اعتماد مردم با عمل به وعده‌ها ترمیم شود

رهبر معظم انقلاب اسلامی بر لزوم استفاده كامل دولت از هر ساعت فرصت گذران خدمت به مردم تاكید كردند.

1400/06/06
|
12:52
|

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای دولت جدید، با تأكید بر لزوم استفاده كامل دولت از هر ساعت فرصت گذران خدمت به مردم، تمركز دولت بر بازسازی «انقلابی، عقلانی و خردمندانه» در همه عرصه‌های مدیریتی كشور را ضروری خواندند و با اشاره به اولویت مسائل اقتصادی، نكات و توصیه‌های مهمی را درباره «مردمی بودن»، «عدالت‌ورزی»، «فسادستیزی»، «احیای امید و اعتماد مردم» و «انسجام و اقتدار و اشراف دولت» بیان كردند.
ایشان همچنین آمریكا را در صحنه دیپلماسی، گرگی درنده و وحشی خواندند و با اشاره به اوضاع به شدت متأثركننده افغانستان گفتند: جمهوری اسلامی در همه احوال طرفدار ملت مظلوم و مسلمان افغانستان است و روابط ما با دولت‌ها، به روابط و رفتار آن‌ها با ایران بستگی دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آغاز سخنانشان همه اعضای دولت را به قدردانی عمیق از توفیق خدمت توصیه كردند و با تشكر از اقدام سریع و به موقع مجلس در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ابراز امیدواری كردند تشكیل دولت جدید، سرآغاز مباركی برای ملت و كشور باشد.
ایشان با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر گفتند: مدت خدمت آن دو بزرگوار كم بود، اما در همین مدت نشان دادند كه با اخلاص و قصد خدمت به میدان آمده‌اند و از روش‌های مردمی و مجاهدت‌آمیز استفاده می‌كنند كه این برای همه مسئولان درس بزرگی است.
رهبر انقلاب شرایط كشور را دشوار خواندند، اما تأكید كردند: اگر تلاش شبانه‌روزی، مجاهدانه و خستگی‌ناپذیر را همراه توكل و توسل به پروردگار سرمایه خود قرار دهید، قطعاً بر مشكلات فائق خواهید آمد.
رهبر انقلاب افزودند: همان‌گونه كه به همه مسئولان گذشته گفته‌ام فرصت چهار سال خدمت به سرعت تمام می‌شود و نباید گذاشت حتی یك ساعت از این فرصت كه متعلق به مردم و اسلام است، هدر برود. البته ضمن پركاری و پشتكار مدام، نباید به خانواده بی‌توجهی شود.
ایشان، حركت بر ریل انقلاب و ایجاد تحرك انقلابی در همه بخش‌های «مدیریت اقتصادی، سازندگی، خدمت‌رسانی، سیاست خارجی، فرهنگ، آموزش و دیگر بخش‌ها» را ضروری خواندند و در عین حال تأكید كردند: انقلابی بودن حتماً باید با عقلانیت و اندیشه‌ورزی و خردمندی همراه باشد و این شیوه جمهوری اسلامی از آغاز بوده است.
رهبر انقلاب در تبیین نخستین توصیه مهم خود به دولتمردان، به جلوه‌های مختلف «مردمی بودن» اشاره كردند و افزودند: رفتن به میان مردم و گفت‌وگوی بی واسطه با آن‌ها از ابعاد بسیار خوب مردمی بودن است كه آقای رئیسی دیروز با سفر به خوزستان آن را نشان داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اتخاذ سبك زندگی مردمی، رفتار بی‌تكلف، دوری از اشرافی‌گری و پرهیز از نگاه از بالا به مردم را از دیگر جلوه‌های مردمی بودن برشمردند و گفتند: باید مشكلات و راه‌حل‌ها را با مردم در میان گذاشت و ضمن پرهیز از بیان حرف‌های غیر واقعی و ناامید كردن مردم، از آن‌ها كمك فكری و عملی خواست.
«عذرخواهی سریع از مردم در مواقع بروز اشتباه» و بیان گزارش صادقانه و بدون مبالغه از فعالیت‌ها به مردم، از دیگر روش‌هایی بود كه رهبر انقلاب در بیان جلوه‌های مختلف مردمی بودن به آن اشاره كردند.
