در گفت و گوی اختصاصی با رادیو ایران صحبت های مرتضی رکن آبادی درباره حادثه منا کذب محض است

حجت الاسلام قاضی عسکر، نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت در گفت و گو با رادیو ایران گفت: چنین اختیاری را کسی ندارد که سندی که موجب ذلت ملت ایران می شود را امضا کند

1398/05/22
|
10:20

در پی اظهارات مرتضی رکن آبادی برادر شهید غضنفر رکن آبادی سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در لبنان که درباره پذیرش تقصیر از سوی ایران در فاجعه منا صحبت کرده بود، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر، نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت و گوی اختصاصی با رادیو ایران داشت.
به گزارش شبکه رادیویی ایران؛ «حجت الاسلام قاضی عسکر»، نماینده پیشین ولی فقیه درامور حج و زیارت در خصوص ادعای برادر شهید رکن آبادی سفیر پیشین ایران در لبنان درباره پذیرش تقصیر از سوی ایران در فاجعه منا گفت : شهید رکن آبادی شخصیت برجسته ای بود که من از سال ها پیش با ایشان و خانوادشان ارتباط نزدیک داشتم اما مطلبی که نقل شده از طرف برادر ایشان کذب محض است.
وی در ادامه با بیان اینکه چنین اختیاری را کسی ندارد که سندی که موجب ذلت ملت ایران می شود را امضاء کند، افزود : در سال 95 بعد از فاجعه منا حج تعطیل شد ولی یک سال بعد تفاهمنامه ای نوشته شد و نکات مورد توجه رهبر انقلاب و مطالبات ملت ایران در تفاهنامه آمد از جمله اینکه امنیت و احترام حجاج ایرانی حفظ شود.
نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین تصریح کرد : یکی از بندهای مربوط به حادثه منا این بود که به هیچ وجه اجازه بایگانی این پرونده داده نشد و در همان تفاهمنامه، بندی قید شد که کمیته حقیقت یاب تشکیل شود و در خصوص فاجعه منا شفاف سازی شود.
قاضی عسکر خاطرنشان کرد : ما نامه نوشتیم که در این کمیته حقیقت یاب ایران به عنوان خسارت دیده حضور داشته باشد .
در بخشی دیگر از این گفت و گوی رادیویی وی تاکید کرد : ما برای دفاع از خانواده های معظم شهدای منا تا انتها ایستادیم و از همه شهدا آزمایش DNA گرفته شد.
نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه با اشاره به بیانات بسیار مهم رهبر انقلاب در نوشهر گفت : این بیانات پشتوانه قوی برای مسئولان حج شد که جنازه ها را به ایران منتقل کنند و از آن سال تا کنون کسی به زائران ایرانی بی احترامی نمی کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر همچنین افزود : متاسفانه این مطلب کذب از سوی برادر شهید رکن آبادی دستاویزی برای رسانه های معاند شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد : ما تا زمانی که احقاق حقوق خانواده های شهدای منا صورت بگیرد ماجرا را دنبال خواهیم کرد.

دسترسی سریع