رهبر انقلاب در پیامی به حجاج بیت الله، حج را عامل قوّت قلب مسلمانان و هراس دشمنان دانستند

متن كامل پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به حجّاج بیت‌الله‌الحرام به شرح زیر است:

1403/03/26
|
15:19
|

بسم الله الرّحمن الرّحیم و الحمد لله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی خیر البریّة سیّدنا محمّدٍ المصطفی و آله الطّیّبین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.

آهنگ دلنواز ابراهیمی كه به فرمان خدا، همه‌ی انسانها را در همه‌ی دورانها، در موسم حج به كعبه فرامیخوانَد، امسال نیز دلهای جمعی از مسلمانان را از سراسر جهان، مجذوب این پایگاه توحید و وحدت كرده، و این انبوهِ پُرشكوه و متنوّع مردمی را پدید آورده، و گستره‌ی انسانی و قوّتِ عامل معنوی اسلام را به رُخ خویش و بیگانه كشیده است.

اجتماع عظیم و مناسك پیچیده‌ی حج، هر گاه با چشم تدبّر دیده شود، برای مسلمان، قوّت قلب و سرچشمه‌ی اطمینان است، و برای دشمن و بدخواه، هراس‌انگیز و پُرهیبت. جای تعجّب نیست اگر دشمنان و بدخواهان امّت اسلامی، این هر دو جانبِ فریضه‌ی حج را آماج تخریب و تردید سازند؛ چه با برجسته‌سازی مغایرتهای مذهبی و سیاسی، و چه با فروكاستن از جنبه‌های قدسی و معنوی.

قرآن، حج را مظهر عبودیّت و ذكر و خشوع، مظهر كرامت یكسان انسانها، مظهر سامان‌یابی زندگی مادّی و معنوی بشر، مظهر بركت و هدایت، مظهر آرامش اخلاقی و سازش عملی میان برادران، و مظهر بیزاری و جبهه‌گیری مقتدرانه در برابر دشمنان معرّفی میكند.

تدبّر در آیات مربوط به حج و تأمّل در اعمال و مناسك این فریضه‌ی بی‌مثال، اینها و راز و رمزهایی از قبیل اینها را در تركیب پیچیده‌ی حج به ما نشان می دهد. شما برادر و خواهر حج‌گزار، اكنون در عرصه‌ی تمرین این حقایق و معارف پُرفروغ قرار دارید.

اندیشه و عمل خود را به آن نزدیك و نزدیك‌تر كنید، و هویّت بازیافته و آمیخته با این مفاهیم متعالی را به خانه برگردانید. این همان سوغات ارزشمند و حقیقی سفر حجّ شما است. امسال مسئله‌ی برائت برجسته‌تر از گذشته است. فجایع غزّه كه در تاریخ معاصر ما بی‌نظیر است، و گستاخی رژیم بی‌رحم و مظهر قساوت و شقاوت و البتّه رو به زوالِ صهیونی، جای هیچ‌گونه ملاحظه و مماشات برای هر فرد و حزب و دولت و فرقه‌ی مسلمان باقی نگذاشته است.

برائت امسال باید فراتر از موسم و میقات حج، در كشورها و شهرهای مسلمان‌نشین در همه‌جای جهان ادامه یابد، و فراتر از حج‌گزاران، به آحاد مردم تسرّی یابد. این برائت از رژیم صهیونیست و حامیانش بخصوص دولت ایالات متّحده‌ی آمریكا باید در قول و عمل ملّتها و دولتها خود را نشان دهد و عرصه را بر جلّادان تنگ كند. مقاومت پولادین فلسطین، و مردم صبور و مظلوم غزّه كه شُكوه صبر و مقاومتشان، جهان را به تحسین و تكریم واداشته است، باید از همه‌جهت پشتیبانی شوند.

از خداوند برای آنان پیروزی كامل و سریع خواستارم، و برای شما حجّاج محترم، حجّ مقبول مسئلت میكنم. دعای مستجاب حضرت بقیّة‌الله (روحی فداه) پشتیبان شما باد. والسّلام‌علیكم‌ورحمة‌الله سیّدعلی خامنه‌ای 4 ذی‌الحجّة 1445 22 خرداد 1403

دسترسی سریع