پزشكی كه یاور محرومان بود

برنامه «نگین» چهارشنبه 31 خرداد، مروری بر زندگی درخشان شادروان « دكتر مرتضی شیخ» دارد.

1403/03/30
|
14:45
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، برنامه «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به معرفی آثار نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی اختصاص دارد.

عبدالله علایی تهیه كننده این برنامه گفت: چهارشنبه 31 خرداد، مروری بر زندگی درخشان شادروان «دكتر مرتضی شیخ» خواهیم داشت.

وی ادامه داد: سخن گفتن درباره پزشكی كه 69 سال با عزت تمام در میان مردم زیست و از هیچ تلاشی برای درمان دردهای‌شان فرو نگذاشت، كار ساده‌ای نیست. او در تمام سال‌های زندگانی‌اش با دل بزرگ و دست‌های پر عطوفتش، یاری‌بخش افتادگان بود و شاید همین باعث شد كه بعد از این همه سال كه از دنیا رفته، همچنان یادش زنده و به نیكی باشد.

تهیه كننده «نگین» افزود: به گفته آنها كه «دكتر مرتضی شیخ» را ازنزدیك دیده بودند، وی روحی بزرگ و متواضع داشت. در مقابل مریض‌هایش با فروتنی رفتار می‌كرد؛ گویی چون یكی از آن‌هاست. به‌حق عاشق مردم بود و به ‌تمامی آنان كه عاشق مردم بودند عشق می‌ورزید. در مقابل آنان كه وابستگی شدیدی به مسائل مادی داشتند، شدیداً جبهه می‌گرفت و اعتقاد راسخ داشت كه مفهوم زندگی واقعی خدمت به مردم محروم است و خدمت به افراد ثروتمند چندان برایش ارزشی نداشت. زیرا معتقد بود برای خدمت به این افراد پزشكان زیادی حاضرند. برخورد وی، نسبت به اختلاف سن و روحیۀ بیماران فرق می‌كرد. با جوانان آن‌گونه برخورد می‌كرد كه گویی هم‌سن آنان است. به‌راحتی با اقشار مختلف رابطه برقرار می‌كرد و در یك‌ كلام عاشق مردم بود.و سرانجام دكتر مرتضی شیخ در سال 1355 پس از چند سال بیماری در شهر مشهد درگذشت.

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی، اجرای فاطمه آل‌ عباس و حسن همایی و به قلم دكتر محسن شاهرضایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع