گرامیداشت هفته شعر و ادب پارسی در رادیو ایران

رادیو ایران برای پنجمین سال متوالی در قالب پویشی گسترده به نگهبانی از زبان فارسی می پردازد.

1399/06/25
|
13:01

به گزارش شبکه رادیویی ایران، از آنجایی که رادیو ایران به عنوان پایگاه زبان فارسی است، در سالگشت روز شعرو ادب فارسی در برنامه های «کافه هنر»، «قرار شاعرانه» و «پارسی گویان» به صورت ویژه به پاسداشت و بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی می پردازد.
برنامه ی «کافه هنر» به مناسبت بیست و هفتم شهریور ماه روز شعر و ادب فارسی ،از ابتدای این هفته با استادان زبان و ادبیات فارسی در رابطه با موضوع زبان فارسی و جلوگیری از ورود و به کار گیری واژه های بیگانه گفتگو کرده است.
از جمله ی این کارشناسان می توان از دکتر محمدرضا ترکی، دکتر محمدرضا موحدی و دکتر فلیحه زهرا کاظمی، مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور پاکستان نام برد.
همچنین این برنامه از شنوندگان خواسته است پنج واژه ی پر کاربرد در زبان فارسی که هنوز معادل فارسی ندارند را به همراه پیشنهاد واژه ی جایگزین به شماره 30000900 ارسال کنند.
گفتنی است چهارشنبه 26 شهریور رایزن فرهنگی کشور ترکیه مهمان «کافه هنر» می شود.
این برنامه به تهیه کنندگی زهرا صالحی و اجرای شهاب شهرزاد از شنبه تا چهارشنبه ساعت 16:00 از رادیو ایران پخش می شود.
برنامه «قرار شاعرانه» که برنامه ای ادبی با تلفیق شعر و موسیقی است و در آن گویندگان شعرهایی با قالب های سنتی ، نو و کلاسیک می خوانند به مناسبت ٢٧شهریور روز شهریار اشعاری از این شاعر با صدای فاطمه آل عباس را مرور می کند.
«قرار شاعرانه» روزهای شنبه و دوشنبه و چهارشنبه به تهیه کنندگی زهرا صالحی ساعت 23:30 از رادیو ایران پخش می شود.
همچنین برنامه «پارسی گویان» در روز پنج شنبه 27 شهریور ساعت16:00 تقدیم شنوندگان و دوستداران زبان فارسی در ایران و جهان می شود و دکتر محمدجعفر محمدزاده نویسنده و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی و مدرس دانشگاه د باره شهریار شاعر نامی پارسی گو صحبت می کند.در این برنامه انتخاب درست شعر و درست خواندن شعر آموزش داده می شود.

دسترسی سریع