روز عرفه چه كارهایی باید انجام دهیم؟

یكی از مهمترین و بهترین فرصتهای موجود در این روز، فرصت خداشناسی است، تأمّل و تدبّر در دعای عرفه امام حسین كه در حقیقت بیان و شرح حقایق توحیدی و مراتب آن است ما را به این موضوع نزدیك می كند.

1403/03/27
|
11:05
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، روز عَرَفَه، 9 ذی‌الحجه، از روزهای پرفضیلت سال كه روایات بسیاری آن‌را به عنوان روزی ویژه برای بخشایش گناهان و استجابت دعا معرفی كرده‌اند. روز عرفه، یك روز پیش از عید قربان است. در منابع روایی اعمالی برای آن برشمرده‌اند كه بافضیلت‌ترین آنها دعا و استغفار است. زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای عرفه نیز در این روز بسیار سفارش شده است. بنابر فقه شیعه، حج‌گزاران باید از ظهر تا غروب شرعی این روز را در عرفات وقوف كنند.

روز عرفه روز آغاز مناسك حج است. حج گزاران در این روز در صحرای عرفات گرد هم می‌آیند و ضمن دعا و استغفار، از توفیق در ادای فریضه مهم حج شكرگزاری می‌كنند.براساس برخی روایات «وتر» كه خداوند در آیه 3 سوره فجر به آن سوگند یاد كرده (وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ)همان روز عرفه است. نظر به اهمیت این روز، ادعیه و مناجاتی ویژه آن از معصومین و بزرگان دینی نقل شده است. بر اساس روایتی پیامبر(ص) خواندن دعایی را در این روز به امام علی(ع) توصیه كرد و گفت دعائی است كه پیامبران پیش از او هم خوانده اند. از جمله مشهورترین این ادعیه، دعای عرفه امام حسین(ع) است كه بسیاری از شیعیان هر ساله در نقاط مختلف دنیا، به قرائت آن در این روز اهتمام جدی دارند. از دعاهای مشهور دیگر برای این روز، دعای عرفه امام سجاد(ع) نقل شده است.

روایات بسیاری روز عرفه را به عنوان روزی ویژه برای بخشایش گناهان و استجابت دعامعرفی كرده‌اند. همچنین امامان شیعه احترامی خاص برای این روز قائل بوده و مردم را به بزرگداشت این روز فرا می‌خوانده‌اند و سائلان را به هیچ روی، دست خالی رد نمی‌كرده‌اند.

مستحبات روز عرفه
برای روز عرفه اعمال مستحبی در روایات برشمرده شده كه برخی از آنها عبارت‌اند از:

غسل.
دعا و استغفار؛ كه بنابر روایات، با فضیلت‌ترین عمل روز عرفه است و در میان دعاها بر خواندن دعای عرفه امام حسین(ع)، توصیه شده است.
زیارت امام حسین(ع).
روزه.
صدقه.

دسترسی سریع