سال 1400؛ سال «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1400 را سال «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری و تاكید كردند: شعار انقلابی جهش تولید امسال باید با حمایت همه‌جانبه و رفع موانع كاملاً محقق شود.

1399/12/30
|
17:16
|

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال 1400 هجری شمسی، با تبریك عید عید نوروز به هم‌میهنان بویژه خانواده‌های معظم شهیدان و جانبازان و همه ملت‌هایی كه نوروز را گرامی می‌دارند، و با ابراز امیدواری به كسب بركات مادی و معنوی از تقارن سال جدید با اعیاد شعبانیه و متبرك شدن سال 1400 به دو عید نیمه‌شعبان و جشن ولادت حضرت، ولی عصر (عج)، سال جدید را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری كردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سال 99 را آمیخته با حوادث گوناگون و بی‌سابقه بخصوص پدیده ناآشنای كرونا خواندند و افزودند: كرونا زندگی مردم از جمله كسب‌وكارها، محیط‌های درسی، اجتماعات دینی، ورزش و سفر‌ها را تحت تأثیر قرار داد و ضربه سختی به اشتغال در كشور زد.

رهبر انقلاب اسلامی، جان باختن ده‌ها هزار تن از مردم عزیز در اثر كرونا را تلخ‌تر از همه حوادث 99 دانستند و با طلب رحمت و مغفرت الهی برای جان‌باختگان، با خانواده‌های داغدار آنان ابراز همدردی كردند.

ایشان سال 99 را در عین حال سال بروز توانایی‌های ملت ایران در مقابله با آزمون بزرگ كرونا و همچنین در مقابله با فشار حداكثری دشمن توصیف كردند و گفتند: ملت عزیز ما از مجموعه‌های درمانی و بهداشتی، تا محققان و دانشمندان، گروه‌های جهادی و خدمتگزار و آحاد مردم با وجود تحریم و مسدود بودن راه‌های استفاده از امكانات خارج از كشور، توانایی و تجربه بزرگی از خود برای مدیریت این حادثه تلخ نشان دادند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به شكست كشاندن فشار حداكثری دشمن را درخشش دیگری از توانایی‌های ملی در سال 99 برشمردند و افزودند: دشمنان ایران و در رأس آن‌ها آمریكا درصدد به زانو درآوردن ملت ایران بودند. البته ما می‌دانستیم كه ملت می‌ایستد و آن‌ها شكست می‌خوردند، اما امروز به اعتراف خود آمریكایی‌ها و رفقای اروپایی‌شان، فشار حداكثری شكست خورده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه به ارزیابی میزان تحقق شعار سال 99 یعنی جهش تولید پرداختند و گفتند: بر اساس گزارش‌های متعدد مردمی و دولتی، جهش تولید تا حدّ قابل قبولی در بخش‌هایی از كشور تحقق یافت.

رهبر انقلاب افزودند: البته این میزان جهش در حدّ انتظار نیست چراكه با وجود تحقق در كار‌های زیربنایی و سازندگی، نتیجه آن در اقتصاد عمومی و معیشت مردم مشهود و محسوس نشد، در حالی‌كه انتظار بود جهش تولید گشایشی در زندگی مردم به‌وجود آورد.

ایشان شعار جهش تولید را یك شعار كاملاً انقلابی خواندند و خاطرنشان كردند: تحقق جهش تولید هم تأثیرات عمیق اقتصادی در كشور از جمله در مسئله ارزش پول ملی دارد و هم موجب اعتماد به‌نفس ملی، رضایتمندی عمومی و تضمین‌كننده امنیت ملی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علت تحقق نیافتن كامل جهش تولید در سال 99 را وجود موانع و همچنین حمایت نشدن تولید در همه بخش‌ها دانستند و با اشاره به معضل واردات و قاچاق، گفتند: ضعف‌های قانونی و واردات رقیب خارجیِ محصولی كه در داخل با همت جوانان در حال تولید است، و یا قاچاق آن از طریق دست‌های خیانتكار، مانع تولید است و موجب شكست خوردن آن می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی، ایجاد مشوّق‌هایی از جمله مشوّق‌های سرمایه‌گذاری را لازمه جهش تولید خواندند و افزودند: اوضاع كسب‌وكار در كشور باید به‌گونه‌ای باشد كه افراد به سرمایه‌گذاری در تولید تشویق شوند و از افزایش هزینه‌های تولید جلوگیری شود.

ایشان مشوق‌های اندك در بخش تولید و همچنین بالاتر بودن شاخص هزینه تولید كننده از هزینه مصرف‌كننده در برخی سال‌ها را مانع پیشرفت تولید دانستند و گفتند: حركت انقلابیِ جهش تولید در سال 99 آغاز و با استقبال مردم مواجه شد و این حركت باید در سال 1400 كه در واقع آغاز یك قرن جدید است، ادامه پیدا كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سال 1400 را به علت در پیش بودن انتخابات و همچنین وجود زمینه مناسب برای شكوفایی جهش تولید، سالی حساس و مهم خواندند و افزودند: انتخابات خرداد 1400 و روی كارآمدن مدیریت‌های جدید و احتمالاً تازه‌نفس و با انگیزه‌های قوی، امسال را سالی بسیار مهم، حساس و تأثیرگذار در آینده كشور كرده است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: علاوه بر این، در سال 99 جهش تولید حركتی در كشور به‌جود آورد كه زمینه خوبی برای شكوفایی آن در سال جدید است.

ایشان افزودند: چه دولت كنونی و چه دولت آینده، باید با حمایت‌های همه‌جانبه‌ی قانونی، دولتی و حكومتی از تولید و رفع موانع آن، همت كنند كه امسال جهش تولید به معنی واقعی تحقق یابد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: بر این اساس شعار سال 1400، «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» است كه در خصوص آن و همچنین درباره انتخابات در سخنرانی روز اول سال مطالبی بیان خواهد شد.

دسترسی سریع