ایشان با توصیه به رئیس جمهور و اعضای دولت برای مطالعه دقیق فرمان بسیار مهم امیرمؤمنان به مالك اشتر افزودند: در این فرمان تاریخی، ابعاد مختلف بیان شده چرا كه براساس اسلام، رابطه حاكمیت با مردم باید برادرانه و دوستانه باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین «عدالت‌ورزی» به عنوان دومین توصیه اساسی خود به دولتمردان، اساس ادیان الهی و مبنای تشكیل حكومت را اقامه عدل خواندند و افزودند: ما در این زمینه عقبیم و باید خیلی تلاش كنیم.
ایشان تأكید كردند: هر مصوبه، لایحه و تصمیم دولت باید «پیوست عدالت» داشته باشد و كاملاً مراقبت شود كه این دستور یا تصمیم و مصوبه، به طبقات محروم و به عدالت ضربه نزند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برخی روش‌های رایج مدیریتی را نافی عدالت دانستند و افزودند: در توزیع یارانه‌ها و هر مسئله دیگر باید به گونه‌ای عمل كرد كه فاصله طبقات محروم با طبقات برخوردار كم شود و هر چه ممكن است امكانات عادلانه توزیع شود.
«فسادستیزی و مقابله دقیق و جدی با فساد» توصیه مهم دیگر رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور و دولت جدید بود.
ایشان گفتند: فسادستیزی مكمّل عدالت‌ورزی است، زیرا فساد و مظاهر آن از جمله ویژه‌خواری، برخورداری‌های بیجا و عزیزشدگان بی جهت، جزو بلا‌های مهم ضد عدالت هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مقابله آقای رئیسی با فساد در منصب ریاست دستگاه قضا گفتند: این كار خوب، امید مردم و محبوبیت ایشان را افزایش داد، اما باید توجه داشت كه جای اصلی مقابله با فساد و فسادستیزی قوه مجریه است تا زمینه‌های فساد از بین برود و اگر با وجود این مراقبت‌ها، مواردی اتفاق افتاد آن‌گاه دستگاه قضا حتماً باید ورود و برخورد كند.
ایشان دولت را به حل موضوع تعارض منافع شخصی و عمومی در همه دستگاه‌ها فراخواندند و افزودند: از جمله مظاهر فساد، تخلفات در اجرای سیاست‌های اصل 44 است كه اجرای صحیح آن می‌توانست اقتصاد كشور را حقیقتاً شكوفا كند، اما متأسفانه به طور صحیح اجرا نشد و فساد‌هایی در اجرای آن به وجود آمد.
رهبر انقلاب، سامانه‌های نظارتی و خدماتی را ابزار‌های خوبی برای اشراف و هوشمندی دولت در مقوله نظارت بر عملكرد دستگاه‌ها و مبارزه با فساد برشمردند و گفتند: مكرر توصیه كرده‌ایم كه این سامانه‌ها را تهیه و به هم متصل كنند، اما این كار جلو نرفته است.
توصیه بعدی رهبر انقلاب، موضوع بسیار مهم «احیای اعتماد و امید مردم» بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: اعتماد مردم بزرگترین سرمایه دولت است كه متاسفانه تا حدی آسیب دیده است و راه ترمیم آن، «یكی شدن حرف و عمل مسئولان» است.
ایشان افزودند: باید در وعده‌ها و صحبت‌ها بسیار مراقب بود و اگر وعده‌ای داده شد، حتماً به آن عمل شود، زیرا دادن وعده و عمل نكردن به آن موجب سلب اعتماد مردم خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به قول‌ها و دستور‌های روز گذشته رئیس‌جمهور در سفر به اهواز، خاطرنشان كردند: باید دقت شود كه این قول‌ها حتماً محقق شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاكید كردند: اگر وعده‌ای دادید و بواسطه برخی مشكلات، امكان تحقق آن میسر نشد این موضوع را به مردم توضیح دهید و از آنان عذرخواهی كنید تا اعتماد مردم خدشه‌دار نشود.
ایشان با اشاره به كثرت قانون و طرح و برنامه گفتند: یكی از مشكلات كشور، نبود پیگیری جدی است، بنابراین برای وعده‌ها، روز شمار تعیین شود تا پیگیری و در موعد محقق شوند.
