برنامه های شاخص فصل پاییز رادیو ایران در معاونت صدا

رادیو ایران در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، طنز و دفاع مقدس در برنامه های پاییزی معاونت صدا شاخص شد

1398/07/15
|
13:34

برنامه‌های «پارسی گویان»، و « فرهنگ مردم» در حوزه فرهنگی، و برنامه «نمودار» در حوزه اقتصادی ، برنامه های «خانه و خانواده» و «سلام صبح بخیر» در حوزه اجتماعی، برنامه های «صبح جمعه با شما» و «کوی نشاط» در حوزه طنز و برنامه «پلاک هشت» در حوزه تاریخ و دفاع مقدس جزو منتخبین فصل پاییز معاونت صدا برگزیده شدند.
«پارسی گویان » برنامه ای با ساختار ترکیبی است که موضوع آن تقویت وحدت بین فارسی زبانان جهان است. این برنامه به گستره ایران فرهنگی و وسعت زبان فارسی می پردازد و از کارشناسان فارسی زبان اقصی نقاط جهان بهره می برد.
پارسی گویان دارای آهنگ و روند پر تحرکی است و بخش های مختلفی را در پنجاه دقیقه به مخاطبان عرضه می کند.
این برنامه جمعه ها ساعت 23:05 با تهیه کنندگی محمد اسماعیل پور و گویندگی حسن همایی پخش می شود.

«فرهنگ مردم» برنامه دیگری از رادیو ایران است که شامل بیان آئین‌ها، سنت‌ها ، مراسم، موسیقی محلی و ادبیات شفاهی و فرهنگ مردم ایران و نیز انعکاس باورها، اشعار محلی، امثال، قصه‌ها، لطیفه‌ها و داستان‌هایی است که در بین مردم رواج دارد.
این برنامه از دو گوینده با سابقه رادیو و رسانه یعنی «محمدمحسن رفیعی» و «شمسی فضل اللهی» بهره می برد ،و وجود گزارشگر محلی از جمله امتیازات این برنامه است.
«فرهنگ مردم» جمعه ها ساعت 21:30 با تهیه کنندگی «زهرا فقیه میرزایی» پخش می شود.

اما در بخش اقتصادی برنامه نمودار به عنوان برنامه منتخب از رادیو ایران برگزیده شد.
نمودار مجله ای خبری اقتصادی است که هر روز ساعت 10:20 با تهیه کنندگی راضیه حسینعلی و عاطفه بنایی از رادیو ایران پخش می شود.
این برنامه نبض بازار را در دست می گیرد و ضمن ارائه اخبار و اطلاعات بازارهای مختلف درباره مسائل اقتصادی در گفت و گو با مسئولان و کارشناسان آن حوزه تحلیل درست و دقیقی را ارائه می دهد.
در بخش کارشناسی این برنامه آقایان طلیمی و پاکزاد هم همراه این برنامه هستند. خانم ها ایمان ساکی و مهرناز فقیهی این برنامه را اجرا می کنند.

«خانه و خانواده» برنامه ترکیبی نمایشی با رویکرد خانوادگی و اجتماعی شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 9:00 از رادیو ایران پخش می شود.
این برنامه با حضور کارشناسان و مشاوران حوزه خانواده شامل متخصص تغذیه، روانشناس، استاد دانشگاه و با بررسی و آسیب شناسی مسائل و مشکلات خانواده های ایرانی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی با ارائه راهکارهای کارشناسی، تحکیم روابط خانواده، مبارزه با اعتیاد، تشویق به ازدواج و مشکلات طلاق است.
زهرا قاعدی و متین السادات تهیه کننده، فاطمه آل عباس و زهرا رحیمی گوینده این برنامه هستند.

«سلام صبح بخیر» در قالب مجله اجتماعی صبحگاهی و رویکرد کلامی، پیامی و روایی شنبه تا پنج شنبه هر هفته ساعت 6:35 از رادیو ایران پخش می شود.
این برنامه که با دو گروه برنامه سازی تهیه می شود در فضایی شاد و مفرح با ایجاد نشاط و امید در ساعات آغازین صبح با طرح موضوعات مختلف با رویکرد مثبت، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی می کند.
تحقق موضوع شعار سال، ارتباط با مسئولان، مرور رویدادها و مناسبت های روز، پیگیری دغدغه های شنوندگان از جمله بخش های برجسته این برنامه است.
آرمان ستوده و شهاب نادری تهیه کننده و نوید نوروزی و سعید توکلی گوینده برنامه هستند.

«صبح جمعه با شما» برنامه ای ترکیبی نمایشی و رویکرد تفریحی و سرگرمی جمعه هر هفته ساعت 9:30 از رادیو ایران پخش می شود.
«صبح جمعه با شما» قدیمی ترین برنامه طنز رادیویی رسانه ملی در ساختار ترکیب نمایشی که ماهیت آن نقد و طنزهای اجتماعی همراه با ایجاد لحظات شاد و مفرح برای مخاطب است. عوامل برنامه ترکیبی از چهره های شاخص، قدیمی و جوان می باشند. در رویکرد تعاملی جدید برنامه، چهره طنز استان ها به برنامه افزوده شده اند.
ساجد قدوسیان تهیه کننده، نسیم رفیعی گوینده، ابوالفضل آقاخانی گوینده برنامه هستند.

«کوی نشاط» برنامه ای ترکیبی- نمایشی با رویکردی تفریحی سرگرمی پنج شنبه هر فهته ساعت 9:00 از رادیو ایران پخش می شود.
این برنامه مجموعه طنز نمایشی است که در آن بازیگران مطرح رادیو به نقش آفرینی می پردازند. موضوع نمایش های برنامه به سمت اخلاق شهروندی، رفتارهای مدیریتی منعطف است. تولید طنز آهنگ هایی با نقادی موضوعات اجتماعی از دیگر بخش های برنامه است. از جمله بخش های برنامه می توان به نشاط الشعرا، مدرسه نشاط، آقای درگیران و بوستان نشاط اشاره کرد.
مهدی ساعی تهیه کننده و ابوالفضل آقاخانی گوینده برنامه است.

«پلاک هشت»، برنامه ای، کلامی- پیامی- آوایی با رویکرد دفاع مقدس، شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 10:20 از رادیو ایران پخش می شود.
این برنامه مجله ای متشکل از بخش های مختلف، با موضوع دفاع مقدس، اقتدار دفاعی و فرهنگی ایران و حفظ صیانت از کشور در شرایط جنگ های نوین از جمله جنگ نرم و جنگ رسانه ای است که از طریق گفت و گو با اشخاص برجسته به موضوعاتی همچون هنر، سینما و تاریخ دفاع مقدس می پردازد.
دفاع مقدس در دوران کنونی در زمینه جنگ نرم و پدافند غیر عامل از دیگر بخش های این برنامه است.
محمد اسماعیل پور و زینب برومند تهیه کننده و کیوان همتی گوینده برنامه است.

دسترسی سریع