رادیو به دنبال پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در همه شئون است

محمدجعفر محمدزاده مدیر شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی معاونت صدا در مراسم تقدیر از برنامه های برگزیده رادیویی در این حوزه گفت: 42 عنوان برنامه رادیویی در شبکه‌ها با محوریت پاسداشت زبان و ادبیات فارسی تهیه و پخش می‌شود.

1399/07/01
|
09:22

مراسم تقدیر از برنامه های برگزیده رادیویی در حوزه پاسداشت زبان و ادب فارسی معاونت صدا با حضور نماینده شبکه‌های رادیویی، نماینده اخبار رادیو، نماینده مرکز ارزیابی و نظارت سازمان صدا و سیما برگزار شد.
محمدجعفر محمدزاده مدیر شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی معاونت صدا در مراسم تقدیر از برنامه های برگزیده رادیویی در این حوزه گفت: شورای پاسداشت زبان و ادب فارسی معاونت صدا با حضور اعضای شورای متشکل از نماینده شبکه‌های رادیویی، نماینده اخبار رادیو، نماینده مرکز ارزیابی و نظارت سازمان و کارشناسان حقیقی همزمان با روز شعر و ادب فارسی کار خود را آغاز کرد و در اولین اقدام برنامه‌های رادیویی را با محوریت زبان و ادبیات فارسی مورد بررسی و ارزیابی قرار داد .
وی ادامه داد: 42 عنوان برنامه رادیویی در شبکه‌ها با محوریت پاسداشت زبان و ادبیات فارسی تهیه و پخش می‌شود.
مدیر رادیو ایران تصریح کرد: مردم زبان گوینده در رادیو را به عنوان زبان معیار می‌شناسند و از همین رو باید به درست گویی و درست خوانی توجه جدی بشود.

محمدزاده ادامه داد: ما باید مرجعیت فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی را در معادل سازی و برابر نهادهای زبان فارسی بپذیریم اما نویسنده و گوینده در رادیو باید آموزش لازم را ببیند و با خلاقیت بداند که زبان فارسی در درون خود دارای ظرفیت واژه سازی و ترکیب‌سازی است و می‌شود به اقتضای جمله و موقعیت واژگان برابر دیگر را نیز به کار برد.

مدیر شبکه رادیویی ایران گفت: ادب یکی دیگر از شئون زبان فارسی است که باید در کلام رعایت شود، همچنین زبان و ادبیات فارسی چنان با موسیقی در آمیخته است که نحوه استفاده و انتخاب موسیقی سهم بسزایی در تقویت زبان دارد. وی اضافه کرد از دیگر مولفه‌های پاسداشت زبان فارسی توجه به خط فارسی است که به عنوان صورت نوشتاری زبان نباید آسیب ببیند.

وی به چگونگی تقدیر از برنامه‌ها اشاره کرد و گفت: از بین این 42 برنامه 15 برنامه رادیویی برای تقدیر انتخاب شدند که 6 برنامه برتر و شایسته تقدیر و 4 برنامه موفق و قابل تقدیر و همچنین و 5 برنامه موفق قابل تحسین ارزیابی شدند.

محمدزاده در پایان افزود: زبان اهمیت بسزایی دارد و پاسداشت زبان و ادبیات فارسی پاسداشت و مراقبت از هویت ملی ما محسوب می‌شود است.

دسترسی سریع