رهبر انقلاب، «انسجام، اقتدار و اشراف دولت» را از دیگر مسائل مهم برشمردند و افزودند: انسجام دولت یعنی از درون دولت حرف‌های مختلف بیرون نیاید و در عمل نیز همه دستگاه‌ها با انسجام اقدام كنند، زیرا هرگونه نبود انسجام و اقتدار در دولت حالت رها شدگی امور را در مردم القاء می‌كند و مانع پیشرفت برنامه‌ها و سیاست‌های دولت خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه ای، اشراف را به معنای اطلاع دقیق از بخش‌های مختلف دولت دانستند و با اشاره به برنامه‌های آقای رئیسی برای ایجاد تحول در قوه مجریه خاطرنشان كردند: لازمه تحول و حركت به سمت پیشرفت، قانون‌گرایی، شفافیت، انضباط مالی، جلوگیری از تعارض منافع و جدیت در انجام تصمیم‌ها و مصوبات است.
ایشان «جوان سازی دولت» را یكی دیگر از الزامات تحول برشمردند و افزودند: جوان‌گرایی در بدنه و بخش‌های میانی دولت موجب خواهد شد احساس انسداد در كشور از بین برود و همچنین ذخیره ارزشمندی برای مدیران ارشد و مجرب آینده فراهم خواهد كرد.
رهبر انقلاب یكی از نكات مهم در مقوله تحول را «استفاده از خرد جمعی و عقلانیت» دانستند و گفتند: در باب تحول باید از دیدگاه‌های نخبگان خارج از دولت بدون در نظر گرفتن بحث‌های سیاسی و جناحی استفاده شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: این توصیه‌ها باید تبدیل به برنامه عملیاتی شود تا تحول امكان‌پذیر شود و گرنه صرف نصیحت و اكتفاء به یادداشت كردن فایده‌ای ندارد.
رهبر انقلاب سپس به بیان سرفصل اولویت‌های كاری كشور پرداختند و گفتند: مهمترین اولویت كشور ابتدا اقتصاد و بعد از آن، فرهنگ و رسانه و علم است. البته یك موضوع فوری هم وجود دارد كه عبارت است از كرونا و سلامت مردم.
ایشان با اشاره به تلاش‌های خوبی كه در دولت گذشته در موضوع سلامت از جمله واكسن و واردات آن انجام شد، موضوعات مربوط به درمان، پیشگیری، مراقبت و غربالگری و واكسیناسیون عمومی را بسیار مهم برشمردند و گفتند: یكی از موارد ضروری، قرنطینه هوشمند و مراقبت جدی در بخش مربوط به مرز‌ها و جلوگیری از ورود گونه‌های جدید بیماری است.
رهبر انقلاب اسلامی به وظایف مردم برای مقابله با بیماری كرونا نیز اشاره و خاطرنشان كردند: مردم باید چهار مسئولیت یعنی «ماسك زدن»، «رعایت فاصله»، «اهمیت به تهویه و گردش هوا» و «شستشوی دست‌ها با صابون» را قبول كنند و قطعاً رعایت این موارد در كاهش تلفات سنگین كنونی مؤثر خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص موضوع اقتصاد به عنوان یكی از اولویت‌های اصلی كشور، «تورم بالا، كسری بودجه، مسائل معیشتی مردم، كاهش ارزش پول ملی، كاهش قدرت خرید مردم، مسائل فضای كسب و كار و نظام بانكی» را از مشكلات مهم اقتصادی برشمردند و افزودند: باید برای حل هر یك از این مشكلات برنامه‌ریزی شود و در مرحله بعد، مسئولان اقتصادی دولت هماهنگ عمل كنند كه این هماهنگی یكی از مصادیق انسجام دولت است.
ایشان گفتند: اینكه آقای رئیس‌جمهور، معاون اول را مسئول هماهنگی بخش اقتصادی دولت كرده‌اند، كار بسیار مهمی است و امید می‌رود به خوبی محقق شود، اما اگر اختلاف نظری هم پیش آمد نباید آن را به میان مردم كشاند، زیرا تأثیر خود را بر محیط اقتصادی خواهد گذاشت.
رهبر انقلاب اسلامی توجه به پیشران‌های اقتصادی و به حركت درآوردن آن‌ها همچون بخش مسكن، صنایع فولاد، خودروسازی و بخش‌های انرژی و پتروشیمی را بسیار ضروری خواندند و بر لزوم هماهنگی متولیان این بخش‌ها تأكید كردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص كنترل نظام بانكی به موضوع خلق پول و تولید نقدینگی اشاره كردند و گفتند: صاحب‌نظران اقتصادی معتقدند خلق پول باید در نسبت با تولید انجام شود و اگر این نسبت وجود نداشت، جلوی خلق پول گرفته شود كه اگر در این زمینه درست اقدام شود، نتیجه آن جلوگیری از تورم، رونق تولید و اشتغال و تقویت قدرت پول ملی خواهد بود.
ایشان در زمینه اقتصاد با تأكید بر همت، تدبیر و كار جهادی، دو نكته مهم را گوشزد كردند: 1- برای حل مشكلات اقتصادی به دنبال راه‌حل‌های موقتی و مُسكّن نروید و پیگیر راه‌حل‌های اساسی باشید. 2- حل مشكلات اقتصادی را موكول به رفع تحریم‌ها نكنید و برنامه‌ریزی‌ها برای رفع مشكلات با فرض وجود تحریم‌ها انجام شود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با تأكید بر اهمیت مسئله «فرهنگ و رسانه»، ساختار فرهنگی كشور را دارای اشكال و نیازمند بازسازی انقلابی خواندند و افزودند: حركت انقلابی یعنی حركتی بنیانی، خردمندانه، عاقلانه و برخاسته از اندیشه و حكمت، نه حركت بی‌هوا و بی‌حساب.
حضرت آیت‌الله با اشاره به نقش زیربنایی و نرام‌افزاری فرهنگ، بسیاری از خطا‌ها مانند اسراف، تقلید كوركورانه و سبك زندگی تجملاتی را ناشی از ریشه‌های فرهنگی دانستند و با تأكید بر ضرورت اصلاح این انحراف‌ها با استفاده از ابزار‌های فرهنگی، گفتند: ابزار‌های فرهنگی و هنری مانند سینما، رسانه‌های صوتی و تصویری، مطبوعات و كتاب را واقعاً شكوفا كنید.
ایشان با ابراز خرسندی از رویش لشكر عظیمی از جوانان علاقه‌مند در حوزه فرهنگ، بخش‌های فرهنگی دولت را موظف به حمایت هوشمند از این جوانان و طرح‌های ابتكاری آنان خواندند و خاطرنشان كردند: استعداد‌های جوان را كشف، و آزادی آن‌ها را در چارچوب قانون تضمین كنید، البته با فساد اخلاقی و فساد در زمینه فرهنگ نیز بدون رودربایستی مقابله كنید.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: راه اصلی مواجهه با جنگ نرم دشمن، حمایت از حركت‌های صحیح در زمینه فرهنگ و تشویق آنها، و ایستادن در مقابل حركت‌های غلط است، چرا عرصه فرهنگ و رسانه آوردگاهِ «صلاح و فساد، و حق و باطل»، و عرصه‌ی جنگ فرهنگی با گسترش‌دهندگان فساد در دنیا است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، مسئله مهم و پر تأثیر سیاست خارجی را مورد توجه قرار دادند و با تأكید بر لزوم تحرك مضاعف در سیاست خارجی، گفتند: جنبه اقتصادی در دیپلماسی باید تقویت شود و همچنان‌كه در بسیاری از كشور‌ها شخص رئیس‌جمهور دیپلماسی اقتصادی را دنبال می‌كند، باید دیپلماسی اقتصادیِ كشور با این نگاه تقویت شود.
ایشان گسترش تجارت خارجی با 15 كشور همسایه و همچنین بسیاری دیگر از كشور‌های جهان به جز یكی دو مورد را ضروری و امكان‌پذیر دانستند و تأكید كردند: دیپلماسی را تحت تأثیر و متصل به مسئله هسته‌ای نباید قرار دارد، زیرا هسته‌ای موضوع جداگانه‌ای است كه باید به شكل مناسب و شایسته كشور حل شود.
رهبر انقلاب در همین زمینه افزودند: آمریكایی‌ها در قضیه هسته‌ای واقعاً وقاحت را از حد گذرانده‌اند و با وجود آنكه جلوی چشم همه از برجام خارج شدند، اكنون جوری صحبت و طلبكاری می‌كنند كه گویا جمهوری اسلامی از برجام و تعهداتش خارج شده است، در حالی‌كه تا مدت‌ها پس از خروج آمریكا، كاری از طرف ایران انجام نشد و پس از مدتی و با اعلام و با توجه دادن، برخی از تعهدات و نه همه آن‌ها كنار گذاشته شد.
ایشان سهم كشور‌های اروپایی همراه آمریكا در كارشكنی و بداخلاقی را كمتر از آمریكایی‌ها ندانستند و خاطرنشان كردند: آن‌ها هم مانند آمریكا هستند، اما در مقام زبان‌بازی و حرف زدن همیشه طلبكارند، گویا این ایران بوده است كه مدت‌ها مذاكره را مسخره كرد و زیر پا گذاشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دولت كنونی آمریكا هیچ فرقی با دولت قبل ندارد، زیرا چیزی كه در هسته‌ای از ایران مطالبه می‌كند، با یك زبان دیگر همان چیزی است كه ترامپ مطالبه می‌كرد و آن روز مسئولان دولتی با تأكید بر عاقلانه نبودن، پذیرش آن را ممكن نمی‌دانستند.
رهبر انقلاب، آمریكایی‌ها را در پشت صحنه دیپلماسی و در پس لبخند و حرف‌های حق به جانب، گرگ‌های وحشی و درنده خواندند و افزودند: البته گاهی نیز مانند روباه حیله‌گر هستند كه مظهر آن وضعیت امروز افغانستان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، افغانستان را كشور برادر، هم‌زبان، هم‌دین و هم‌فرهنگ ایران خواندند و با ابراز تأسف عمیق از مشكلات مردم از جمله حادثه روز پنج‌شنبه فرودگاه كابل، گفتند: این مشكلات و سختی‌ها كار آمریكایی‌ها است كه 20 سال كشور را اشغال و انواع ظلم را به مردم آن تحمیل كردند.
بمباران مجالس عروسی و عزا، كشتار جوانان، زندانی كردن بی‌دلیل بسیاری از مردم و افزایش ده‌ها برابری تولید مواد مخدر، بخشی از آثار منفی حضور آمریكایی‌ها در افغانستان بود كه رهبر انقلاب به آن‌ها اشاره و گفتند: آمریكا یك قدم هم برای پیشرفت افغانستان برنداشت و افغانستانِ امروز اگر از لحاظ پیشرفت‌های مدنی و عمرانی از 20 سال قبل عقب‌تر نباشد، جلوتر نیست.
ایشان با اشاره به خروج فضاحت‌بار آمریكایی‌ها و انتقال همكاران افغانستانی آن‌ها به مناطق دارای وضعیتی بدتر از افغانستان، در خصوص موضع جمهوری اسلامی ایران، تأكید كردند: ما طرفدار ملت افغانستان هستیم چرا كه دولت‌ها همچون گذشته می‌آیند و می‌روند، اما ملت افغانستان است كه باقی می‌ماند و نوع رابطه ایران با دولت‌ها نیز بستگی به نوع رابطه آن‌ها با ایران دارد. از خداوند خیر و نجات از این وضع را برای مردم افغانستان مسألت می‌كنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان با دعا برای توفیق ملت ایران و دولت جدید گفتند: امیدواریم با عمل به آنچه گفته‌اید، مردم را از مشكلات‌شان خلاص و آن‌ها را از خود راضی كنید.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس جمهور در سخنانی با تشكر از مجلس شورای اسلامی در همكاری با دولت در مرحله بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی، رسیدگی به مسئله «كرونا» و «حل مشكلات اقتصادی و معیشتی» را اولویت‌های اصلی دولت سیزدهم برشمرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، تسریع در واكسیناسیون عمومی و تأمین دارو‌های مورد نیاز مردم را برنامه مهم دولت خواند و با اشاره به چالش‌های اقتصادی فراروی دولت از جمله كسری بودجه بسیار بالا گفت: حل مشكل تورم و تأمین كالا‌های اساسی مورد نیاز، دو اولویت دیگر دولت در زمینه مسائل اقتصادی است.
رئیس جمهور با اشاره به تجربه دولت‌های گذشته، بر ضرورت شناخت ضعف‌های دولت‌های قبل و عبرت گرفتن از آن‌ها از جمله لزوم پرهیز از دل‌بستن به بیگانگان و همچنین استفاده از تجارب مثبت و مفید دولت‌های قبل تأكید كرد.

دسترسی سریع