نقش نیروهای مسلح در تشخیص، پیشگیری و درمان كرونا

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به بازدید خود از بخش‌های مختلف مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی، گفت: انتظار آن است كه در دادسرا تحقیقات مقدماتی به شكل متقن انجام شود.

1400/06/08
|
07:26
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، دكتر حبیب صدر، جانشین اداره بهداشت و درمان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی و دكتر غلامرضا اولاد، مدیر تحقیقات صنعتی دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله و مدیر اجرایی واكسن «نورا» در برنامه بحث روز و دكتر متولیان، قائم مقام دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله به عنوان مهمان تلفنی در بحث روز شركت داشتند.

حبیب صدر، جانشین اداره بهداشت و درمان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در ابتدا به اقدامات در دست اجرای ارتش در مدیریت بحران كرونا پرداخت و با تاكید بر گوش به فرمان بودن ارتش برای اجرای منویات مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده كل نیروهای مسلح گفت: در حوزه كرونا از ابتدای شیوع آن، ارتش بلافاصله پس از اوامر معظم له و دستورات ستاد كل ارتش جمهوری اسلامی ایران به یك مقابله جهادی و آفندی را در مقابل ویروس منحوس كرونا اقدام كرد و به همین خاطر از ابتدای این ماجرا تمامی امكانات ارتش اعم از بیمارستان‌ها و امكانات یگانی در حوزه درمان، پیشگیری و اقدامات امنیتی و تأمینی و نظم و نظام دهی در حوزه مدیریت بحران كرونا پای كار بودند و هم اكنون نیز تمامی بیمارستان‌های ارتش در آماده باش كامل هستند.
در ادامه دكتر اولاد به عنوان مدیر اجرایی واكسن نورا نیز به اقدامات اجرایی تولید این پروژه، تحقیقات و دستاوردهای آن پرداخت و در پاسخ به نقش نیروهای مسلح در این بحران گفت: در مدیریت بحران كرونا دانشگاه بقیه الله با تشكیل كمیته تخصصی حدود 260 پروژه تحقیقاتی مختلف را مورد بررسی قرار داد. كمیته‌های حوزه تشخیص كرونا، حوزه پیشگیری و درمان شكل گرفت كه خوشبختانه با تأیید علمی و فنی دستاوردهای خوبی داشت و در سال گذشته 3 كیت در حوزه تشخیص به دست آمد و با مجوزهای لازم در بازار مورد استفاده قرار گرفته است.
مدیر اجرایی واكسن نورا در مورد تنوع واكسن‌های تولید شده در ایران گفت: به جز ایران كشورهای متعددی هستند كه پروژه چند واكسن را به صورت همزمان در دستور كار دارند، مثل آمریكا، روسیه، هند و چین. نكته دیگر اینكه باید برگردیم به اسفند 98، زمانی كه ویروس بسیار ناشناخته بود و پژوهشگران در یك سردرگمی بودند كه كدام روش ساخت واكسن در مورد این ویروس ارجح است و پاسخگوست. خوشبختانه از سازمان‌های مختلف، پلتفرم‌های همزمانی شروع به كار كردند و این نوید را باید داد كه تلاش در این بحران، ایران را صنعت طراحی و تولید واكسن 50 تا 60 سال به جلو افتاد و به دنبال آن 2 واكسن فخرا از نوع ویروس كشته شده در دستور كار وزارت دفاع و واكسن نورا كه از نوع پروتئین نوتركیب است در برنامه سپاه قرار گرفت كه با موفقیت در حال فرایند تأیید و دریافت مجوز است.
دكتر متولیان، جانشین دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله در پاسخ به اینكه نقش این دانشگاه در سه حوزه تشخیص، پیشگیری و درمان كرونا چه بوده است گفت: پس از موظف شدن نیروهای مسلح برای ورود تمام قد به موضوع كرونا ما تقریباً تمام ظرفیت خود را به درمان اختصاص دادیم و این باعث شده تا بیمارستان بقیه الله نسبت به مراكز مشابه كه بیش از 10 درصد را در مرگ و میر دارد، این تعداد را به حدود 7 درصد برسانیم كه حاصل تحقیقات پژوهشگران این مركز در مسیر درمان بالینی است. به طور مثال در همین موج مرداد 1560 مورد بستری كرونا داشتیم كه از این تعداد 1282 نفر ترخیص شدند. همچنین در طرحی كه برای سایر مراكز درمانی الگو شده است، تخت‌های روزانه كه حدود 650 تخت هست را در نظر گرفته‌ایم كه بیمارانی كه امكان درمان سرپایی و درمان تكمیلی در منزل را دارند به صورت روزانه مراجعه می‌كنند و درمان لازم را گرفته و به منزل می‌روند كه به این شكل هم بارِ بیمارستان كمتر می‌شود و هم میزان آلودگی را كمتر كرده‌ایم و یا بحث پلاسما درمانی در این مركز كمك كننده و مؤثر بوده است.
دكتر متولیان در ادامه و در پاسخ به سوال یكی از شنوندگان برنامه به پوشش دهی نسبی واكسن‌ها اشاره و تاكید كرد: با وجود دریافت واكسن، استفاده از ماسك و فاصله گذاری اجتماعی حتماً می باید رعایت شود، چرا كه دریافت هرنوع واكسن به معنی پوشش دهی كامل نیست و در سایر واكسن‌ها مثل سرخك، واكسن تحریك كننده سیستم ایمنی بدن هست در مقابل ویروس اصلی.
واكسن درصد مرگ و میر را كم می‌كند، به طوری كه فرد در صورت بیماری، نوع خفیف آن را بگیرد و ایمنی بدن از پاسخ ایمنی جا نماند. ضمن اینكه هم اكنون در جهان بحث دریافت دوز سوم واكسن كرونا هست و یا حتی بحث میكس واكسن پیش آمده است كه مثلاً افرادی كه دو دوز از یك نوع واكسن دریافت كرده‌اند می‌توانند در نوبت سوم نوع دیگری را دریافت كنند. كرونا یك بیماری ناشناخته است و به مرور مقالات تحقیقاتی در مورد این بیرون می‌آید و مشخص می‌شود.

دسترسی سریع