آشنایی با «استاد سعادتمند قمی» در رادیو ایران

یكی از برنامه‌های موسیقیایی رادیو ایران «ایرانآوا» است كه به معرفی بزرگان موسیقی و همچنین جدیدترین ترانه‌ها و تصنیف‌های تولید شده در صدا و سیمای مراكز استان‌ها می‌پردازد.

1402/09/16
|
09:20
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سعید مبشری تهیه كننده برنامه «ایرانآوا» بیان كرد: این هفته پنج شنبه 16 آذر، در برنامه «ایرانآوا» به مناسبت هفته های فرهنگی «استان قم» سفری سیاحتی زیارتی خواهیم داشت به شهركریمه اهل بیت (س) و هدیه های شنیداری و دلنشین را ‌تقدیم مخاطبان رادیو ایران خواهیم كرد و همچنین با زندگی و آثار یكی از چهره های بزرگ موسیقایی این استان كه كمتر در میان عموم شناخته شده اما در میان خواص موسیقی جایگاه رفیعی دارد، یعنی «استاد حسین سعادتمند قمی» همراه می شویم.

وی ادامه داد: حاج «حسین سعادتمند قمی» ششمین و آخرین فرزند ایاز بیك از طایفه ایل سعدوند یكی از طوایف شیراز است كه در زمان محمد شاه قاجار به قم كوچانده شده‌اند و در روستای حاجی آباد لكها ساكن شدند. وی در سال 1300 هجری شمسی در روستای حاجی آباد در ده كیلومتری شرق قم چشم به جهان گشود كه هم اكنون به عنوان یكی از شهرهای استان به نام شهر قنوات نام گذاری شده است.

این تهیه كننده رادیویی تصریح كرد: پدر استاد «سعادتمند قمی» یعنی ایاز بیك دارای صدایی شش دانگ و ردیف دانی ماهر، كه اولین استاد فرزند خود نیز می‌باشد، در ضمن موسیقی در خانواده ایشان موروثی بوده و همه فرزندان وی از صدایی خوش بهره داشتند.

وی با هنرمندان بزرگی نظیر ابوالحسن خان صبا، مرتضی محجوبی، حسین یا حقی، حاج علی اكبرخان شهنازی، سید حسن كسایی، ابراهیم سرخوش، و اكثر موسیقی دانان دیگر آن زمان همكاری داشته‌ است.آواز‌های بسیار زیبا، نوار اذان و چند تصنیف كردی از «استاد سعادتمند قمی» به یادگار مانده است.

گفتنی است «ایرانآوا» به تهیه كنندگی سعید مبشری، نویسندگی شهاب شهرزاد، اجرای میثم نیكنام و كارشناسی سید حمید رضا حسینی پنجشنبه ها ساعت 22:00 از رادیو ایران تقدیم همراهان این شبكه می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع