دولت می تواند زمین را با قیمت یک میلیون تومان به انبوه سازان بفروشد

نائب رئیس انبوه سازان استان تهران اظهارداشت : در شهر تهران با متری 16 میلیون تومان می توان خانه ساخت، چون قیمت زمین گران است

1399/09/12
|
08:06

 خرید زمین ارزان برای ساخت مسکن به نفع مصرف کننده تمام می شود
به گزارش شبکه رادیویی ایران؛ «ایرج رهبر» نائب رئیس انبوه سازان استان تهران درباره قیمت زمین و چگونگی تعدیل قیمت برای ساخت مسکن ارزان گفت : زمین، یکی از عوامل مهم در قیمت مسکن است که می تواند بسیار تاثیرگذار باشد؛ اگر زمین به قیمت ارزان در اختیار ساخت و ساز باشد در نهایت به نفع مصرف کننده خواهد بود.
وی در ادامه با ذکر مثالی درباره نحوه ساخت مسکن با استانداردهای طبیعی در تهران افزود : اگر استاندارد ساختمان را 5 طبقه در نظر بگیریم، و اگر قیمت زمین برای هر متر مربع 10 میلیون تومان باشد، 40 تا 50 درصد، سهم هر متر مربع واحد مسکونی می شود و هر چه زمین ارزانتر باشد این 40 تا 50 درصد در واحد مسکونی تغییر می کند.
آقای رهبر در پاسخ به این پرسش که قیمت نهایی یک واحد مسکونی در کلانشهر تهران چه میزان است، گفت : قیمت زمین در تهران گران است ولی مبنای ما زمین گران نیست . اگر 500 متر زمین با قیمت متوسط 10 میلیون تومان برای هر متر مربع در نظر بگیریم، برای 1250 متر بنای مفید، 5 میلیارد تومان پول زمین است و اگر تقسیم بر متراژ 1250 متر شود، 4 میلیون تومان از 10 میلیون تومان روی قیمت تمام شده واحد مسکونی بر می گردد که در حقیقت همان 40 تا 50 درصد است که اشاره شد.
نائب رئیس انبوه سازان استان تهران همچنین تصریح کرد : برای ساخت این متراژ، حدوداً باید 2 هزار متر زیربنا ساخته شود که در نهایت هر متری حدود 7 میلیون تومان تمام می شود، یعنی باید 14 میلیارد تومان هزینه ساخت در نظر گرفت که با 5 میلیارد پول زمین و حدود یک میلیارد تومان پول انشعابات، 20 میلیارد تومان تمام می شود که بر اساس 1250 متر ، می توان با متری 16 میلیون تومان در تهران خانه ساخت.
 ساخت شهرک های 200 هزار واحدی با قیمت معقول شدنی است
مهندس ایرج رهبر درباره چگونگی کاهش قیمت زمین در تهران و نقش وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد : دولت زمین های زیادی دارد که می توان از آنها برای شهرک سازی های اقماری استفاده کرد که این زمین ها اکثراً در حاشیه تهران هستند مثل جنوب فردیس تا شهر ری و شهریار و پرند که ظرفیت ساخت و ساز وجود دارد. اگر دولت این زمین ها را اختصاص دهد قیمت زمین چیزی حدود یک تا 2 میلیون تومان تمام خواهد شد که در نتیجه ساخت و ساز ، مصرف کننده با قیمت مناسب صاحب خانه می شود.
نائب رئیس انبوه سازان استان تهران همچنین یادآور شد: در این زمین ها می توان شهرک های کوچک 200هزار واحدی ساخت و این زمین ها مثل شهر جدید پردیس نیستند که کوه را برش می دهند که هزینه زیادی دارد ، بلکه این زمین ها همکف است و با اندک تغییرات آماده سازی می شوند و به صورت شهرک های 200 هزار واحدی آماده تحویل می شوند.

دسترسی سریع