موضع بایدن و ترامپ در قبال برجام تقریبا یکسان است

سخنگوی اسبق وزارت امورخارجه گفت: موضع دموکرات ها و جمهوری خواهان در قبال برجام تقریبا یکسان است و تنها شیوه ورود آنها به این توافق تفاوت دارد.

1399/11/04
|
10:32

به گزارش شبکه رادیویی ایران، رامین مهمانپرست سخنگوی اسبق وزارت امورخارجه کشورمان در گفتگو با برنامه «بحث روز» رادیو ایران در خصوص اوضاع آمریکا گفت: وضعیت پیچیده ای که امروز در آمریکا وجود دارد تا همین چندی پیش هم برای هیچ تحلیلگری قابل پیش بینی نبود و این به معنی آن است که در جامعه آمریکا مشکلات زیادی وجود دارد. البته من بعید می دانم که وضعیت نابسامان فعلی در همین سطح ادامه پیدا کند و به احتمال زیاد دوباره به آتشی زیر خاکستر تبدیل خواهد شد.

وی ادامه داد: آمریکایی ها مدعی هستند که بهترین دموکراسی جهان هستند در حالی که بیش از هفتاد میلیون نفری که در این انتخابات به ترامپ رای داده بودند معتقدند که تقلب گسترده ای رخ داده است. اگر بحث تقلب درست باشد که باید متخلفین مجازات شوند و در ضمن مشخص می شود که دموکراسی مورد ادعای آمریکایی ها چارچوب محکم و با ثباتی ندارد و در صورتی که بپذیریم تقلب نشده است پس پرسش این است که چرا برای طرفداران ترامپ چنین ابهامی به وجود آمده است و بر عقیده خود استوار هستند.

مهمانپرست درباره عملکرد ترامپ در دوره ریاست جمهوری اش گفت: شخصیت و رفتار ترامپ در زمینه های مختلف غیرعادی و بی سابقه بود. او به صراحت از نژادپرستی حمایت کرد و در ماجرای قتل جرج فلوید نیز حق را به پلیس سفیدپوست داد. ترامپ همچنین قول داد که در مرز آمریکا و مکزیک دیوار می کشد، او تعهدات بین المللی را یکی پس از دیگری زیر پا گذاشت و حتی با اروپایی ها هم درگیر شد. دموکرات ها نیز از فرصت استفاده کردند و تمام مشکلات آمریکا را به گردن ترامپ انداختند در حالی که همه تقصیرات متوجه او نیست.

وی افزود: دموکرات ها می خواهند کاری کنند که حزب رقیب شان یعنی جمهوری خواهان تا سال ها از قدرت دور بمانند و نگذارند در آینده فردی شبیه ترامپ قدرت را در دست بگیرد.

مهمانپرست با اشاره به موضع تقریبا یکسان دموکرات ها و جمهوری خواهان در قبال برجام عنوان کرد: موضع دموکرات ها و جمهوری خواهان در قبال برجام تقریبا یکسان است و تنها شیوه ورود آنها به این توافق چندجانبه متفاوت است. ترامپ معتقد بود که برجام به ضرر آمریکا است و باید توافق جدیدی که شامل پایان حضور منطقه ای و کاهش توان موشکی ایران می شود به امضا برسد، از سوی دیگر بایدن می گوید برجام را قبول دارد اما باید در مورد حضور منطقه ای و توان موشکی هم توافقاتی صورت بگیرد یعنی عملا هر دو حزب حاکم بر آمریکا یک خواسته مشترک را مطرح می کنند.

وی درباره موضع ایران در مورد برجام تصریح کرد: موضع ایران در قبال برجام کاملا روشن است و ما به هیچ عنوان هیچ شرطی را برای برجام نمی پذیریم و بحث حضور منطقه ای و توان موشکی از ابتدا هم جزئی از برجام نبوده و از این پس هم نخواهد بود. آمریکا و اروپا به تعهدات خود در برجام عمل نکردند و این در حالی است که ایران به طور یکطرفه به همه تعهداتش عمل کرد و بارها سازمان بین المللی انرژی اتمی این مسئله را تایید کرد.

مهمانپرست در پایان گفت: اگر اقتدار ایران در بخش اقتصادی افزایش پیدا کند و در زمینه تولید، ایجاد اشتغال و کنترل تورم موفق شویم و به موازات اقتدار دفاعی و نظامی در حوزه اقتصادی هم تقویت شویم دشمنان دیگر نمی توانند اراده خود را به ما تحمیل کنند.

احتمال ترور بایدن وجود دارد

فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا که مهمان دیگر برنامه بود درباره وضعیت آمریکا در روزها و هفته های اخیر گفت: وضعیت آمریکا بسیار بحرانی است و اف بی آی اعلام کرده که حتی به نیروهای مسلح آمریکایی اطمینان ندارد و در 24 ساعت گذشته 12 نفر از نیروهای گارد ملی را از حضور در مراسم تحلیف بایدن منع کرده است با این اوضاع به نظر می رسد که حتی احتمال ترور بایدن هم وجود دارد.

وی ادامه داد: در کشورهایی که ساختار سیاسی دموکراتیک دارند جا به جایی قدرت منجر به کشته شدن افراد نمی شود و انتقال قدرت به صورت صلح آمیز انجام می شود اما در آمریکا دیدیم که در روز ششم ژانویه چه اتفاقاتی افتاد و حمله طرفداران ترامپ به کنگره دست کم با 5 کشته به پایان رسید. تعداد نیروهای نظامی مستقر در پایتخت آمریکا سه برابر تعداد نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان، عراق و سوریه است و این مسئله بیانگر اوضاع عجیب آمریکا است.

ترامپ نماد سیستم شکست خورده آمریکا است
علیرضا داوودی کارشناس مسائل بین الملل درباره چالش های پیش روی بایدن اظهار داشت: بایدن در دوره ریاست جمهوری خود با مشکلاتی روبروست که در حداقل چهار دوره اخیر ریاست جمهوری آمریکا بی سابقه هستند. او برای کاهش این مشکلات به چند سال زمان نیاز دارد و مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آمریکا به این زودی حل نخواهد شد.

وی در مورد عملکرد ترامپ گفت: ترامپ در دوره چهارساله ریاست جمهوری اش تصویر واقعی و بدون روتوش امریکا را نشان داد. او نماد سیستم شکست خورده حاکم بر آمریکا بود و سعی می کرد با قلدربازی و کارهای غیرمعمول سیاست های مدنظر خود را اجرایی کند.

داوودی درباره اوضاع ماه های اخیر آمریکا عنوان کرد: شاید تا یازده ماه پیش می شد آمریکا را ایالات متحده امریکا نامید اما در ماه های گذشته با افزایش بحران های مختلف بارها بحث جدایی برخی ایالت ها مطرح شد و می توانیم از این پس برای نامیدن این کشور از واژه ایالات متفرقه آمریکا استفاده کنیم.

دسترسی سریع