایندگان محترم مجلس مقدمات آن فراهم شد و این دولت دولت مردمی و جهادی كه آقای دكتر رئیسی هم دستور داده اند، عظم اش بر این است كه پرونده مسكن مهر تا سال آینده انشاالله بسته شود كه عمده موضوعات مسكن مهر هم الان در سال 1401 انشاالله عمده اش به اتمام می‌رسد آن مسكن‌هایی كه بعضاً در سال 99 تازه شروع شده است آن‌ها را امیدواریم كه تا تابستان سال آینده به نتیجه برسانیم وزیر محترم راه و شهرسازی از بدو ورودشان در این پست بعد از رحلت مهندس قاسمی كه ایشان هم اهتمام زیادی در این حوزه مسكن مهر داشته اند دكتر بذرپاش در نگاه اولیه شان تعیین تكلیف مسكن مهر را آقای رئیسی از ایشان خواسته بودند و ایشان هم دستورات خوبی دادند و الان منابع خوبی برای این حوزه تعیین تكلیف شده است ما همین امروز كه خدمت شما هستیم در جلسه شورای مسكن كه دیروز خدمت آقای وزیر بوده ایم قول آن 20 هزار واحدی كه اشاره شده است تا پایان سال را خدمت شان عرض كردیم و درحال برنامه ریزی هستیم كه 20 هزار واحد از تعهدات شهر‌های جدید در حوزه مسكن مهر تا پایان سال تكمیل و تحویل متقاضیان شود و مابقی واحد‌های مان كه انشاالله حدوداً نزدیك به 20 هزار واحد دیگر ما در دستور كارمان است.
سؤال: یعنی الان ما 40 هزار واحد مسكن مهر داریم كه قرار است 20 هزارتا تا پایان سال تعیین تكلیف شد و 20 هزارتا هم قرار است بعداً تكلیف اش مشخص شود.
علیرضا جعفری: بدو ورود ما در شهر‌های جدید ما 60 هزار واحد مسكن مهرمان روی زمین مانده بود و تقریباً بسیاری از این كارگاه‌ها متوقف بود با تأكیدی كه هم آقای مرحوم قاسمی داشتند و هم بازدید آقای رئیس جمهور؛ ما از محل منابع داخلی شهر‌های جدید هزینه‌های مربوطه را انجام داده ایم و تا امروز ما بالغ بر 10 هزار واحد تحویل متقاضیان داده ایم از آن 60 هزارتا از انی 50 هزارتای باقی مانده ما 20 هزارتای دیگر را تا آخر امسال تحویل می‌دهیم تا تابستان سال آینده هم 20 هزار واحد دیگر تحویل خواهیم داد ما 10 هزار واحد‌هایی كه باقی مانده است مشكل بحث تعاونی‌ها است یك مقدار از این واحد‌های مسكن مهر از لحاظ حقوقی مشكل تعاونی‌هایی است كه با همكاری كه با وزارت تعاون داشتیم و جلساتی كه جناب مهندس مسكنی، معاون وزارت راه و تعاون داشته ایم، امیدواریم كه انشاالله بتوانیم مشكل تعاونی‌ها را هم با سیاست‌های حمایتی كه داریم حل كنیم و خود تعاونی‌ها این مسكن مهر‌هایی كه برعهده شان است و تعهدشان است را بتوانند تا افق تابستان سال آینده تعیین تكلیف كنند و تحویل متقاضیان بدهند.
سؤال: تماس‌هایی كه داشته ایم بعضی‌ها متأسفانه بدسلیقگی بعضی از همكاران بوده است در بعضی از شهرك ها، مثلاً پردیس آماده است و ساختمان درب ندارد. چندین ماه تماس می‌گرفتند و پیگیری می‌كردند كه یك درب ورودی نصب شود تا اعضاء بتوانند بروند آنجا ساكن شوند. بعضی از كار‌ها را هم خیلی پیگیری نكرده اند. یك نكته هم اینكه شما زحمت كشیدید و یكسری آمار و ارقام دادید، همكاران شما هم قبلاً با نیت خیر پیگیر این بود كه این پروژه‌ها خیلی سریعتر اجرا شود دوستان هم آمار و ارقام دادند و تاریخ‌های مشخصی را اعلام كردند، اما متأسفانه هیچكدام نتوانستند سر آن موعد تحویل دهند چه تضمیمنی وجود دارد صحبت‌هایی كه شما می‌كنید در آن تاریخ مقرر مردم بروند و صاحب مسكن مهر خودشان بشوند؟
علیرضا جعفری: در مورد موضوع اولی كه اشاره كردید من این نكته را تكمیل كنم، در هر صورت ساختمانی كه آماده است و فقط یك درب اش مانده است یك پیامی دارد و پیام این است كه پیمانكار تا زمانی كه مطالبات اش تعیین تكلیف نشود به قول خودمان در ادبیات پیمانكاری، تا پول نگیرد تمام نمی‌كند این را نگه داشته است تا موضوع اش تعیین تكلیف شود. یك اتفاق مهمی كه امسال انجام داده ایم ما الحاقیات قرارداد‌های پیمانكار‌ها را جاری كرده ایم و پیمانكار‌ها از بعد مسائل قراردادی و پیمانكاری خیال شان راحت شد كه آن هزینه‌هایی كه مترصد بر مطالبات شان است تعیین تكلیف شده است و از لحاظ عملیات پیمانكاری متضرر نمی‌شوند. این اتفاق افتاد و الان هم در هفته گذشته ما جلساتی كه در پردیس با پیمانكار‌ها داشتیم برای اینكه بتوانیم از منابع صندوق ملی مسكن مطالبات شان را پرداخت كنیم تعهداتی از آن‌ها گرفته ایم برای تكمیل و تحویل پروژه‌ها به ازای الحاقیاتی كه به قراردادشان دادیم و تأمین منابعی كه برای پرداخت صورت وضعیت هایشان بوده است.

دسترسی سریع