رادیو ایران نه تنها در زندگی مردم بلکه در خلوت انس آنها نیز حضور دارد

آیت الله دکتر احمد مبلغی عضوشورای خبرگان رهبری گفت: اگر رادیو ایران بتواند با برنامه ریزی رجعتی به سمت مردم پیدا کند (چون در اذهان مردم خاطره دارد) مثمر ثمر خواهد بود

1397/03/30
|
12:16

به گزارش شبکه رادیویی ایران، در جلسه شورای مدیران این شبکه رادیویی که با حضور آیت الله دکتر احمد مبلغی عضوشورای خبرگان رهبری ورئیس مرکز پژوهش های اسلامی مجلس شورای اسلامی برگزار شده بود ، آیت الله دکتر احمد مبلغی با اظهار خرسندی در جمع مدیران وبرنامه سازان معارفی رادیو ایران تصریح کرد :خرسندم از اینکه این افتخار نصیب بنده شد تا در جمع همکاران و مدیران گروه های مختلف رادیو ایران باشم هرکدام از شما باب رحمتی هستید که با تلاش و کوشش خود در ارتقاء برنامه های رادیو ایران می کوشید. رادیو ایران بیشترین مخاطب را داراست از طرفی قدیمی ترین رادیو است .
رئیس مرکز پژوهشهای اسلامی مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: رادیو ایران نه تنها سابقه طولانی دارد و اولین رسانه ای است که در ایران توانست ملت را با خود و در یک نقطه مخاطب خود قرار دهد بلکه حضور در متن زندگی و حضور در متن خلوت انس مردم دارد. اینکه رادیو بتواند در فضای خلوت فردی برود که می خواهد خودش تنها باشد به خصوص درمواقع خاص مثل نیمه های شب ،هنر بزرگی است و رادیو ایران با بیان داستان ها و سخنان بزرگان به رادیوی همدم خلوت نیمه های شب معروف است و این امری است که کمتر از رسانه های دیگر دیده می شود.
حضور مداوم و همراهی در تمام ساعات با مردم فرصت و توفیقی است که در اختیار برنامه سازان رادیو ایران قرار گرفته است. اگر رادیو ایران بتواند با برنامه ریزی رجعتی به سمت مردم پیدا کند (چون در اذهان مردم خاطره دارد) مثمر ثمر خواهد بود.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به ضرورت تنوع در برنامه ها گفت: معارف اسلامی دارای ابعاد مختلفی است و مسائل اجتماعی نیز گسترده است و ابعاد متنوعی دارد باید لایه لایه موضوعات مهم توسط افراد اهل فن ، شکافته شود و نتیجه مطلوب برای مخاطب بدست آید. اگر صفر تا صد یک موضوع به شخص واحدی واگذار شود تک بعدی به آن نگریسته خواهد شد و نتیجه خوبی هم نخواهد داشت.
عضو خبرگان رهبری طی صحبتهایی به نگاه اسلام به «عید» و موئلفه های آن اشاره کرد وگفت: آیات قرآنی از ویژگی هایی برخوردارند که به رغم کوچک بودن و محدود بودن کلمات نه تنها حامل بارهای مفهومی و معنایی گسترده و حقیقتا قابلیت تطبیق با شرایط نوشونده را دارند بلکه با وجود عبارت های کوتاهی که دارند گاهی میتوانیم فضای مختلفی را پیدا کنیم و از حیث معنایی آن آیه را مورد استفاده قرار دهیم .

رادیو رسانه زندگی است
در ابتدای جلسه محمد جعفر محمد زاده مدیر رادیو ایران طی سخنانی با اشاره به سابقه تاسیس این شبکه رادیویی و پوشش 98 درصدی آن که از طریق فرستنده های موج کوتاه ومتوسط ،همچنین فضای اینترنتی قابل شنیده شدن است ،رادیو ایران را رادیویی منحصر به فرد از جهت پوشش داخلی و خارجی دانست وتصریح کرد: تمام کسانی که به عنوان پیشکسوت از آنها یاد می شود ،سابقه اشان به همین رادیو بر می گردد.رادیو ایران در حال حاضر به صورت 24 ساعت فعالیت و تقریبا بیست ساعت تولید دارد که این مهم فرصتی برای رادیوست ، همینطور در بخشهای رسمی و اصلی خبر بیانات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور نیز از این رادیو پخش می شود.
6 گروه برنامه سازی(دفاع مقدس ،فرهنگ و اندیشه ،دانش و اقتصاد ،ورزش و تفریحات ،معارف ،جامعه وسیاسی ) که هر کدام متولی بخشی از برنامه ها هستند با 70 عنوان برنامه در طول هفته فعالیت میکنند .
وی با اشاره به برنامه های طنز ، مسابقات و تفریحات تصریح کرد : تقریبا به مدت یکماه است که « صبح جمعه با شما» با همین نام مورد استقبال مخاطبان رادیو ایران قرار گرفته است.
مدیر رادیو ایران خاطر نشان کرد :بعضی ها معتقدند رادیو نسبت به تلویزیون مخاطب کمتری دارد یا با آمدن فضای مجازی و تنوع در رسانه ها رادیو دیگر مخاطب ندارد در صورتی که ما امروز به وضوح برایمان ملموس است اگر حرف حساب داشته باشیم ،مخاطب وجود دارد اگر حرف درست نداشته باشیم مخاطب از ما گریزان است.
محمد زاده با اشاره به دو فعالیت و پویش رادیو ایران «کمک به زندانیان جرایم خرد و غیر عمد»که در برنامه افطاری و «ثبت نام از خادمین افتخاری مساجد» که در برنامه ظهر گاهی «خانه دوست» صورت گرفته بود گفت: برنامه سازان گروه معارف به سراغ زندانی ها و مردم رفتند و از طریق پیامک خواستند که کمک صورت بگیرد. با وجودی که ما برای کمک مردم هیچ جایزه ای در نظر نگرفتیم و صادقانه از مردم خواستیم که کمک کنند مشارکت خیلی خوبی صورت گرفت و این مهم نشان می دهد: مردم به رسانه ای که شفاف و صادق با آنها صحبت می کند، اعتماد دارند. حتی خیلی ها تماس گرفتند که ما تعدای از زندانی ها را آزاد می کنیم یا بورس تحصیلی بچه ها را می دهیم.
مدیر رادیو ایران با اشاره به اینکه در رویکرد رسانه ای به نوعی بازگشت مردم به رادیو دیده می شود تصریح کرد: در گذشته مردم از سر شب تا انتهای آن تلویزیون را روشن میکردند در صورتی که در حال حاضر حق انتخاب دارند؛ چنانچه برنامه سازان رادیو بتوانند هنر به خرج بدهند می توانند مخاطب خود را حفظ کنند چون در حال حاضر رادیو رسانه زندگی است و رسانه های دیگر ممکن است تفریح مردم به شمار روند.
وی در پایان صحبتهایش با توجه به نگاه نو و رسانه ای آیت الله مبلغی خواستار این شد که رادیو ایران بتواند از بیانات ایشان برای مخاطبان خود بهترین بهره را ببرد.

دسترسی سریع